Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: lapsed õhtul magama

miamaria
Külaline
Postitatud 07.02.2010 kell 23:47
Meil on kolm last vanuses 2a, 4a, 8a. Neil on üks tuba ja mure on 2a magama panekuga. Suuremad lähevad magama ilusti aga väiksem hakkab õhtuti kisa tegema, ei taha voodisse minna, laamendab voodis, kisub lina voodist ära jne. Suuremad lapsed käivad lasteaias ja koolis ja nende uni on häritud sellega. Räägin juba varakult kõigile, et nüüd mänguasjad kokku, pesema ja siis magama aga voodisse minnes hakkab väiksem karjuma ja visklema. Kuidas saaks nad kõik korraga magama, et kellegi uni poleks häiritud? Tänud ette aitamastSmile
Marge Vainre
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 09.02.2010 kell 18:14

Selline igaõhtune mure võib üsna kurnav olla. Saan aru, et olete üsna nõutu ja küllap proovinud mitmeid asju. Üsna raske on ka omalt poolt lahendusi pakkuda, seda enam, et oleks ju oluline mõista, mis siis väiksemale selle magamamineku nii keeruliseks teeb ja mis teda häirib. On tal mõni ebameeldiv kogemus või seos, on ta tal olnud hirmutavaid unenägusid, mille kordumist kardab, on tal muresid, mis võimenduvad just siis kui päevategemised möödas vms.? Niisiis ainult oletused ja mõttesuunad. Mida sellises olukorras teha, kui on rohkem küsimusi ja vastuseid ei pruugigi saada?
Mõelge nendele olukordadele, kus on magamaminek olnud kergem ja rahulikum. Mis sellele kaasa on aidanud? Millal hakkasid need keerulised õhtused lood? Mis sellel ajal veel peres on olnud, muutunud jne. On tal raske kohaneda mõne muutuse või inimesega? Mida keegi teeb ja kuidas reageerib, kui noorim laps õhtul magama ei taha minna ja kuidas see aitab/ei aita kergemini magama minna?
Igal juhul tasub läbi mõelda igapäevaelus toimuv ja olla tähelepanelik, kuidas laps end üldiselt tunneb, on tema käitumises, meeleolus muutusi, on tal väljakujunenud kindlustunnet pakkuv päevarütm ja tegemised jne. Igati hea on see, et annate varakult teada, millal magamisaeg tuleb ja lapsed saavad selleks rahulikult valmistuda, omad tegemised lõpetada ja hea, kui on omad kindlat asjad, mis enne magamaminekut tehakse.
Kui see kõik toimub rahulikus ja meeldivas meeleolus, siis see aitab kindlasti kaasa ka uneaja lähenemisele positiivselt suhtuda. Lisada võib veel teha toredaid asju, nt muinasjutu lugemine, unelaul, mõned lõpetamata jututeemad, lemmiku kaissu võtmine, head-ööd-musid-kallistused jne. Niisiis, oluline on teha magamaminek meeldivaks ja ka turvaliseks (sh vältida pahandusi, riidlemisi, liialt venitavaid rituaale, kauplemisi). Võimalik, et lastel endal on mõni tore ja ka teile vastuvõetav ettepanek, mis võiks teisiti olla. Mõnele lapsele meeldib kui uks jääb lahti ja ema on kuuldekaugusel, vahel on pimedus hirmutav ja soovitakse tuld põlema,
Peamine ongi see, aitate jätkuvalt kaasa kindla rituaaliga, meeldivat ja rahulikku magamaminekut ja olete tähelepanelik tema vajaduste suhtes. Meeldivaid õhtuid ja rahulikku uneaega kõigile!
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!