Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted erinevate põlvkondade vahel :: kompromissile jõudmine

pätu k
Külaline
Postitatud 04.10.2015 kell 10:20
Palun ölge mulle kuidas jõuda teistega kopromissile.Nt elukaaslasega.Palusin oma meest et ta uuriks minu jaoks oma õe käest midagi järgi.Kuid kahjuks elukaaslane mullejärgi ei andnud.Sama lugu on mul ka oma lähedastega.Ja veel äkki oskate mulle öelda kuidas saaksin nii et minu jutu ka kuulda võetakse,kui ma teistele midagi räägin ei
võtta teised minu jutu kuulda.Võin rääkida kui palju tahes kõik peavad minu jutu rumalaks.mölaks.mitteasjalikus.Olen proovinud toimida perekeskuse leheküljel oleva materjali abil suhelda.Kuid see pole aitanud,sest inimesed peavad mind sõna otseses mõttes debiilikuks ja leiavad et kõik mis mina räägin on möla ja mitteasjalik
Meelike Saarna
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 04.10.2015 kell 23:24
Hea suhtlemisoskus on tõesti vajalik, selleks, et olla kuuldud ja mõistetud.
Üldise kirjelduse põhjal on mul raske öelda, mida täpsemalt teete valesti ja juhtnööride (nagu perekeskuse kodulehel olevad) või ka suhtlemisõpiku järgi ongi keerukas suhtlemist õppida.
Minult suhtlemisoskuste koolitajana küsitakse tihti, kuidas olla mõjus.
Mõjusus on sisemine hoiak, mis põhineb vääramatult usul iseenda väärtuslikkusesse ning samas peab selle kõrval olema ka usk või põhimõte, et teisedki inimesed minu ümber väärivad lugupidamist, st ka teised on väärtuslikud. Lugupidamine endast ja teistest on oluline alus, et oleks võimalus teisi kuulata, mõista ja vajadusel ka toetada.
Paljud inimesed satuvad kimbatusse, lugedes suhtlemise põhitarkusi, tihti ollakse hädas sellega, et kõik tundub nii keerukas, on palju eri tehnikaid ja mudeleid, ja need ei püsi meeles. Mulle meeldib sel kohal anda mõned lihtsad soovitused:
1. Iga suhtlemise alus on ühenduses olemine teise inimesega. Kui soovid, su sõnum kohale jõuaks, kontrolli kõigepealt, kas teine on valmis sind kuulama. Kui ta ei ole, siis sinu sõnum ei jõua kohale.
2. Ole selge ja endakohane. Räägi selgelt ja lühidalt ära see, mida soovid öelda. Räägi endast: mina arvan..., mina tahan..., minu ettepanek on..., mulle tundub, et... See ei ole egoistlik - keegi teine ei tea, mida sina mõtled ja tunned, kui sa sellest ei räägi. Ent sama palju, kui võtad ruumi enda jaoks, pead andma ka teisele, sest ka teisel on samad õigused, mis sinul - ja siis on sinu kord kuulata.
3. Vali aega ja kohta. Küsi endalt: kas on õige aeg ja koht öelda just seda, mida ma praegu öelda kavatsen? Kas see on õige inimene, kellele seda öelda?
4. Kui tunned, et sinul on probleem, palu, et teine kuulaks sind. Kui tajud, et probleem on teisel, asu ise kuulaja rolli. Kui teine ei mõista sinu palvet või mõtet, jää rahulikuks ja püüa uuesti seletada. Võid ka paluda täpsustust, mis oli see, millest teine aru ei saanud või mis osa sinu jutust tundus mitteasjalik. Oluline on püüda jääda kontakti ja dialoogi, vaid nii on lootust mõistmisele.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!