Tere. Mul on selline mure, et 3,8 aastane laps(poiss) tuleb pidevalt keset ööd meie juurde voodisse magama. Kuidas harjutada ta sellest kombest ära? Ise olen sellepärast magamata. Tänan.
Tere!
Töötades psühholoogi ja perekoolituse koolitajana olen seda probleemi üsna sageli vanematelt kuulnud. Magamisharjumused kujunevad või kujundatakse välja varakult. Kui lapse sünnist alates on ta maganud oma voodis ja peale öist ärkamist taas sinna jäänud, siis ilmselt seda probleemi ei esineks. Paraku on aga nii, et kui lapsemaim öösel ärkab, et süüa saada, võtab ema ta enda juurde rinda imema või lutipudelist toitma. Laps "nosib" oma osa, ema saab samal ajal puhata. Nii võibki jääda laps voodisse hommikuni. Arvan, et just siin ongi lapse öine vanemate voodisse tulek oma harjumuse saanud.
Mis siis nüüd teha annab? Kui lapsel ei ole teadaolevalt muid probleeme: öiseid hirme või terviseprobleeme, siis võiks alustada lapsega rääkimisest, väljendades oma probleemi. "Kui sa öösel emme-issi voodisse tuled, ei saa ma magada ja olen hommikul väsinud". Vaidlete kindlasti kohe sellele vastu, sest unine laps öösel ju ei teadvusta seda öeldut. Nii ongi. Aga alustada siiski sellest. Kui laps öösel tuleb, siis tõsta või suunata ta koheselt oma voodisse. Rahustada, silitada, et ta uuesti uinuks. Isegi siis kui ta nutma hakkab, mitte enda juurde lasta, vaid rahustada teda tema enda voodis. Kui see on õnnestunud, siis hommikul väljendada oma heameelt selle üle, et laps veetis terve öö enda voodis.
See võtab aega ja nõuab kannatust eelkõige vanematelt endilt. Kui seda järjepidevalt kasutada, siis kolme nädala möödudes peaks probleem olema lahenenud. Olge ise järjekindlad. Kui kaks ööd õnnestub ja järgmisel laste lihtsalt minna nii nagu olnud, siis tuleb jälle kõike otsast alustada. Uue harjumuse kujundamiseks on vaja olla järjekindel ja seda kuni 3 nädalat järjest.