Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Hommikuti ei saa üles

Ema
Külaline
Postitatud 27.09.2012 kell 13:26
Kuidas hommikuti 5a last üles saaks, meil läheb sellega vähemalt pool tundi. Lõpuks läheb asi juba päris kurjaks ning igal hommikul jääme lasteaeda hiljaks. Õhtul läheb magama 22.30-23.00, varem pole mõtet voodisse pannagi, magama jääb ikka samal ajal. Olen proovinud.
Marge Vainre
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 28.09.2012 kell 17:17
Hommikuti on see ilmselt paljudele tuttav teema. Muidugi on see teile kurnav ja hiljaks jääda pole meeldiv. Kujutan ette, et laps ise ka ei oska hommikuti virgem olla. Ka võib olla, et nagu inimesed üldse, on ka lapsed erinevad – mõned on kiiremad, teised aeglasemad, ühed käivituvad kiiresti, on aktiivsed juba hommikuti, teised aga vajavad rohkem aega ja on alles tundide pärasat oma parimas toonuses. Seega võib ju ollagi, et peate arvestama sellega, et teie laps vajab rohkem aega ja see poolt tundi unist olekut ja suutmatust ise end liigutama hakata käib tema eripära juurde. Kindlasati ei aita teie last kurjustamine. Kuigi saan aru, et olete mures ja teid ärritav lõputu venitamine, kuid võib olla, et ka teie pahandamine temaga hoopis raskendab tal kiiremini hommikuti üles saada. Kuigi muuta ei ole lapse harjumust kaua venitada, on siiski tähtis, et tema hommikud kulgesid heas meeleolus ja pingevabalt. Mõned lapsed (ka suured inimesed) muutuvadki stressi olukorras uniseks, loiuks, teotahtetuks, passiivseks.
Veel võiks mõelda, kas laps saab oma unevajaduse üldselt kätte? Kas ta on päeva jooksul piisavalt aktiivne, heas meeleolus? Kui arvate, et ta vajaks siiski rohkem uneaega, siis proovige siiski teda varem magama panna. Nii nagu ülessaamisega, võtab tal aega ka rahunemine ja uinumine. Kui mõned katsetused ei andnud tulemust, siis võtke pikem periood varem magama mineku harjumiseks. Isegi kui ta voodis kaua und ootab, võib see lõpuks ikkagi olla vajalik rahulik aeg tema jaoks. Kindlasti peaks olema ka magamaminek sõbralikus ja pingevabas meeleolus, kindlate rutiinsete tegevustega (tore on kui peale pesemise-riietumise oleks veel mõni tore tradisioon, nt unejutt, kaisukaru magamapanek vms), mis aitavad päevasündmustest ümberkohaneda uneajale.
Kas laps saab piisavalt magada või mitte, sellele saate veel mõelda, kui jälgite, kuidas on tema unevajadus, kui ta ei pea minema lasteaeda ja saab magada niikaua, kui tahab. Kuidas ta siis õhtuti uinub ja kas on erinev ka rütm päevaste magamistega. Paljud lapsed magavad päeval lasteaias ja kodus mitte. See aga muudab tema unerütmi. Püüdke säilitada võimalikult ühtlane päevakava.
Jälgige ka seda, kas vahel on lapsel siiski kergem ärgata ja millega see seostub. Nii saate kõige enam aimu, mida teie laps vajab, et teie hommikud kulgeksid rõõmsamalt teile mõlemile.
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!