Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted erinevate põlvkondade vahel :: kui 11 a laps lõõb ema ja võtab emal käest ära telefoni

Merka
Külaline
Postitatud 28.02.2016 kell 18:40
Kuidas käituda sel juhul lapsega Mida teha?
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 28.02.2016 kell 19:11
Oma ülinapis kirjas ei nimeta te, kas teie lapse kirjeldatud käitumine on olnud läbi aastate taoline või on selline käitumise muutus tekkinud hiljuti.
Enamasti võiks lapse muutunud ja ebakohane käitumine lapsevanema jaoks olla signaaliks mingist lapse rahuldamata vajadusest - mida võib võtta kui sümptomit (sümptom pole kunagi probleem ise, vaid millegi sügavama probleemi nähtav tunnus).
Mis võib olla teie poja käitumise põhjuseks- üheks võimaluseks on lapsel kujunenud nutividinasõltuvus/digisõltuvus. Ebakohast, lausa agressiivset reaktsiooni kogevad tänasel päeval paljud lapsevanemad, kes püüavad piirata lapse arvuti-Ipadi-nutitelefoni kasutusaega, ent asi on kontrolli alt väljunud. Kui asjalood on ka teie peres nii, saate oma last aidata vaid hea kontakti ja toimiva usaldusliku suhte kaudu. Ükski teie hea soovitus ei jõua temani ilma teie autoriteedi ja tema poolt tajutud heatahtlikkuseta. Keelamised ja karistamised ei tööta.
Püüdke leida viise temaga tõsiselt rääkida ja mõista, mida laps nutividinas teeb, mille poolest see talle oluline on. Olge hea kuulaja, võtke tõsiselt tema jaoks olulisi argumente. Teie laps on eelteismeline ning enam ei pruugi toimida võimu kasutamine (nagu kirjutasite, siis laps ründas teid, milline võib olla reaktsioon just vanemliku võimu kasutamisele).
Kui aga tundub, et rääkimised ei aita ja mure võimaliku sõltuvuse pärast on suur, siis soovitan lugeda veel vastavat netilehekülge, seal on ka pereterapeutide nimekiri, kelle poole pöörduda.
http://www.terviseinfo.ee/et/valdkonnad/vaimne-tervis/ulevaade-vaimse-tervise-probleemidest/digisoltuvus.
Teiseks võimalikuks vastuvõetamatu käitumise põhjuseks võib olla lapse jõudmine eelpuberteeti. See on vanus, kus vanemaid ei vaadata enam kui iidoleid, keda aktsepteeritakse ja kelle nõudmisi täidetakse vastuvaidlematult. See tähendab, et laps peabki teile vastanduma, proovima piire- kui palju suudab mõjutada ise oma maailma (seni on vanemad ainuisikuliselt talle piire pannud jne.).
Parim võimalus eelteismeline endaga koostööle saada on lõpetada tema kallal näägutamine, tema mitteusaldamine ja kaasata ta ise reeglite loomisse, sealhulgas nutividinate kasutamine; (koduste) kohustuste kokkuleppimisse.
Kui olete käinud Gordoni perekoolis, ehk lapsevanemate suhtlustreeningul - siis teate, et väga tõhus on võitja-võitja probleemilahendusmeetod. Asja paneb tööle see, et kui lapsed saavad ise osaleda lahenduste väljapakkumisel, siis on suurem lootus, et nad need ka ellu viivad. Meile kellelegi ei meeldi teha asju käsu korras.
Loodan, et leiate oma eelteismelise lapsega siiski ühise keele- sest armastuse ja austuse keel on see, mida me kõik mõistame ja vajame.
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!