mure poja toitumisega on kestnud vähemalt aasta ja ainult süveneb- järjest vähemaks jääb neid toiduaineid mida ta on nõus sööma. Praegu selleks vaid pudru, leib, või, kohupiim, piim, jäätis, pannkook, küpsis, ploomipüree, ploomimahl.
Söögiisu on üldiselt vilets. Kõhukinnisusega oleme hädas praktiliselt kogu aeg, saab juba pea aasta otsa Duphalaci.
Pole kunagi elus nõus olnud sööma puuvilju, kahjuks viimase aasta jooksul keeldunud ka keedetud porganditest ja peedist,
Tükilist toitu ei söö, tekib okserefleks.
Käisime uuringutel, õnneks ei ole mingit soolestku väärarengut, saime ka füsioterapeudilt näpunäiteid harjutusteks, mis tugevdavad soolestiku tööd.
Kõige raskem on endaga toime tulla - ei tea kas õigem oleks last sundida-veenda sööki maitsma või toimib see vastupidi. Olen väga mures, kuigi vähemalt kevadel olid kaalu ja pikkusenäitajad normis ja veri korras(liha ei söö ka enam aasta aega)
Nutma ajab, laps oli terve suve vanavanemate pool seal suur aed, hoolitseb seal juba peenarde eest, aitab marju korjata, aga mitte ÜHTEGI marja ta mitte kunagi suhu ei pane.
Joob ka tohutult vähe.
Mis veel aitaks?
Homöpaatia, refeksoloogia?
Aeg?
Kas võib olla, et tema tahtmatus midagi süüa on seotud sellega, et kodused nii väga ootavad temalt, et ta normaalselt sööks, et ta tajub seda tohutu survena?
Aet Trisbergi kommentaar on väga asjatundlik, usun, et saite palju ideid oma probleemiga tegelemiseks. Väga hea, et olete käinud uuringutel ja et nendega on korras. Kui laps sööb neid asju, mida nimetate, ei ole ta kindlasti hukkumas nälja ja vitamiinipuuduse tõttu. Ent nagu te kirjas ütlete: suur probleem ongi teil endal. Tõepoolest, nii raske on aktsepteerida lapse valikuid, mis teile ebatervislikud tunduvad ja nii kahju on vitamiinirikastest marjadest, mis laps söömata jätab.
Kui me vanematena ei suuda midagi lapse käitumises heaks kiita, kipume me reageerima ülemäärase jõu kasutamisega. Ent selles olukorras on kõige olulisem on mitte jõudu kasutada. Teie juhtumil: mitte teha söömisest midagi, mis lapsel seostub sundimise, ähvardamise ja kontrolliga. Ka vanema ebakindlus ja ärevus ei aita kindlasti lahendusele lähemale. Sinnapoole viib vanemate mõistvus, rahulikkus ja kannatlikkus.
Lastearstide soovitus sarnases olukorras on samuti mitte kasutada sunnimeetodit, vaid pigem hoolitseda selle eest, et need toidud, mida laps sööma nõustub, oleksid igati kvaliteetsed ja tervislikud, kasulike ainete peitmine (nt kliid pannkoogitaignasse) jm nipid on samuti omal kohal. Arstid, kellega olen ses küsimuses konsulteerinud, rõhutavad sedagi, kui tähtis on kinni hoida toidukordadest, nende vahel ei tohiks lasta lapsel näksida, samuti tuleks loobuda magusatest mahlajookidest - mõlemad viimatinimetatud vähendavad isu.
Oluline on, et te ise üle ei muretseks. Kui laps iga kord söögilaua taha istudes tajub teie pinget: kas ta täna sööb? kui palju ta sööb? kas mu närv peab vastu?, läheb ka tema pingesse ja sööb veel vähem.
Soovitan teil töötada oma hoiakutega. Pakkuge lapsele ikka endise järjekindlusega uusi ja teie arvates väga vajalikke toite, kuid mitte pealetükkivalt ja mitte rohkem kui paar korda söögikorra ajal. "Sa ei soovi? Hmm, mulle nii maitseb..." võiks olla teie kommentaar. "Sa ei taha rohkem midagi? Hästi, mine siis mängima." Läheb aega, enne kui lapse sisemine pinge kaob. Praegu tundub olevat nii, et iga kord, kui sööma asute, tunnetab laps teie ärevust, pahameelt ja pettumust tema suhtes. Kui te võimaldate tal tajuda, et olete mõistev, tolerantne, toetav, vähendab see lapse ärevust, mis tal praegu söömisega seoses on. Olge leidlik kiites mõnda muinasjututegelast, lapse mängukaaslast või multifilmikangelast, kes on tubli ja terve seetõttu, et sööb nt õuna või tomatit.
Inimese organismi psüühilised ja füüsilised sümptomid on alati teineteisega seotud. Okserefleks võib olla tingitud hirmust, et talle midagi vägisi n-ö sisse toppima hakatakse.
Suhted ja neist lähtuvad protsessid on alati kahepoolsed, seega on lapse söömisprobleemis oma osa kindlasti ka teie enda käitumisel-suhtumisel. Muutes oma hoiakuid ja käitumist võib tasapisi muutuma hakata ka lapse hoiak ja käitumine. Püüdke mõelda, millised teie käitumised ja millega seoses on ehk viinud praeguse olukorrani. Nii võite leida võtme, mis lahenduseni viib.