Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Lapsel hirm magama minemise ees

Maret
Külaline
Postitatud 16.01.2012 kell 17:00
Tere,

Viimasel ajal on tekkinud 2a8k. vanusel poisil tõeline trots magama minemisega/ magamisega. Ei taha pesema minna, ei lase riideid vahetada ning pidzhaamat ei taha nähagi. Oleme proovinud kõikvõimalike kavalustega, raamatute vaatamisega, aknast lennukite vaatamisega, rääkimisega kes kõik magavad jne. jne., kuid asi lõppeb igal õhtul sama moodi, et nutetakse hääl ära kuni süles magama jäädakse.

Rinda sai ühe aastani, lutiga uinus kuni 2,5 aastani. Eks kuu/poolteist pärast selle lõpetamist tekkisid need magamisega seotud probleemid. Enne seda läks igal õhtul kell 21 magamistuppa ja uinus absoluutselt ilma igasuguse protsetita ning kiiresti oma toas. Sügisel läks ka lasteaeda. Eks see võib ka mingit mõju avaldada.

Viimasel kuul on eriti jube see, et öösel ärgates nõuab ta koheselt üles tõusmist, võtab pidzhaama nuttes seljast ning soovib lambi põlema panna ja mängutuppa siirduda. Jällegi räägin ja kussutan süles magama . Lõpuks küll rahuneb, aga uinumine võtab kaua aega kui ta on pikalt juba maganud. Muidu päeval magab ilusti ja kaua (2-3h) ning öösel muidu ka normaalselt( 21:30-7:30). Kuid mingil põhjusel üles ärgates tuleb tal nähtavasti see protset meelde ja hakkab üks nutt ja trampimine nagu ka igal õhtul enne magama jäämist.

Ei oska absoluutselt enam olukorraga midagi peale hakata. Selline hüsteeriline nutt ja trall on kogu perele jube väsitav. Ei saa aru millest sellised hirmud/ trotsid? Kuidas seda muuta ja leevendada?

Terv,
Maret
Marge Vainre
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 18.01.2012 kell 12:53
Olete mures ja kurnatud poja magamisprobleemiga. Nii võib olla küll, et poisil on tekkinud omad hirmud ja need seostuvad magamaminekuga. Seda ei pruugi ka teada saada, mis täpsemalt seda põhjustab ja ega oska poiss ise ka seletada ning seetõttu on keeruline ka teda aidata. Kes teab, kas pojal on olnud mõni hirmutav unenägu, on tal raske üksi und oodata, pelgab ta pimedust, varje seinal, mõnd häält, mida läbiune on kuulnud jne. Ta ju ei tea, mis on päriselt ja mis mitte. Ka mõni multifilm, unejutt, pahasid lapsi piilub päkapikk või kes teab, mis veel, võib olla lapses tekitanud hirmutavaid fantaasiad.
Saan aru nii, et päeval magamaminekul ei esine tõrksust. See on iseenesest hea märk. Siit edasi võiks mõelda, mis on õhtuti teisiti? Pimedus, teie enda käitumine või seletused, rituaalid vms? Ehk saate sellest mõne nipi, mida õhtuti proovida.
Mida te teha saate, on peamiselt ikka säilitada tavapärased rutiinid ja kannatlik meel. Käituge ise mõistvalt, rahulikult, sõbralikult. Olete püüdnud poissi meelitada ja teha magamamineku meeldivaks. Kõik, mis aitab kaasa rahumeelselt magamaminekule ja poisi heale enesetundele on hea. Väga tähtis on see, et teie püüdlused ei mõjuks omakorda ärevaks tegevalt. Näiteks kartes jälle igaõhtust kurnavat protseduuri, võite mõne „liigse“ põhjenduste ja kavalustega hoopis soosida poisi ärevust – kui keegi pikalt midagi veenab, siis ehk on ka midagi karta. See tõesti vaid uitmõte, kuid vahel tõesti vanemate enda kurnatust, muret, ärevust tajuvad ka lapsed, nt hääletoonist, pikad või ebaselged seletused, kõrgendatud tähelepanu millelegi vms. Mõnda aega jälgige, kuidas te võiksite poisile mõjuda, püüdke käituda nii, nagu probleemi poleks (nagu päeval), enesekindlalt, veenvalt ja sõbralikult. Kui poiss vajab veidi rohkem teie juuresviibimist, siis miks mitte. Vahel lapsed tõesti vajavad õhtul rohkem aega, et päevatoimetustest välja lülituda, nt unejuttu, sülesolemist vms. Kuid jälgige, et kogu rituaal ei jääks venima, ega muutuks kauplemiseks.
Jälgige poisi enesetunnet ka päeval, kas on sellest ajast, kui mure tekkis, veel midagi teisiti. Mida ja kuidas poiss mängib, joonistab, mida küsib, mille vastu huvi tunneb. Vahel annavad lapsed seeläbi märku, mis neile muret teeb, hirmutav on (kui on). Arutlege ka lasteaia pedagoogidega selle üle, kuidas poisil seal läheb, kas on olnud viimasel ajal mõnd muutust tema käitumises vms.
Tähtis on see, et poisil tunneks end hästi. Kui ta kogeb, et kõik igapäevane toimib nagu alati, ka pereliikmed käituvad nagu tavaliselt, kodune meeleolu on rahulik, siis peaks magamamineku mured ka leevenema. Kui aga mitte või märkate ka muid probleeme (une, toitumisega, tervisega, käitumises, meeleolus), siis olenevalt kaasnevast murest, tasub ka spetsialistidega nõu pidada.
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!