Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted erinevate põlvkondade vahel :: Raskused tütrega

Väsind hing
Külaline
Postitatud 20.09.2013 kell 19:50
Tere!
Suur mure on koduse elu pärast, kus on pidevalt pingeline seis, kui oleme kodus mina, abikaasa ja 18-ne aastane tütar. Ei lähe mööda ühtegi päeva, kui ei lähe sõnelemiseks iga väiksema ütlemise peale. Mina palun tütrel midagi kodus teha, kas või oma tuba koristada, siis vastu saan karjumise , et ta ei viitsi ja ta on väsinud, aga mina olen temast 37 aastat vanem ja olen peale töölt tulekut ka väga väsinud ja pean samuti koristama ja süüa tegema. Kui ma mainin, et ma olen samuti väsinud siis käratab ainult ole vait ja ära nääguta ja muidugi tuleb sealt veel vähe vängemaid sõnu ja nii on kodus ükskõik mis töödega. Ta ei tee peale arvutis olemise või omale mingite ehete nikerdamise kodus mitte midagi.
Kui isa läheb midagi talle ütlema , siis lõpptulemuseks on see, et nad vastakuti solvavad teineteist ja isa on nii närvis, et lausa väriseb ning ma tihti kardan, et ta läheb talle kallale. Tütar siis veel õhutab ka, et tahad lüüa või, ega ma ei karda sind. Tütar ei häbene selliseid stseene korraldada võõraste juures olekul. Minul on peale selliseid olukordi alati väga paha olla ja pea valutab. Eriti hulluks läks see olukord siis kui tütar 18 täis sai. Nüüd on tal vastuseks , et on täisealine ja ise teab mis teeb. Abikaasaga olen ka rääkinud, et ärgu ta ise esimesena talle ütlema hakaku aga siis saab tema minu peale kurjaks kui ma tahan rahulikult asju ajada. Tütar süüdistab mind, et ma olen tossike, et ei julge isale öelda kõike välja mida mõtlen. Me oleme abielus juba 21 aastat. Ma olen talle öelnud, et lärtsumine ei ole otsekohesus. Sellise käitumisega läheb ta pidevalt vastuollu igal pool. Koolides kus ta käinud on kui ka sõprade ringkonnas ja alati on tema jaoks teised süüdi. Oma vigu ei taha ta tunnistada. Ma ei oska enam kuidagi oma tütrega suhelda, sest rahulikust maha istumisest ja rääkimisest ei tule midagi välja seda ta ei soovi. Ehk oskate teie nõu anda kuidas edasi toimida.
Auli Kõnnussaar
Psühholoog, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 24.09.2013 kell 13:31
Saan aru, et olete tõesti väsinud oma tütrega sõnelemisest. Te tahaksite, et tütar aitaks teid majapidamistöödes ja see on ka väga loogiline, sest ta on ju suur inimene, kes suudab enda eest hoolitseda. Lisaks teeb teile muret tütre elustiil ja käitumine. Te näete, kuidas ta läheb teistega vastuollu ega tunnista oma vigu . Tütre käitumine tekitab nii teis kui ka teie mehes tugevaid pingeid. Kirjast ei tule täpselt välja, millist muutust te oma suhetesse soovite.

Teie üheks vajaduseks paistab olevat see, et te ei peaks kõiki kodutöid üksi tegema, kuna see väsitab teid. Selleks on hea paluda tütre abi sel viisil, et ta saaks ise pakkuda, kuidas tema võiks kodutöödesse panustama. Püüdke vältida kriitikat ja hinnanguid. Pange kirja kõik kodutööd, mida on vaja teha, et elu teie kodus toimiks. Öelge tütrele, et vajate tema abi, kuna te ei tea, kuidas probleemi lahendada, kuna üksi ei jaksa kõike teha. Võite koos tütre ja mehega teha ajurünnaku võimalike lahenduste leidmiseks. Esialgu võite koos fantaasiaga mõelda erinevaid võimalusi kuidas kõik saaks tehtud. Siis alles hakake koos hindama, millised võimalused on kõigile sobilikud. Mõne aja (nädala või paari) pärast võite uuesti arutada, kuidas läinud on ja milliseid kokkuleppeid peaks muutma. Oluline on kuulata kõikide vajadused ilma hinnanguteta ära ja kuulata ka kõigi ettepanekud ära ning alles siis hakata koos lahendusi leidma.

Selleks aga, et tütar tahaks hakata teiega koostööd tegema, peab ta tundma, et te isaga tõesti hoolite temas. Lapsed vajavad kuulda ja näha vanemate hoolimist ja armastust. Võite mõelda, millal ja kuidas väljendasite viimati oma tütrele, et te armastate või hoolite temast, et ta on tore, nii nagu ta on? Millal tundsite viimati huvi tema mõtete, ideede ja tunnete kohta, ilma et oleksite kommenteerinud, õpetusi jaganud või kritiseerinud tema vaatepunkti? Tore, kui selgub, et teete seda regulaarselt ja kui ei ole teinud, siis soovitan otsida võimalusi, et neid kõiki asju teha. Lapse suureks saamise aeg on tihti vanematele raske, sest on perioode, kus lapsed ei järgi vanemate soovitusi ja õpetusi ning vajavad kogeda oma otsustamise võimet. On oluline sel ajal usaldada, et laps jõuab kunagi tagasi ka mõistlike otsuste tegemise juurde. Vahel tuleb leppida, et lapse või täiskasvanud lapse väärtused ja harjumused on oluliselt erinevad vanemate omadest. Vanemate pidev võimalus on uuesti ja uuesti leida armastust just sellise lapse suhtes, milliseks ta kujunenud on. Lapsevanemaks olemine pakub hea võimaluse oma südant aina suuremaks kasvatada. Mida rohkem aktsepteerite tütre olemust, seda rohkem suudab ka tema aktsepteerida teie vajadusi.

Ma ei tea, kas see rõõmustab või kurvastab teid, kuid kindel on see, et kasvatada te oma tütart enam ei saa. See aeg on ammu-ammu möödas. Isiksus kujuneb välja esimeste eluaastate jooksul ja hiljem saab last vaid toetada ja julgustada. Kriitika ja vigadele osutamine vähendab vaid enesekindlust ning julgust oma teed käia ja oma andeid avastada. Seega on täiesti loomulik, et teie tütar reageerib trotsi ja pahameelega, kui kuuleb teie käest kriitikat tema valikute, tegevuse või käitumise kohta. Iga noor vajab, et vanemad usuksid neist parimat, näeksid nende tugevusi ja usaldaksid ja lubaksid teha vigu, millest õppida ja erinevaid kogemusi koguda.

Mida siis ikkagi teha, kui tütre käitumine häirib ja teeb haiget? Üks soovitus, mis tihti töötab on see, et hakkaksite koos oma mehega keskenduma sellele, millised tegevused teid rõõmustaksid. Mida rohkem võtate tütrelt survet ära ja teete ise toredaid asju, seda kiiremini leiab ka tütar endale tegevusi, mis tema arengut toetavad. Te olete oma tütre kasvatamisel teinud juba oma parima ja kindlasti hakkab see ühel päeval aina rohkem ka välja paistma. Noortel lihtsalt on perioode, kus nad vajavad, et vanemad lõpetaksid nende kritiseerimise ja hakkaksid väljendama usku nendesse. Noortel on iseseisva elu suunas liikumine niigi pingeline ja segadust tekitav, nad kahtlevad ja otsivad. Seega usaldage, et see mis te olete tütrele andnud ja millised eeskujud te olete olnud, hakkab mõne aasta jooksul aina rohkem avalduma. Seni aga on teil koos oma mehega võimalus nautida aega, kus teil on laps suureks saanud ja teil on jälle rohkem aega teineteisega olemiseks. Mida võiksite koos ette võtta? Mida toredat võiksite ka kumbki eraldi teha? Mis valmistab teile rõõmu? Mis annab teile energiat? Kui lähete mehega rohkem välja, siis võib ärgata ka tütrel motivatsioon, et ise süüa teha või kodus puhtust hoida. Lapsed muutuvad elu suhtes julgemaks ja sõbralikumaks, kui nad näevad, et vanemad on piisavalt rahul ja tunnevad elust rõõmu.

3 lugejat arvavad, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!