Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Karjumine

Miina
Külaline
Postitatud 14.09.2015 kell 21:01
Kuidas mõjub lapsele see, kui ta näeb-kuuleb oma vanemaid üksteise peale karjumas? Mida peaks lapsega tegema-rääkima kui selline asi on juhtunud?

Kuidas mõjub lapsele see, kui vanem tema peale karjub? Mida peaks see sama lapsevanem lapsega tegema-rääkima kui selline asi on juhtunud?

Kuidas peaks sellistes olukordades last rahustama kui ta on endast välja läinud?

Kuidas sellised olukorrad mõjuvad erinevas vanuses lastele?
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 15.09.2015 kell 10:52
Ema ja isa on oma lapsele kõige olulisemad täiskasvanud inimesed, nemad loovad baasilise kindlus- ja turvatunde, teadmise, et maailm on turvaline koht (või siis ei ole). Kui vanemate vahelised suhted on pingelised, konfliktsed ja kodu täidavad kõvahäälsed tülid, on sellel lapsele ilmselgelt mõju.
Stressis vanemate tunded kanduvad üle ka lapsele. Väikesed lapsed ei oska sageli oma tundeid-vajadusi-hirme sõnadesse panna, seetõttu väljendub nende mure käitumuslikult ja/või läbi kehareaktsioonide. Öine allapissimine (enurees), enkoprees (sageli kakased püksid), kõhu- ja peavalud, sage haigestumine viirushaigustesse, agressiivne käitumine (löömine, hammustamine lasteaias), suutmatus koolis tunnis keskenduda (sama käib ka lasteaias tegeluste kohta), seega probleemid koolis toimetulekul, kaklustesse sattumine, üldse kehv sotsiaalne toimetulek, jne jne.
Kui laps kuuleb pealt vanemate tüli, tuleb temaga rääkida ja olukorda rahulikult selgitada- jah, meil on isaga praegu keeruline aeg ja me vabandame, et me tüli sind hirmutas. Kuulake lapse muret, peegeldage tagasi tema tundeid (ei lohuta, ei anna nõu!), olge lihtsalt tema jaoks olemas.
Oluline on teada, et täiskasvanud vastutavad koduse õhkkonna ja laste vaimse/füüsilise heaolu eest. Seega, kui vanemad ei oska tülitseda (erimeelsused iseenesest on paarisuhtes mõneti paratamatud, tähtis on aga see, kuidas me oma erimeelsustega tegeleme!), tuleb neil võtta vastutus ja ennast harida, koolitada või teraapiasse minna.
Tõhusaid suhtlemisoskusi saab õppida Eestis läbiviidavatel PREP- paarisuhtekoolitusel (paarisuhte rahulolu edendamise programm), mida julgen teile paarina tungivalt soovitada! Täpsema info saamiseks vaadake: www. prep.ee. Kui abikaasa ei soovi koheselt osaleda, tulge ise koolitusele "Minu suhe on minu kätes", mis on mõeldud üksikisikutele (prep-üksikisikutele)- "Minu suhe on minu kätes". Nimetatud koolitus on mõeldud inimestele, kes soovivad analüüsida oma olemasolevat /või lõppenud suhet/, teha selged otsuseid, et seda muuta paremaks /teha tulevikus paremaid valikuid/. Sügisel on toimumas mitu gruppi eri Eesti osades, vaadake lähemalt:http://prep.ee/kalender/
Ka paari- või pereteraapia oleks teie perele väga abistav, vaadake: www.pereterapeudid.ee
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!