Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted erinevate põlvkondade vahel :: ämmatoss

paranoiline ämm
Külaline
Postitatud 03.10.2005 kell 16:07
Uurisin veidi Gordoni suhtlemisõpetust ning mõtlesin proovida seda oma ämma peal. Tegu väga võimuka inimesega, kes käitub põhimõttel tema arvamus ja vale arvamus.
Proovisin mina-sõnumeid, et lahendada paar pikemalt peavalu põhjustanud asja. Ämm aga - selle asemel, et minust aru saada nii nagu ma mõtlesin (arvata võib, et ta ei kuulanud jälle nagu tavaliselt) - tõlgendas kogu asja ikkagi nii, et mina pean teda rumalaks, halvaks ning ma tegin talle hirmsasti liiga. Olukorra kirjeldamisest hakkas asi pihta - ta ei tunnista enda väljaöeldud sõnu. Ütleb, et me paneme talle sõnu suhu või siis nende "väljamõeldistega" solvame teda. Minu tunde peale ütles ta lihtsalt - no ju ma olen siis selline ja mis sa teed, ma olen vanem ja kauem elanud ja sina oled ikka plikake mu kõrval ning kõike ei saa südamesse võtta. Ning sellele, et tema käitumine teeb meid õnnetuks ning kogub asjatuid pingeid meie vahele, arvas ta, et temal on õigus meile öelda, mis ta asjast arvab, kuna jällegi: tema teab ju paremini, vanem ja targem ning me niikuinii hakkama ei saa, sest tema tuttava tuttav ei saanud ju.
Ma tõesti ei tea enam, mida teha. Ei ole temaga palju kokkupuudet olnud viimasel ajal, aga laps kasvab ja lapsel on vaja vanaema.... Ma ei mõista, miks ta arvab alati, et me ei saa hakkama ning alati enne iga elumuutust hakkab meile helistama ja seda nö "meelde tuletama" - meil on oma kodu, oleme abielus, meil on laps, mõlemal kõrgharidus....
segane jutt, aga loodan, et saate aru.
Maie Kotka
Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 05.10.2005 kell 20:27
Ämm on nagu iga teinegi inimene, kuid sageli ei saa minia temaga kenasti hakkama või vastupidi. Põhjus võib olla selles, et ämmal pole millegi peale oma aega ja energiat kulutada ja rakendab seda siis Teie peres. Ilmselt on ta ka mures oma poja pärast. Millised on aga Teie mehe suhted oma emaga? Kas ainult Teie võitlete?
Hea suhtlemise põhialus on hoiak. Teie ämmal on see ilmselt negatiivne, nagu kirjast lugeda võib. Aga milline on Teie oma? Ilmselt samasugune. Ja see paistab välja, ilma et Te sõnakestki poetate. Ämm võtab Teiega suheldes kohe kaitsepositsiooni ja ei lase oma kindlust vallutada, st ei tahagi kuulda, mida Te räägite.
1. Revideerige oma hoiakuid
2. Enne, kui hakkate talle midagi ütlema, mõelge, mis TÄPSELT see on, mida te tahate (milline on Teie poolt soovitud tulemus)
3. Sõnastage see väga konkreetselt ja täpselt (mida rohkem sõnu, seda segasemalt mõte välja tuleb)
4. Mitte mingil juhul ärge hakake vaidlema, see ei anna positiivset tulemust
5. Kasutage tunnete jahutamist ja aktiivset kuulamist.
EHK AITAB, KUI TEIE MEES KÕNELEB OMA EMAGA.
Kui vähegi võimalik, ärge laske tal Teie pereelu korraldada.
Teil on oma ja temal oma elu.
Jõudu!
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (7)

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!