Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Kergesti vihastav laps

Katrin
Külaline
Postitatud 21.07.2010 kell 17:43
Olen 3 aasta 9-kuuse poja ema ning mulle teeb muret see, et mu laps vihastab väga kergesti ning elab seda välja väga halval moel.

Tegemist on hetkel meie ainsa lapsega ja seega tegeleme meie mehega, samuti vanavanemad, temaga päris palju. Ta on väga hea taibuga (tunneb kõiki tähti, kümneni numbreid, oskab oma nime kirjutada jne), kuid väga äkilise ja tugeva vihaga. Kui midagi talle ei meeldi või kui üritame talle reegleid kehtestada, siis läheb ta kohutavalt endast välja. Väljendub see mitmel moel: läheb näost punaseks, surub hambad risti, käed rusikasse ja ütleb „ma löön sind“, vahel ka tõesti lööb; või kui on minu peale pahane, siis lööb kassi või koera või ähvardab neid jne.

Oleme temaga korduvalt rääkinud, et miks see ilus pole ja miks ei tohi seda teha. Ta saab kõigest aru ja lubab, et enam nii ei käitu, kuid järgmine kord vihaga teeb seda kõike jälle. Kui oleme proovinud karistuseks nurka või teise tuppa saata, siis ta lihtsalt jookseb sealt välja ja loob oma asju viha ja nutuga. Hoiatamine ei mõju samuti, lihtsalt järgmine kord hoiatab ta nende samade asjadega mind ennast („Emme, kui sa mulle seda ei anna, siis ma panen su nurka“).

Heas tujus on ta väga õrn, suur kallistaja ja musitaja. Ta on jutukas ja arukas ja tunneb kõikide asjade vastu huvi. Lihtsalt saame aru, et kui me ei suuda teda kasvatada, siis hiljem on veelgi raskem ja teeme talle karuteene. Aga me oleme visalt proovinud ja kõik loetud kasvatusvõtted ei toimi. Kas me peaks tulema kõik koos nõustamisele? On see märk mingist suurest vajakajäämisest ja kuidas peaksime edasi minema?
Auli Kõnnussaar
Psühholoog, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 24.07.2010 kell 02:07
Teie kirja lugedes tekib mul üks mõte, mida võiks veel proovida. Muidugi võite tulla ka nõustamisele. Kirjast võib aru saada, et lapsega tegeletakse palju ning ta on taibukas ning igati tragi. Mureks on aga tema jõuline eneseväljendus, kui talle miski ei meeldi.
On loomulik ja pidev protsess, et inimeses kogunevad igapäeva suuremad ja väikesemad pinged ning siis ta maandab, lahendab või plahvatab need välja. Täiskasvanud omavad heal juhul mitmeid erinevaid viise, kuidas pingetega toime tulla – räägivad, teevad sporti, tegelevad hobidega, loevad, kuid tihti ka tülitsevad, tarvitavad alkoholi või liialdavad toiduga.
Lapsed elavad oma pingeid tihti välja just selliste viha- ja nö jonnihoogudena. Sel juhul on oluline, et leiduks inimene, kes jaksaks lihtsalt mõista ning vastu võtta lapse eneseväljenduse. See ei tähenda, et tuleks reeglites ja kokkulepetes järeleandmisi teha. Ja see ei tähenda, et tuleks lubada lüüa või lõhkuda asju. Võib öelda näiteks: „ma ei luba lõhkuda ega lüüa midagi, mis võib katki minna“ ning hoida last kindlalt kuid rahulikult näiteks enda vastas talle täit tähelepanu pühendades. Tähtis on sellises olukorras aktiivne kuulamine ehk lapse pahameele ehk tunnete vastuvõtmine. Võib peegeldada lapse sõnu või käitumist öeldes midagi sellist: „ma näen, et sulle ei meeldi see“, „sa ei ole sellega kohe üldse nõus“, „sa oled nii vihane, et sa tahaksid kohe lüüa mind“. Tavaliselt laps sellise peegeldamise peale hakkab end väljendama ja ütleb näiteks: „olen jah vihane!“ või „tahan jah lüüa!“ Selleks, et lapse pinge saaks välja tulla, tuleks lasta tal end turvaliselt väljendada. Tähtis on Teie enda sisemine hoiak, mis oleks kindel oma piirides, kuid aktsepteeriks samal ajal lapse tundeid, mis tekivad selle piiri vastu põrkudes. Aktiivset kuulamist alustades võib olla küllalt raske jääda ise rahulikuks, kui laps ütleb nö koledaid asju – „ma vihkan sind!“, „ma löön sind!“ jne. Nende sõnumite tegelik sisu on hoopis teine: „mul on nii halb tunne ja ma ei tea, mida selle suure energiaga enda sees teha“. Loomulikult ei oska lapsed sel viisil mõelda, ka täiskasvanud ei oska tihti... Vahel võib lapsele anda mõned suured padjad, mida taguda ja tuuseldada või ajalehti, mida võib rebida ning pakkuda toetavalt ja mõistvalt näidata, kui palju tema sees seda viha on.
Kui laps näeb tasapisi, et tema tunded ei kohuta enam vanemaid, siis ta õpib ka ise neid järjest paremini juhtima. Kui ta tajub, et tema vajadusi ja tundeid mõistetakse, siis ta õpib väljendama oma päris vajadusi ja tundeid ka teistele liiga tegemata.
Väga toetav ja inspireeriv raamat on sel teemal minu arvates Aletha J. Solteri „Nutt ja jonnihood“. Lisaks võib lugeda T. Gordoni „Tark lapsevanem“, milles on hea süsteem sellest, millal ja kuidas kuulata last ning kuidas seista oma vajaduste eest.
Vahel võivad muutused lapse käitumises tulla ootamatult kiiresti, kuid siiski soovin kannatlikku meelt!

1 lugeja arvab, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (4)

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!