Mõttetera

"Pole olemas täiuslikke vanemaid ega täiuslikke lapsi, kuid on piisavalt täiuslikke hetki sel teel." - Dave Willis


Miks tulla Gordoni Perekooli

Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Kontaktandmed

MTÜ Perekoolitusühing
Sina ja Mina

koolitused at sinamina dot ee 

Reg.nr: 80208192
Koolitusluba: 5850 HTM
Majandustegevuse teade nr 253704 

a/a:  EE782200221025532345

 

UUDISKIRI SÜGIS 2013

20. november 2013 | Kärt Vajakas


                                                                                                                     Allikas: Shutterstock

SÜGIS 2013                                                                                                      

Meie sügisene uudiskiri ilmub e-koolituse valmimise ootuses. Kohe-kohe ilmuv uus e-koolitus on mänguline ja räägib piiride seadmisest lastele. E-koolituse kokkuvõtet on võimalik lugeda alljärgnevast artiklist. E-koolituse laiem mõte on olla abistavaks materjaliks lapsevanematele, et tutvustada karistamisele alternatiivseid kasvatusvõtteid ja Kadri Järv-Mändoja artikkel ongi just mõeldud avama seda teemat laiemalt ning rääkima lähemalt karistamise tagamaadest ja tagajärgedest. 
Marge Vainre kirjutab oma artiklis aga juba konkreetsemalt mina-sõnumist kui tõhusast eneseavamise moodusest ja selle väest ning teguritest, mis selle väge suurendavad või hoopis vähendavad.

Mõnusat lugemist!
Kärt Vajakas
Perekeskus Sina ja Mina

Uudiskirja väljaandmist toetab Hasartmängumaksu Nõukogu.

Uus e-koolitus on valmis!

20. november 2013 | Kärt Vajakas

Oleme koolitustel ja e-nõustamiskeskkonnas saanud lapsevanematelt korduvalt küsimusi lastele piiride seadmise teemal ja otsustasime koondada olulisema info kokku ühte keskkonda, kus see oleks mugavalt kättesaadav ja samal ajal mänguliselt üles ehitatud, et pakkuda vaheldust tavapärastele koolitustele. 
 

Loe veel

Vitsaga ei aja läbi

20. november 2013 | Kadri Järv-Mändoja

Kui üks laps lööb teist, siis me peame teda kiusajaks. Kui nooruk klaarib arveid rusikaid kasutades, siis me peame teda pätiks. Kui see sama nooruk võtab naise ja avaldab talle „armastust“ teda lüües, siis peetakse teda vägivallatsejaks. Aga kui sellest samast noorukist saab lapsevanem ja ta kasutab oma lapse kasvatamisel karistamist, siis peetakse seda sageli normaalseks. Nagu laps ei olekski inimene, kellel on tunded ja vajadused.

Seoses lastekaitseseaduse muutmisega on viimasel ajal hakatud üha enam rääkima laste karistamise keelustamisest. Seaduse muutmist ei võeta ette mitte selleks, et omakorda lapsevanemaid ja seeläbi ka lapsi karistada, vaid peamine eesmärk on muuta suhtumist. Kuid ainult seadus ei tee imesid. Vaja on mõista, miks vanemad üldse karistamist kasutavad, kuidas see lapsele mõjub ja mis on  karistamise alternatiivid.
 

Loe veel

Kuidas mõjusalt rääkida mõjust minule?

20. november 2013 | Marge Vainre

Mina-keeles rääkimine on üks oluline suhtlemisoskus ja selle olulisust on kogenud paljud. See on selge eneseväljendusviis, millega saab anda partnerile teada, kuidas minu jaoks asjad on, mida ma arvan ja oluliseks pean, mida tunnen ja vajan. Kuidas saakski ilma iseennast avamata loota teise poolt mõistmist? Kuid kuidas see mina-keele kasutamine igapäevases elus välja näeb?
 

Loe veel

UUDISKIRI SUVI 2013

18. september 2013 | Kärt Vajakas

 
                                                                                                                     Allikas: Shutterstock

SUVI 2013                                                                                                      


Selle aasta suvise uudiskirja oleme pühendanud praktilisematele küsimustele, mis on mõeldud täiendama juulikuus ilmuvat uut e-koolitust. Sellest uudiskirjast leiate järgmised teemad:
Meelike Saarna kirjutab sellest, millised on põhilised vead, mida tehakse aktiivsel kuulamisel.Auli Andersalu-Targo selgitab, kuidas eristada väärtus- ja vajaduskonflikti ning annab lugejatele mõned näited olukordadest ja võimaluse arvata, missuguse konfliktivormiga on näidetes tegemist. Lisaks meie koolitajate artiklitele oleme tõlkinud ühe inglisekeelse artikli Gordon Training International'i (GTI) rahvusvaheliselt koolitajalt Steve Emmonsilt, mis ilmus GTI lapsevanematele mõeldud uudiskirjas. Steve Emmons küsib, kas lapsevanem peab oma lapse probleeme enda omaks ning selgitab, miks see tihti just nii on ja miks võiksime laste probleemid jätta lahendada lastele. 

Põnevat lugemist!
Kärt Vajakas
Perekeskus Sina ja Mina
 

Uudiskirja väljaandmist toetab Hasartmängumaksu Nõukogu. 

Aktiivse kuulamise komistuskohad

26. juuni 2013 | Meelike Saarna

Iga värskelt omandatud oskus vajab palju harjutamist, enne kui see muutub nii loomulikuks, et inimene seda tehes enam ei märkagi, et ta seda teeb. Olgu siin näiteks kasvõi autojuhtimine: kogenud juht lihtsalt sõidab, tehes seda sujuvalt, ennast ja teisi liiklejaid ohustamata.  Hea suhtlejagi liikleb erinevates suhtlemisolukordades sarnasel moel, valides kohase käitumisviisi vastavalt olukorrale, hoides iseennast ja oma suhteid.

Loe veel

Erinevatest vajadusest ja väärtustest tekkivad konfliktid

26. juuni 2013 | Auli Andersalu-Targo

Lapsevanemaks olemise juures on parajaks väljakutseks suuta aktsepteerida oma last sellisena nagu ta on ja eriti keeruline on leppida lapse selliste omaduste, käitumiste või arvamustega, mis vanema omadest väga palju erinevad. Kuigi vanemad võivad oma laste kasvatamisel oodata, et lapsed oleksid nendega sarnased ja mõtleksid asjadest samamoodi, on tegelikkuses sageli raske leppida selle mõttega, et „minu laps ei olegi selline nagu mina!“. Kuidas siis jääda rahulikuks ja olla rahuldustpakkuvas suhtes?

Loe veel

Kas sa omad oma laste probleeme?

26. juuni 2013 | Steve Emmons

Kõik vanemad tahavad oma lastele parimat. Me ei taha näha neid valu kannatamas, häirituna, kurva või frustreerituna. See on justkui loomulik instinkt, et tahame sekkuda ja kaitsta neid misiganes probleemi või konflikti eest. Me teeme seda sageli automaatselt, ilma mõtlemata.

Loe veel

Uus e-koolitus ilmub sügisel!

26. juuni 2013 | Kärt Vajakas

Sügise alguses ilmub perekeskuse uus e-koolitus, mis sel korral käsitleb piiride kehtestamise teemat. E-koolitus hõlmab teaduslikke materjale, praktiline infot, näitlikustavaid materjale ning võimalust testida oma teadmisi.

Loe veel

Raamatusoovitused

26. juuni 2013 | Kärt Vajakas

 Perekeskus soovitab

Loe veel

UUDISKIRI KEVAD 2013

26. märts 2013 | Kärt Vajakas

 

                                                                                                                              Allikas: Internet
KEVAD 2013                                                                                                      


Selle aasta esimese uudiskirja oleme pühendanud teismeliste teemale. Teismeliseiga tähendab nii noorele kui vanemale muutusi, millest kõnelevadki järgnevad artiklid.
Õnne Aas-Udam kirjutab teismelistega toimuvatest muutustest ja sellest, millist tuge vajab üks teismeline oma vanemalt. Meelike Saarna räägib sellest, mis muutub lapsevanema ja teismelise suhetes ja mida seejuures tähele panna. Kristi Raava käis rääkimas Vikerraadio Huvitaja saates sellest, kuidas teismelistega häid suhteid saavutada. Ja viimaseks oleme ära toonud Jesper Juuli videokonverentsi, milles ta räägib agressiivsusest ja empaatiast, teema, mis seondub hästi teismeliste teemaga. Kõigil on võimalik kuulata inglisekeelset loengut ning lugeda sellest ka eestikeelset kokkuvõtet.

Mõnusat lugemist!
Kärt Vajakas
Perekeskus Sina ja Mina

Uudiskirja väljaandmist toetab Hasartmängumaksu Nõukogu.

Teismeliste psühholoogia

26. märts 2013 | Õnne Aas-Udam

Et mõista oma teismelist/murdeealist last paremini, soovitaks lugejal teha kohe üks väike meenutusharjutus: meenuta hetkeks – milline teismeline olid Sina? Mida Sulle meeldis teha, kellega koos olla? Mida Sa kindlasti teha ei tahtnud ja kuidas sellises olukorras käitusid? Kuidas Su vanemad Sind sellises olukorras kohtlesid?
 

Loe veel

Murdeealine murrab end lahti

26. märts 2013 | Meelike Saarna

Võib olla, et see juhtub tasapisi – sinu väikese armsa lapsukese suureks kasvamine läbi puberteediea. Ühel ilusal päeval sa lihtsalt märkad, ilmselt pigem rõõmu kui ehmatusega, et see tilluke suu juures sussutatu on juba üpriski suur. Tüdrukutirtsul, kes vahel ikka veel oma lapselikke mänge mängib, on kasvanud väikesed tissimuksud ning ta liikmed tunduvad kohmakalt pikad, ja su kukehäälega pojuke vastab ühel päeval telefonis ehmatavalt jämeda häälega ja tema seni nii siledal palgel õitsevad vistrikud. Sa märkad, et laps on vahel harjumatult endassetõmbunud või turtsakas,  kuid üldjoontes saate ikkagi sama hästi läbi kui ennegi.
 

Loe veel

Kuidas teismelise lapsega häid suhteid säilitada?

26. märts 2013 | Kristi Raava

Paljud lapsevanemad küsivad endalt, kuidas teismelise lapsega häid suhteid säilitada ja teda väärikalt suunata. Vikerraadio Huvitaja saates käis sel teemal rääkimas Gordoni perekooli koolitaja ja koolipsühholoog Kristi Raava.
 

Loe veel

Jesper Juul: Agressioonist ja empaatiast

26. märts 2013 | Kärt Vajakas

Jesper Juuli videoloeng agressiooni ja empaatia teemal. Kokkuvõtvalt võib öelda, et selles loengus räägib Jesper Juul agressioonist kui millestki meile omasest, mida aga sageli liiga kergesti sildistatakse ebasobivaks käitumiseks. Ühed sagedased sildistajad, kellega Jesper Juul oma töös kokku puutub, on naissoost õpetajad, kes on pidanud õppima oma agressiooni alla suruma. Parim ravim agressiivsusele on aga empaatia.

Videoloengut saab inglise keeles kuulata järgmisel aadressil: http://vimeo.com/55093210

Loe veel

Perekeskuses uued lühiloengud!

26. märts 2013 | Kärt Vajakas

Perekeskus Sina ja Mina ja Avatud Meele Instituut (AMI) koostöös pakuvad sel kevadel uusi lühiloenguid.

Uuteks teemadeks on „Koolikiusamine“ ja „Piiride seadmine“.


Loe veel

Raamatusoovitused

26. märts 2013 | Kärt Vajakas

Perekeskus soovitab

Loe veel