Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted erinevate põlvkondade vahel :: pere

ei soovi avaldada
Külaline
Postitatud 19.09.2016 kell 19:05
Tere! olen 11 aastane tüdruk ja mul on mure. Nimelt et suvel kuskil augustis sain riielda isalt, et ma valetasin talle. Nüüd sain aga järjekordselt valetamise eest riielda. Kardan et ta ei armasta mind enam nii nagu ta ennem armastas. Kui arvate et iga isa armastab siis minu isa hakkab aina vähem armastama Sad (palun uskuge). Kardan halbu hindeid saada Sad. Kuidas isa armastust võita tagasi? mida ma Peaksin tegema? Kas kuidagi saab valetamist maha jätta? Kuidas hirmu hinnete ees vähendad? Tean et koolis ei käida hinnete pärast vaid teadmiste aga mu vanemad nõuavad ja juba 4 on juba HALB hinne. Arvan ka ise nii. Tänan väga kui viitsite mu murele vastata.
.
Hedy Laidre
Perenõustaja
Postitatud 21.09.2016 kell 09:28
Ma usun, et sa oled väga mures sellepärast, et sinu suhted isaga on muutunud. Sa oled saanud mitmeid kordi riielda valetamise eest ning sa kardad, et tänu sellele su isa armastab sind vähem. Sa sooviksid teada, kuidas mitte valetada, kuidas võita isa armastust tagasi ning kuidas vähendada hirmu halbade hinnete eest.

Sul on mitmeid probleeme, millega sa soovid tegeleda. Esiteks räägime valetamisest. Lihtne on ju öelda, et ära siis valeta, kuid valetamine on õpitud käitumine, et saada midagi, millest tuntakse puudust (näiteks kommi, asju, tähelepanu vms) või vastupidi -valetatakse selleks, et vältida ebameeldivaid tagajärgi (näiteks riidlemine, halb hinne koolis). Kõik inimesed eksivad ning valetamise/eksimise vastu aitabki see, kui mõelda, mis põhjusel sina seda teinud oled. Kui sa oled aru saanud, mis pärast sina paaril korral oled valetanud, tasuks mõelda, mida teistmoodi saaks teha, et see enam ei korduks. Siinkohal on abi, kui rääkida kellegi turvalise täiskasvanuga (ema, vanaema, naabrinaine vms), kes oskab häid soovitusi jagada või ka usaldusväärse sõbraga. Paljudes koolides on olemas koolipsühholoogid või sotsiaalpedagoogid, kes on samuti väga osavad kuulajad ning üheskoos spetsialistiga on kergem sulle sobivaid lahendusi leida.

Kui inimesed on valesti käitunud ja teine inimene on haiget saanud või solvunud, siis on tavaline, et oma halva käitumise pärast vabandatakse. Juhul, kui sa seda veel teinud ei ole, siis julgustan sind oma tehtu eest vabandama. Sa võid oma isaga rääkida, kui kahju sul on juhtunu pärast ning et sa sooviksid, et ta andestaks sulle. Sealt edasi saad sa talle öelda, et sa armastad teda väga ning loodad, et ka tema armastab sind, vaatamata su eksimustele, edasi.

Usun, et ükskõik, milline lapsevanem riidleb lapsega, on see lapse jaoks hirmutav. Seda esiteks sellepärast, et tavaliselt lapsevanemad on füüsiliselt juba suuremad ning riidlemise käigus võivad vanemad häält tõsta või halvasti öelda, midagi olulist lapse jaoks ära keelata või ära võtta, halvimal juhul võidakse isegi tutistada või lüüa. Tea, et ükskõik, kui halvasti oled sina käitunud, siis ükski lapsevanem ei tohi liiga teha, ei füüsiliselt ega sõnadega. Ma ei tea, millised teie riidlemised välja näevad ning kuidas sina ennast täpselt selle ajal tunned, kuid tahan, et sa teaksid, et tavaliselt ükski lapsevanem ei taha oma lapsele halba. Riidlemise tagajärjel võib tekkida tunne, et ma olen nii halvasti käitunud, et ma ei väärigi isa armastust, kuid ma ei tea ühtegi lapsevanemat, kes ei armastaks oma last. Sina arvad, et sinu isa armastab sind vähem. Soovitan sul mõelda, mis seda väidet kinnitab? On ta seda sulle öelnud või kuidagi käitumisega märku andnud? Vahepeal võivad ka täiskasvanud laste peale pahaseks saada või solvuda, kuid tavaliselt lepitakse küllaltki kiiresti ära ning andestatakse üksteisele.

Oma kirjas tõid sa välja, et kardad halbu hindeid. Sa tead, et hinnetest olulisem on teadmiste omandamine, kuid sinu vanemad ootavad sinult ainult hinnet “5”. See on suur koorem, millega toime tulla. Sa võiksid mõelda, mis siis juhtub, kui sa hinnet “5” ei saa. Sina käid koolis ning sina vastutad oma teadmiste eest ning vanemad võivad sulle küll head soovida, kuid alati ei saa vanemate ootuste järgi elada, sest me kõik oleme erinevad ning meil kõigil on erinevad võimed. Saadan sulle ühe lingi, kust leiab palju abistavat infot, kui muremõtteid tikub väga palju ligi. See asub siin: http://peaasi.ee/kuidas-moelda-oigesti/

Sa oled julge tüdruk, et kirjutasid oma muredest ning seda sama julgust võiksid sa kasutada selleks, et oma vanematega oma hirmude teemal rääkida. Võid alustada alguses lihtsast teemast, öeldes näiteks “Tead isa/ema, ma olen nii mures oma hinnete pärast. Ma tean, et te sooviksite ainult näha hinnet “5”, kuid ma tean, et ma alati ei suuda seda saavutada. Mul oleks palju lihtsam, kui te lepiksite sellega, et aeg-ajalt vaatamata minu pingutustele, ma saan ka hinde “4” või “3”. Kui see vestlus ei vii soovitud tulemusteni, siis soovitan sul samuti pöörduda spetsialistide poole koolis – koolipsühholoogi, sotsiaalpedagoogi või klassijuhataja poole. Lisaks on sul alati võimalus helsitada tasuta ükskõik mis ajal lasteabi telefonile, et oma murest rääkida. Telefoninumber on 116 111. Soovitan sul selle koduleheküljega ka tutvuda, see asub siin: http://www.lasteabi.ee


Soovin sulle rahulikku koolitee algust ja sooje suhteid oma vanematega!

1 lugeja arvab, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!