Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Mure 6-aastase pojaga.

Gerda
Külaline
Postitatud 03.04.2012 kell 22:30
Tere!Lisaks pojale on meil abikaasaga ka 4-aastased tütred ning elame koos minu isaga.Pojal on tekkinud mingid jonnihood,seda eriti just siis kui mina jään lastega õhtul koju,abikaasa aga läheb ööseks tööle.Poeg hakkab minuga iga asja pärast virisema,tahab igas asjas olla esimene,hakkab karjuma ,teeb oma nägusid.Ütleb,et Tema lasteaeda enam ei lähe,kuna üks õpetajatest karjub pidevalt jne.Õpetajate arvates on laps muidu väga rahulik,väike mure on vaid see,et õppetöö asemel tahaks Ta tihti just mängida.Ütleb ka,et kui Ta ei saa harjutusest lasteaias aru,siis õpetaja ütleb talle,et Ta on "paha poiss".
Püüan Temaga rahulikult rääkida,et mis teda vaevab,siis Ta ka räägib sellest,kuid natukese aja pärast,hakkab jälle minuga norima.
Ütleb,et ma olen tüütu,et issi on palju parem kui mina jne.Mina pidavat kogu aeg pahandama ja karjuma.Kuigi ma olen enda arvates küll püüdnud rahulikuks jääda.Siis kui ma talle ütlen,et emme ei räägi Sinuga enne kui oled rahunenud,siis läheb Ta aga eriti närvi.Hakkab täiest kõrist karjuma ja ähvardama.Ähvardab näit.nii,et Tema homme lasteaeda ei lähe,et Ta räägib issile kõik ära ja ,et küll siis issi alles näitab mulle.
Abikaasaga oleme ikka olnud ühel nõul,et kui üks vanematest keelab last.siis teeb seda ka teine .Ei ole nii,et üks vanemaist lubab ja teine keelab.
Ma ei tea ainult,kas laps võib seda tunnetada,et mul ei ole oma isaga ehk siis laste vanaisaga eriti soojad suhted.Siis kui poja oli ca 4-aastane ja tütred 2-aastased,siis oli ka selliseid hetki,mil lapsed kuulsid sõnasõda pealt,kuigi ütlesin isale,et laste juuresolekul ei tohi karjuda.Isaga räägin suht vähe,kahjuks on see nii läinud,et ma ei saa teda enam eriti usaldada,mind väsitab ka isaga kooselu.Puudub kahjuks privaatsus,häirib isa pidev uudishimu jne.
Abikaasaga ei ole me laste juuresolekul tülitsenud,kui on olnud vaja probleem lahendada,oleme seda teinud siis kui lapsed on kuuldeulatusest väljas.
Oleksin väga tänulik,kui suudate mind aidata!
Ette tänades,Gerda
Auli Kõnnussaar
Psühholoog, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 05.04.2012 kell 18:16
Saan aru, et teil on pingelised suhted nii oma isaga, kellega koos elate kui ka oma pojaga. Teil on kahtlus, et äkki on poeg märganud tülisid, mis teil isaga on olnud ning nüüd mõjutab see tema käitumist. Ütlete, et pojal on jonnihood, mis avalduvad just siis, kui tema isa tööl on.
Selleks, et perekonnas pingeid vähendada, tasub alati teadvustada, et kellel on probleem ja vastavalt sellele valida sobiv viis käitumiseks. Kui lapsel on tugevad tunded (viha, kärsitus, kurbus, pettumus, hirm jne), siis järelikult on lapsel mingi probleem ja sel juhul, kui tahate last aidata, on kõige tõhusamaks viisiks lapse aktiivne kuulamine. See tähendab, et ei ole vaja anda selgitusi ega esitada küsimusi vaid lihtsalt peegeldada lapsele tagasi tema sõnumit ja neid tundeid, mis teie arvates lapsel parasjagu on. Oluline on hetkeks teha oma pea mõtetest tühjaks ja üritada mõista, mis toimub lapsega. Vahel juhtub nii, et konkreetset põhjust ei paistagi täiskasvanu arvates olla. Sel juhul võib lapsel väljenduda mingi varasem pinge ning ta vajab lihtsalt selle välja nutmist, jonnimist või rääkimist. Suhetele tuleb kasuks, kui suudate oma ärrituse sellises olukorras kõrvale panna ning loote nö ruumi lapse tunnete, mõtete ja väljenduste jaoks. Aktiivse kuulamise abil hakkavad tavaliselt selguma tasapisi ka lapse probleemide põhjused.
Kui saate aru aga, et antud olukorras on teie probleem kõige suurem, siis on vaja väljendada seda, mis tunde kellegi käitumine teis tekitab. Pingete vähendamiseks tasub kirjeldada teise inimese käitumist võimalikult hinnanguvabalt ning väljendada, kuidas see teid konkreetselt mõjutab. Vältida tasub üldistusi, süüdistusi, silte ja hinnanguid. Lastele tuleb kasuks, kui nad näevad, kuidas täiskasvanud lahendavad konflikte teineteist austaval moel. Häid nippe ja soovitusi pingevaba ja selgust loova suhtlemise kohta saab lugeda raamatutest (Gordoni „Tark lapsevanem“, Faberi ja Mazlishi „Kuidas rääkida lastega nii, et nad kuulaksid ja kuulata nii, et nad räägiksid“) või osaledes Gordoni perekooli (www.sinamina.ee) koolitustel, mis on väga praktilised ning mille jooksul on võimalik just omale olulistele küsimustele vastuseid saada.
Individuaalseks nõustamiseks võib pöörduda ka meie perekeskuse (www.sinamina.ee) nõustajate poole, kes on pädevad tegelema just peresuhete küsimustega.
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!