Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Minu 3aastane kokutab, närib juukseid vôi riideid.

Petra
Külaline
Postitatud 05.05.2015 kell 23:12
Mul on mure minu 3 aastase tûtre pärast. Ta on alati hästi aktiivne olnud. Ta tahab alati hästi kiirelt kôike teha. Ja tänu sellele on ta palju ka kukkunud. Ta mängib palju ja ka iseseisvalt. Mängin tema ja noorema tûtrega koos niipalju kui jaksan. ûritan neid enda tegevusse ka kaasa kutsuda. Vanemale tûdrukule väga meeldivad toimetused koos minuga. Talle väga meeldib tunda ennast kasulikuna. Talle meeldib oma noorema ôega kôike koos teha aga nii kaua kuni noorem ûtleb: "mina ise". Siis läheb ûks vôi teine kiuslikuks. Ôed suht palju jagelevad omavahel kuna môlemal just sama asja vaja, mis teine just vôttis. Vanem tûdruk hakkas eelmise aasta sûgisel kokutama, kohe nii et ei saanud sônagi välja. See läks ûle 2nädala möödudes. Nûûd on jälle hakanud vähe kogelema siis kui tahab teistest ûle rääkida. Mingi aeg hakkas ta nina nokkima, pluusikraed lutsutama ja nûûd on leidnud juuksed, need ulatavad hästi suhu. Olen teda keelenud nii heaga kui ka kurjemat häält teinud, et tûdrukud ei tee nii aga sellest pole kasu.

Ma tegelikult enam ei tea, miks ja mis on talle nii môjunud. Vôtan teda nii palju sûlle kui ta tahab. Ega ta pole ka kunagi mingi eriline sûlelaps olnud. Olen koguaeg öelnud talle kui palju ma teda armastan. Ei luba ka nooremal kôîke teha ja keelan ka nooremat kui ta valesti midagi teeb. Ûritan hoida asja ausana. Meil on reeglid, meil on kellaajad, millal minna magama. Me ei ole kunagi oma lapsi fûûsiliselt karistanud. Meil on rahunemis too, kuhu saab minna istuma kui tuleb löömis vôi juustest rebimis tuju vôî kui tuleb suur kius peale.

Olen väga tänulik kui saaksin natukene rahu sûdamesse vôî ôiget teed/ suunda kuhu poole edasi.


Päikest Petra
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 07.05.2015 kell 15:08
Teie kolmeaastane tütar on tegus, aktiivne ja igati vahva laps. Peres kasvab ka noorem laps ning asjaolu, et õekesed omavahel tülitsevad, kui sama mänguasi köidab- on pigem tavapärane. Tegu on ju veel väga väikeste lastega- üldiselt on oodata võimet koos mängida umbes nelja-aastase lapse puhul, seega on päris loomulik, et nad seda veel ei suuda.
Kuna peres kasvab kaks väikelast, vajavad nad mõlemad väga oma ema tähelepnu ja kiindumust, teie olete ju see, kes loob nende baasilise turvatunde, positiivse kiindumussuhte.
On aga paratamatu, et pere noorem laps saab enam tähelepanu, mis siis suuremale lapsele ebaõiglane tundub. Seetõttu on taas päris tavaline, et suurem laps võib väiksema peale olla armukade. Vanematena tuleb mõista, et ka kolmeaastane on veel väike ja talle mitte esitada ootusi, millele ta ei suuda veel arenguliselt vastata.
Kõik teie poolt kirjeldatud lapse käitumised- kogelemine, juuste ja pluusikrae lutsutamine, viitavad pingele või ärevusele lapses.
Võite mõelda, kas need viitavad mõnele lapse katmata vajadusele (lähedusvajadus, turvalisusvajadus, tunnustusvajadus, saavutusvajadus). Et lapse muret/vajadust mõista, proovige temaga rahulikult meeldivas õhkkonnas, näiteks enne uinumist voodiserval juttu ajades, enam teada saada. Küsige, mis tänases päevas oli toredat, mis meeldis, ja ka mis muret tegi, kurvastas. Kuulake oma last, hinnanguid andmata, lohutamata, õpetamata- lihtsalt olge olemas ja sõnastage tema poolt öeldu talle tagasi. See julgustab last enam rääkima ja võimalik, et selgub, mis lapsele tõeliselt muret teeb.
Lugege aitamisoskuste kohta lähemalt: http://www.sinamina.ee/ee/noustamine/kkk/
Teiselt poolt saate mõelda, mis te pereelus viimase poole aasta jooksul toimunud on- lapsed reageerivad vanematevaheliste suhete muutumisele, kolimisele, haigustele/traumadele jne. jne. Midagi igatahes teie last häirib.
Kindlasti vältige pahandamist ja karistusi, kui laps taaskord neid ebasoovitavaid käitumisi kasutab,- pigem proovige neid üldse mitte jutuks võtta. Kui rõhutame, tuletame neid meelde, siis see käitumine ei lõpe, neid teadlikult tähelepanuta jättes on lootust, et nad tasapisi vähenevad.
Kui tunnete, et vajate abi väljastpoolt, kontakteeruge julgelt pereterapeudiga, spetsialistiga koos leiate loodetavasti oma murele lahendust. Infot pereterapeutide kohta leiate: www.pereterapeudid.ee
Samuti on maikuus perekeskuses Sina ja Mina toimumas põnevaid loenguid ja grupitöid, vaadake: http://www.sinamina.ee/ee/koolitused/

1 lugeja arvab, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!