Minul on mure,mul on kahe kuune poeg,kes ei maga...Ta suudab mõni päev olla järjest üleval 12h,teine päev suudab 24h tunni jooksul kokku magada 5h....Olen kõike varjante juba proovinud,teda teki sisse mässinud,lutiga magama pannud-panen iga õhtu 1-2h lutti pisikesele suhu...Süüa saab kuskil iga 3-4h tunni tagant...170-210ml...Ta hõõrub oma silmi nii,et need punased,aga ei suuda uniuda...See kõik läx hullemax siis kui lapse-isa soome tööle läx...Kuna suht palju pani õhtuti last magama just isa...Ma võtan teda lausa enda voodisse magama,isegi vanaema juures on kõik varjandid ära proovitud,vanker tuppa tooduud....Õues magab max 30 mintsa...Jaa kohe kui vanker paigal tõuseb ülesse....ei tea enam mida teha....laps on üle väsinud....jonnib....haigutab....vahest jääb tukkuma ja see on ka kõik....olen hullux minemas...
Olete tõepoolest väga-väga raskes olukorras. Ennekõike muretsen ma teie pärast, sest teie heaolust ja rõõmsast meelest sõltub suures osas ära ka lapse meeleolu. Leidke endale kiiremas korras võimalus ennast välja magada – usun, et vanaema on kindlasti nõus aitama.
Perekooli foorumit lugedes võib aru saada, et tegemist on suhteliselt laialt levinud murega. Osadel lastel lihtsalt on väga keeruline magama jääda. Ema kõhus on nad unes 24h ning magama jäämisega hakkasid kokku puutuma alles siia ilma südides. Uinumist ja turvatunnet soodustavad ema hingamise ning südamelöökide kuulmine ja tema lõhna tundmine (paljud uinuvad kergemini ema kõhu peal või kaisus, tissitamise ajal), rütmiline liikumine (patsutamine või sõitmine vankris, hällis või autos)- teie lapse puhul ilmselt ei tööta, mõned eelistavad lutti, teised jälle jorisevad pisut ja jäävad siis iseseisvalt magama kui neid ei segata (paitamine, luti suhu panemine). Üleväsimus iseenesest muudab omakorda uinumise raskeks. Ehk on abi väga kindla rutiini sisseseadmisest – söömine, kuiv mähe, jalutamine, söömine, mängimine, uinumine jne. Iga päev ühel ja samal ajal. Isegi siis, kui tundub, et täna küll lapsel sel ajal selle jaoks tahtmist ei ole. Teine võimalus on jälgida kella ja võtta uinumise tegevus ette iga tunni ärkvel oldud aja takka. Ärkamine peale pooletunnist und on seotud lapse unetsükliga – selle ajaga jõuab ta sügavast unest taas pindmisesse unne. Tihti ei aitagi miski tal uuesti uinuda ning kõik see on ema jaoks kohutavalt väsitav. Närviline ema omakorda muudab lapsel uinumise veelgi raskemaks. Tundub, et tegemist oleks nagu nõiaringiga, kuid siin aitab see, kui väljast abi küsida ning endale leida aega vajadusel nii päevaseks kui öiseks uneks.
Kirjutate, et asi läks eriti hulluks pärast seda, kui lapse isa Soome läks. Kogu koorem langes teie õlgadele ning ilmselt tekitab see teis sisemisi pingeid. Laps tajub seda ja muutub omakorda närvilisemaks. Oluline on ennast välja puhata ning endas rahu leida.
Kuna teie laps ka öösel ei maga, siis soovitan pöörduda perearsti ja laste neuroloogi juurde, kes võib määrata massaaži, ujumist vms., mis ühelt poolt väsitab last ning teiselt poolt vähendab lihaspingeid. Võib-olla leiate midagi kasulikku ka raamatust „Päästke meie uni“.