Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted erinevate põlvkondade vahel :: mees ja tema vanemad

krissü22
Külaline
Postitatud 04.04.2006 kell 21:39
Tere, olen kirjutanud ka vvarem, ämmast. Ma ei taha kurta mehe üle,kuid kuidas ma saaksin teda teistmoodi mõtlema panna.Me elame tema vanematega koos ja see läheb juba võimatuks, ta ise ütleb ka seda kuid laenu ta ei nõustu võtma et eraldi minna elama kuigi oma palga juures ta saaks seda teha. Ta kardab et me ei saa laenu maksmisega hakkama kuna meil on 2 alla 3-aastast last ja min aei käi praegu tööl kuna väiksem laps on täitsa tilluke veel ja ise ta on pidevalt komandeeringutes. See korter kus me praegu elame pidi jääma meile vanemate jutu järgi kui meil oli esimene laps tulemas. Oli nii et minu mees klaaris oma vennaga asjad ära nii et vend saaks osta omale korteri ja vanemad pidid minema oma maamajja, kuid nüüd tundub et asjad ei lähe nii. Ma tean et laen on väga suur kohustus aga oma elamist on ka vaja. Suur tänu teile et vastasite. Lugupidamisega Kristina.
Külaline
Külaline
Postitatud 13.04.2006 kell 01:48
Kõigepealt võiks saada mehelt selguse, mis sellest vanast kokkuleppest saab. Ja mida siis tema näeb lahendusena. Kas ta põikleb teemast kõrvale? Või teil omavahel jutt üldse ei jookse, foorum ainsaks lootuseks? Teda võibolla kodune olukord väga ei vaevagi, kui ise tihti komandeeringutes ära. Siis sul ainus variant ise tubliks ja rikkaks hakata ja laenu võtta. Sad Võibolla see shokeerib meest niipalju, et võtab ka midagi ette. Sinnani võid proovida ämmaga sama, mis jonnivate lastega - et ei lase ennast provotseerida. Tänitamise isu võib inimesel kahaneda, kui keegi vastu ei vaidle ega ärritu, igav ju. Isegi kui ei kahane, las siis räägib, ega hullem ei saa kui nääklusse laskudes. Tunned rõõmu omandatud enesevalitsusest ja sellest, et oled targem ja parem. Very Happy
Mehele võib ju proovida öelda stiilis "siiamaani ja mitte rohkem-nüüd on mõõt täis-vali kas mina või ema" jne, aga kui tal endal puudub tahtmine miskit muuta, siis vägisi ette võetud asjad võivad rikkuda suhteid ja tuju.
macunt
Külaline
Postitatud 13.04.2006 kell 18:28
Tõsiselt soovitan sul oma mehega rääkida ja teha selgeks mis saab et asi ei saa nii edasi kesta, omast kogemusest tean et asi läheb ainult hullemaks kui jääda samasse eluruumi mehe vanematega, tüli paisub aina suuremaks ja sellel ei tule enam iial lõppu, kõige kergem lahendus ,võtta laen või üürikorter, kui olla mõni aeg mehega ära, küll siis vanemad tulevad ise lepitust otsima.Kuid omaette kõige parem elada, närvide säästmine on seda 100 % väärt.Loodan et teie asi laheneb.
Pille Murrik
Pereterapeut, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 25.04.2006 kell 13:43
Tere! Kirjast ei selgu, mis täpsemalt Teie ja ämma vahel toimub, mida võimatuks peate. Et eelmisest kirjast ei ole kuigi kaua möödas, oletan, et tegu on põhimõtteliselt samade asjadega. Ilmselt ei ole Te nii lühikese ajaga jõudnud ka selles soovitatut eriti rakendada. Sellest, et olukord paistab Teile võimatuna, järeldan, et õhkkond on praeguseks nii pingeline, et Te ei jaksa ämma kuulates rahulikuks jääda. Omajagu lootusetust võib lisada määramatus: kui lubati maamajja kolida peale esimese lapse sündi, seda pole aga tehtud ja uuesti jutuks võetud, ei tea Te, kaua veel praegust olukorda taluda tuleb.
Alustuseks võiks mehele mina-sõnumite abil väljendada praeguse olukorra mõju Teile ja sellega seotud tundeid. Nt. "Ma olen pinges ja närviline, sest Su ema on minuga rahulolematu. Muutun iga päevaga närvilisemaks. Selline olukord võib hakata kahjustama ka lapsi ja seda ma ei tahaks. minu meelest on meil hädavajalik omaette elada." Piisab eneseväljendamisest, ei maksa hakata ämma süüdistama ega kritiseerima, kirjeldage vaid vaid tema konkreetset käitumist, s.t., mida ta tegi või ütles ja Teis seepeale tekkivaid tundeid.
Seejärel on oluline aktiivse kuulamise abil oma mehest aru saada. Püüdke mitte ärrituda, kui ta Teiega kohe nõus pole ja vastuväiteid esitab või Teid rahustada püüab. Tundke huvi tema suhtumise vastu, aktsepteerige tema seisukohti. Püüdke mitte vaielda, vaid tajuda tema seisukohtade taga olevaid tundeid ja vajadusi ning seda arusaamist oma sõnadega väljendada. Nt. Kui mees ütleb, et peaksite veel kannatama, võiks aktiivse kuulamise vastus olla: "Sinu arvates pole olukord nii tõsine, kui minu meelest (?)" Seepeale mees ilmselt avaldab veelgi oma suhtumist. Kuulake uuesti aktiivselt. Kui mees ütleb, et kuidas ta ikka oma ema majast välja tõstma hakkab, võiks aktiivse kuulamise vastus olla "See on sinu jaoks raske olukord, Paistab, et kardad ema pahandada." Kui mees kogeb, et teda kuulate ja mõistate, on ka temas suurem valmisolek Teid kuulata.
Kui mehest olete aru saanud, proovige kuueastmelise probleemilahendusmudeli (ehk võidan - võidan meetodi) abil olukorrale lahendusi leida, arvestades Teie vajadusi ja võimalusi. Omaette elamiseks on erinevaid võimalusi, nt. kokkuleppe ülerääkimine, üürikorter, pangalaen, ise maale kolimine vms. 6-astmelise mudeli leiate Th. Gordoni raamatust "Tark lapsevanem", samuti on sellest näiteid perefoorumis.
Selle protsessi käigus võib aktiivset kuulamist veel vaja minna, nt.siis, kui mees selgitab, miks ta pangalaenu ei taha võtta.
Loodan, et Teil jätkub kannatlikkust nii eneseväljendamisel kui abikaasa kuulamisel ning järjekindlust soovitu elluviimisel.
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!