Mõttetera

"Pole olemas täiuslikke vanemaid ega täiuslikke lapsi, kuid on piisavalt täiuslikke hetki sel teel." - Dave Willis


Miks tulla Gordoni Perekooli

Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Kontaktandmed

MTÜ Perekoolitusühing
Sina ja Mina

perekeskus at sinamina dot ee 

Reg.nr: 80208192
Koolitusluba: 5850 HTM
Majandustegevuse teade nr 253704 

a/a:  EE782200221025532345

 

Koolitaja vastab: Kirjelda mõnda toredat mängu, mida lastega mängida

4. juuni 2014 | Kärt Vajakas

Selles rubriigis tutvustame ükshaaval perekeskuse koolitajaid ja küsime nendelt ühe küsimuse, mille vastus võiks lapsevanematele olla huvitav ja abistav. Teisena asub vastama koolitaja Monika Soosaar. Monika on Gordoni perekooli koolitaja ja Perekeskuse Sina ja Mina juhatuse liige, alustanud perekeskuse projektijuhina ning pidanud ka tegevjuhi ametit.
 

Küsisime Monikalt: "Kirjelda mõnda toredat mängu, mida vanemad võiksid mängida oma lastega"  

Mäng on väikese inimese töö ja küll on tore, kui saab teha tööd, mis teeb meele rõõmsaks ja annab uusi kogemusi ja teadmisi ning oskusi. Tegelikult ei olegi üldse tähtis, mida mängida. Oluline on vaid võtta aega ja mängida. Mänguasjapoed on täis valmis asju. Sul on võimalik osta rahakassa ja isegi mänguraha, rääkimata mängukartulitest ja -brokolitest, mis on väga sarnased päris kartulitele ja brokolitele. Valmis asjadega mängimine aga pärsib loovust. Küll oleks tore, kui kivid oleks taas kartulid ja sirelilehed raha. Kus mängida ei ole ka tähtis. Iga koht on võimalik muuta mängumaaks.

Mida mängida?

Ma olen nüüd umbes 15 aastat igal suvel korraldanud lastelaagrit ja mänge on kogunenud väga palju. Raamatuidki erinevate mängudega igale eale on igas raamatupoes. Minu viimaste aastate uusim avastus on õpetada oma lastele mänge, mida mina ise väikese lapsena päevad läbi õues veetes mängisin. Meie kutsusime neid nii: Ukakas, 12 pulka, kummikeks, luurekas, kirjade peitmine, kõik erinevad kriidiga joonistatavad keksud. Veel veidi väiksemana on põnev luubiga kõhuli rohu peal olla või kividele pintslitõmmetega läheneda.

Mäng aitab lastel ka oma tundeid tundma õppida ja nendega toime tulla. Õnnestumise võidujoovastused ja raskesti talutav kaotusvalu on meie peres viimasel ajal lahutamatud ja lohutamatud emotsioonid :) Ma arvan, et vanemad ei peaks meelega laskma lastel võita, vaid hoopis läbi mängu kaotusega toimetulemist toetama. Minu jaoks on see igal juhul väljakutse. Mäng loob lastele võimalused harjutada seda, mida nad parasjagu just õpivad.