Miks on kontakt oluline ja kuidas seda hoida?
Hea kontakt on investeering tulevikku. Kuid miks on nii oluline panustada sellesse juba täna? Perekeskus Sina ja Mina koolitaja ja koolipsühholoog Auli Andersalu-Targo toob välja 7 olulisemat põhjust.
Hea kontakt lapse ja vanema vahel tähendab, et:
- laps kogeb rohkem vanema armastust ja tähelepanu.
- laps usaldab vanemale enda mõtteid ja muresid, jagab oma maailma.
- laps peab paremini kinni vanema poolt seatud piiridest.
- laps õpib lähedastele andma ja ise vastu võtma häid puudutusi.
- laps õpib mõistma enda ja teiste tundeid.
- lapsel areneb sõnavara ja võime end sõnades väljendada.
- lapsel on väiksem võimalus puutuda kokku riskikäitumisega.
NÕUANDED
Mida võiks siis lapsevanem teha iga päev, et kontakt lapsega oleks hea?
- Loo iga päev lapsega füüsiline kontakt – olenevalt lapse vanusest ja eelistustest võiks iga päev last kas sülle võtta, kallistada, õlale patsutada, masseerida, temaga mürada, kõdistada jne. Soovi korral looge perega füüsilisi kohtumis-ja lahkumisrituaale (kallistus, eriline käepigistus vms). Kehaline kontakt vallandab õnnehormoone ja tekitab lähedustunnet.
- Räägi iga päev lapsega teie mõlema selle päevaga seotud muljetest. Leidke igast päevast näiteks üks tore hetk, mis tuju rõõmsaks muutis või üks tarkusetera, uus teadmine või mõni olukorra, kus keegi aitas sind/last või sina/laps aitasid kedagi. Muljete jagamine õpetab päevast kokkuvõtte tegemist ja selle mõtestamist.
- Meenutage koos lapsega teie ühiseid toredaid ettevõtmisi. Näiteks metsas matkamist, vanavanemate juures saunas käimist, esimest jõuluvana külaskäiku, liivatorni ehitamist ja kõike muud meeldivat, mida olete koos teinud. Ühiste mälestuste meenutamine loob pere ühtekuuluvustunnet ja õpetab last nägema erinevat ajaperspektiivi.
- Unistage koos lapsega tulevikust. Tehke seda nii, et mõlemad saavad mõelda erinevatele realistlikele ja ka kõige fantastilisematele unistustele, mis vähegi pähe tulevad. Jaga lapsega ka neid unistusi, mis sul olid minevikus ja mis on neist tänaseks saanud. Unistamine suurendab loovust ja eesmärkidele suunatud mõtlemist.
- Loo koos lapsega oma pere magamamineku ja ärkamise rituaale, milles on nii füüsiline kui ka sõnaline kontakt. Neis rituaalides võite vastastikku öelda häid soove magamise ajaks ja uueks alanud päevaks. Leidke teie jaoks sobivaim puudutus – kallistus, käeviibe, lehvitus või midagi muud, mis alati selle tegevusega seostub. See aitab lapsel kiiremini häälestuda ja ühelt tegevuselt teisele lülituda.
- Õpeta lapsele hea puudutuse andmist ja vastu võtmist nii inimeste, lemmikloomade kui ka loodusega kontakti kaudu. Hoidke käest kinni, rõõmusta koos lapsega, kui ta lasteaeda saabudes või sealt lahkudes teisi lapsi kallistab. Õpeta laspele, kuidas hellalt paitada ja puudutada lemmikloomi või kuidas taimi. Seeläbi õpib laps asutavalt puudutama nii inimesi kui ka elusloodust.
Pingback : Koolipsühholoog: Miks on kontakt oluline ja kuidas seda hoida? - Lengu - Mänguline kõne areng!