Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: 8-kuune laps hammustab

R.
Külaline
Postitatud 08.07.2016 kell 23:24
Tere!

Minu alles 8-kuuseks saanud poeg hammustab mind.
Kui mõned kuud tagasi tulid esimesed 2 hammast, siis hakkas ta söömise ajal rinda hammustama. Rahulik keelamine ning tissi äravõtmine tegi talle ruttu selgeks, et hammustada ei tohi, muidu jääb söögist ilma. Probleem lahenes üsna kiiresti. Tänaseks on laps aga 8-kuune ning kasvamas on ka kaks ülemist hammast, millega koos sai alguse ka hammustamine.
Probleem on juba niivõrd suur, et kardan oma last sülle võtta või teda endale lähedale lasta. Hammustab valimatult - käest, jalast, seljast, kõhust, näost. Õlad on mul juba ära näritud. Hirm on tekkinud ka rinnaandmise ees, kuna tema hammustamine on nii ettearvamatu ja hirm rinnast pureda saada on suur. Loomulikult annan ma talle rinda edasi, kuid protsess ise on minu jaoks äärmiselt ebameeldivaks muutunud.
Märkima peaks vist ka, et hammustab ta ainult mind, kuid isa mitte.
Saan aru, et hammustamine on lastel üks osa nende arengust. Et see ongi selline faas, mis tuleb üle elada, kuid ehk on mingeid nippe, kuidas sellest kiiremini lahti saada. Korrutan päevas "Ei tohi hammustada" nii tihti, et endal on juba halb kuulata, et lapsega muudmoodi suhelda ei saa, kui muudkui keelates. Tundub aga, et see keelamine pole midagi paremaks muutunud, sest tema jaoks on ikka kõik naljakas. Olen üritanud rahulik olla, st ei karjata ega kilju, kui mind hammustatakse, et mitte saata talle signaali, et see hammustamine ongi nali. Siiski peab tema seda naljakaks.
Laps on üleüldiselt ka energiline ning püsimatu. Olen juba mitu kuud õpetanud talle, kuidas kassidele kenasti pai teha, kuid tema ikka kisub karvadest. Kui proovida õpetada, siis läheb närvi ja kaotab huvi kassi vastu sootuks. Samuti kisub mind juustest, kuigi olen õpetanud ka endale pai tegema. Selline tuline loomus lapsel on vist raskendav asjaolu hammustamise probleemile...?
Mõtlen küll, et see on lihtsalt üks periood, mis tuleb üle elada, aga äkki soovib mu laps mulle hoopis midagi öelda, millest ma aru ei saa? Hetkel on tal ka totaalne emme periood, mis on samamoodi ealine iseärasus ja mille me toredasti üle elame, et emme ei tohi sammugi kaugemale minna. Sellega ma saan hakkama, kuid hammustamisega enam mitte. See ei ole ju normaalne, et ma kardan oma last endale lähedale lasta.

Seega üritan ma nüüd oma küsimused kuidagi kokkuvõtvalt sõnastada:
Kas tegu on ainult mööduva faasiga või soovib ta ennast mulle kuidagi kuuldavaks teha? Ta on pere ainus laps ja saab 24/7 minult täit tähelepanu. Selle 8 kuu jooksul ei ole ma temast kordagi eemal olnud ega teda kuhugi hoida jätnud. Seega, kui tal on millestki puudus, siis mis see küll olla võiks...
Mida saaksin lisaks keelamisele veel teha?
Miks ta hammustab ainult mind?
Tiina Teska
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 10.07.2016 kell 10:23
Teie 8- kuune poeg hammustab teid ja te ei ole leidnud sellele lahendust. Küsite, kas tegu on mööduva faasiga.

Kindlasti saan kinnitada, et tegu on mööduva faasiga. 8-kuuse lapse arengus toimub muutusi pea igal nädalal. Lapse sümbioos (väga lähedane seotus ja kooslus) oma esmase hooldajaga on tavapärane kuni esimese eluaastani. On normaalne, et mõningad lapse reaktsioonid ja eneseväljendused ei ole justkui loogikaga seletatavad. Näiteks laps nõuab ema, kuid hammustab teda. Hammustamine on eakohane. See võib see olla alguse saanud hammaste lõikumisega seotud ebamugavustundest igemetes ja jätkunud, sest 8- kuune laps lausa jumaldab kordusi ja elevust, mida hammustamine tekitab. Laps mõistab, et see on tegevus, millega ta saab oma keskkonda (teise inimese käitumist) ise mõjutada. See võib olla emaga läheduse väljenduseks, sest just emaga on kõige turvalisem, kuid samuti võib see olla märk sellest, et laps hakkab arengus jõudma uude etappi, kus ta on valmis iseseisvuma. Hammustamine on iseenda ja teise piiride katsetamine.
Kindlasti on võimalikke seletusi veelgi. Kuna lapse aju tekitab iga päev sadu uusi ühendusi ja tema n.ö. tööriistad on veel väga piiratud (hammustamine, nutmine jne), siis lapse käitumise muutmisel on põhiliseks katse- eksituse meetod.

Kuna 8- kuuse lapse tähelepanu on ebapüsiv, siis proovige jälgida, kuhu teie lapse tähelepanu suundub ja olge temaga emotsionaalselt kaasas. Pakkuge talle mängulisi tegevusi, mis oleksid korduvad ja mõnikord väikese üllatusmomendiga. Näiteks lugege koos plaksutades lühikesi, rütmilisi salmikesi, kus on tore ootamatu lõpp. Praegu sobivad ka mänguasjad, mis teevad erinevaid helisid. Kui tajute, et lapsel on plaan hammustada, siis juhtige tema tähelepanu kõrvale põnevama tegevusega. Igasugused tegevused, kus on natuke mänguasja peitmist ja hüüatust võivad sobida.

Soovin teile edu katsetamisel!

2 lugejat arvavad, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!