Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Lapse halvad mõtted

helen
Külaline
Postitatud 28.11.2016 kell 11:48
Eile õhtul tuli laps minu juurde.....häbelikult ning silmad maas "Emme, mul on pahad mõtted". Hakkasin uurima ja palusin end usaldada. Lõpuks võttis ta oma julguse kokku ning ütles: "Ma tahaksin Sind noaga lüüa! Vahel mul tulevad sellised pahad mõtted, ma ei taha neid aga nad ikka tulevad".
Olin väga ehmunud, ent jäin rahulikuks ning püüdsin uurida, millest sellised mõtted. Laps vastata ei osanud. Palusin vaid, et kui tal sellised mõtted taas tekivad, ta tuleks ja prooviksime need koos jälle ära ajada.
Laps on kohe varsti 6 aastaseks saav ning mõned aastad tagasi läksime abikaasaga lahku.
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 28.11.2016 kell 17:35
Kindlasti võis see kõlada väga ehmatavalt, kui teie kuueaastane laps tunnistas oma soovist teile noaga haiget teha.
Saan vaid tunnustada teie suutlikkust sellises keerukas olukorras rahulik meel säilitada (selmet lapsega pahandama hakata) ning anda endast tolises olukorras parim - last kuulata.
Usutavasti ei tule taolised mõtted/soovid tühja koha pealt, vaid kas laps on näinud meediast taolist käitumist, on teised lapsed rääkinud sellest või millestki muust, laps ei ole võimeline taolist käitumist /löön teist inimest noaga/ lihtsalt oma peaga genereerima.
Igatahes, kirjast selgub, et teil on oma lapsega hea ja avatud suhe/kontakt. Isegi kui laps ise mõistab, et tal on halvad/ebakohased mõtted, suudab ta teid usaldada- ja see on suurepärane! Hoidke seda suhet, - see ei olegi kahjuks nii tavapärane, et lapsed saavad oma vanemaid usaldada, kartmata olle nemad ise. Kartmata saada hinnanguid ja karistusi, isegi kui nende mõtteid neid endid hirmutavad...
Edaspidi, olles probleemivabas alas, võtke veelkord usalduse teema jutuks ning andke lapsele teada, et te väga hindate lapse ausust ja julgust emaga ka oma kõige raskemaid tundei/mõtteid jagada. Saate ehk jagada mõnda oma head kogemust lapsena, kus täiskasvanud teid mõistsid. Arutage, mida saate koos ette võtta, kui halvad mõtted jälle tulevad,- lisaks ärarääkimisel/ärakuulamisele näiteks neid joonistada ja siis ära visata; nende üle nalja heita, koos üks "pahade mõtete" karp meisterdada, kuhu laps saab neid ära panna jne jne.
Tunnustan teid veelkord, lahendasite antud olukorra parimal võimalikul moel!

2 lugejat arvavad, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!