Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Laps armukade

Katrin
Külaline
Postitatud 26.01.2016 kell 18:42
Tere!
Selline mure,et laps ei luba emmel issil kaisutada.Kui ta märkab me teineteise embuses oleme siis kohe voodisse ja trügib vahele. Ta magab veel meie voodis peab seda kohta enda omaks saan aru aga miks armukade ? millest selline käitumine ?
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 27.01.2016 kell 11:37
Lapse esimesel eluaastal on ta sümbiootilises suhtes oma emaga, kasvades ja arenedes jõuab laps aga pooleteist-kaheaastaselt arengufaasi, kus ta piltlikult esmakordselt eraldub emast, kujunema hakkab lapse "mina". Kui beebieas sai laps rinda, on ehk tõesti kohane, et magasite koos lapsega, et tema lähedus- ja söögivajadust kiiresti rahuldada.
Paariaastane laps, kes enam rinda ei saa, on suuteline magama juba oma voodis, alguses vanematega ühes toas, edasi juba aga oma voodiga omaette toas. Ka see on osa lapse individueerumisest, kasvamisest.
Kui paariaastane (kahjuks ei nimeta te kirjas oma lapse vanust) või vanem laps jagab veel voodit vanematega, siis ühest küljest soodustab see liigset seotust emaga, mis väljendubki teie poolt kirjeldatud armukadeduses,- laps justkui omaks ema ja tunnetab isa enda rivaalina. See, mis rinnatoidu faasis oli beebile eluliselt vajalik, aga mina-arengueas lapsele (2-4) pigem mitte.
Psühhoanalüütilises käsitluses räägitakse oidipaalsest faasist (3-5 aastat), mis tähendab, et teie lapse arenguülesanne on see, et ta peab saama teadlikuks, saama kogemuse, et emal ja isal on omavaheline suhe- kuhu tema ei kuulu- see aitab tal individueeruda; sama peavad ka vanemad tajuma/aktsepteerima- et laps ei kuulu nendevahelisse suhtesse- muidu takistavad nad lapse loomulikku arenguprotsessi.
Kui laps saab päevasel ajal oma armastuse-, tähelepanu- ja turvalisusevajaduse rahuldatud,- vanemad tegelevad temaga piisavalt, keskendunult, lasteaiaealisel piisab isegi poolest tunnist päevas nn sina-mina ajast. Siis puudub otsene vajadus last oma voodis hoida.
Võite mõelda, mida räägib asjaolu, et teie abieluvoodis magab teie vahel laps? Kuidas on lood teie paarisuhtega, kas teie suhtes on piisavalt lähedust, intiimsust? Mida see teile annab, et laps teie abieluvoodis magab? Millest te ilma jääte, kui laps magaks oma voodis/oma toas?
Loomulikult otsutate ja elate oma peres oma väärtushinnangute järgi, minupoolsed kommentaarid ja küsimused on lihtsalt mõtiskluseks ja eneseanalüüsiks.
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!