Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: ssur suur kisa lõunauinaku pärast (1.8a laps)

õnnetu
Külaline
Postitatud 07.04.2006 kell 15:59
kuidas peab käituma kui lapsel(1.8a) on uneaeg.
täna lasin tal päris kaua jonnida ja kisada, aga lõpuks ikkagi võtsin sülle.
On laps jäänud vahel oma voodis magama aga vahel ei taha. täna panin siis hakkas kisa pihta, selline vinguv ja pisarad ka tulid punnitamise peale. kisas ja jonnis ja siis lollitas ja uuesti kisas ja röökis. umbes 20 minti vist olime nii, et laps kisas oma voodis mina kõrval voodis seletasin ja laulsin. ma ise olen ka kangekaelna nagu laps ja ei andnud järgi, tahtsin et jääks magama ja kõik. aga lõpuks lihtsalt tõstsin ta sealt välja vihahoos ja panin ta meie voodisse pikali (röökis edasi) ja kõndisin teise tuppa nutma. (ma ei suutnud enam..laps närvis ja ema närvis). ja hakkasin tagasi lapse juurde minema, kunas ma ei tea kas sattus hüsteeriasse sest kisas ikka kõvasti ja kõndis minu juurde ja öökis (vahel röögib nii kõvasti et ajab öökima ennast...ma ei tea kas nimelt teeb seda). võtsin ta ruttu sülle ja kõndisin teise tuppa ja istusimeja lihtsalt kõvema häälega ütlesin "MIS SUL VIGA ON". kas just kõvasti aga karmima häälega. ja nüüd tunnen ennast nii halvasti sellepärast....ajasin lapse hüsteeriasse. laps süles kõhud vastamisi istusime koos ja nuuksus või nuttis iga natukese aja pärast. ja magama jäi ka päris ruttu. või ta tundis et emme nutab iga natukese aja pärast siis ka kohe nuuksus ja hakkas nagu nutma.ma ei tea kas tegin nüüd talle liiga, ise tunnen ennast maailma halvimana ja aint nutan ja nutan.
Crying or Very sad ma ei tea, mõtted käivad et tegin lapsele nii liiga, et lasin tal kaua nutta. kõnele näiteks.. hakkab kokutama, või hakkab nüüd mind vihkama, või areng jääb maha, võu muutub närviliseks (seda ta nagu oleks, läheb ruttu närvi)....nüüd sellised mõtted käivad läbi.
ma olen nii läbi sellepärast, tahtsin et ta jääks oma voodis magama, sest uneaeg oli, ja tema nõudis oma tahtmist seal. ta on nõudnud ennemgi aga jonni on järgi jätnud. ma ei ta mis ma valesti tegin.
kui kaua üldse lasta lapsel jonnida/vinguda/röökida?
mulle küll tundub et ta ju kasutab ära emmet.
aga nii kardan et tegin liiga sellise jonniga ja ei tea kuidas käituda sellisel puhul. sest automaatselt pahandad ju lapsega.
appi, nii kardan...olen nii paha. Crying or Very sad
triinukas
Külaline
Postitatud 07.04.2006 kell 18:51
arvan, et sa pole paha
ka emadel on lubatud olla vahel nõrk
ema on kõigest inimene
tean ise, kui olulised on need lõunaune ajad - ema saab hetkeke aega enda jaoks. Kasvõi lugeda interneti foorumist teiste emmede muresid, kasvõi selleks, et süüa midagi või nautida tassi kohvi või lugeda lõpuks läbi ammu pooleli jäänud raamat.
Kui sa hommikul mõtled, et tahad midagi päeval teha, siis on loomulikult tuju kehvem, kui plaanid uppi lüüakse. Mis sest, et tahtmatult - ikka tekib tunne, et laps meelega kiusab. Mõistus ütleb muidugi, et ta on kõige armsam olevus ilma peal ja süda nõustub.....kuid vahel tekivad äkkemotsioonid, mis on palju tugevamad ja eredamad. Õnneks ka lühiajalisemad.
Ära vaeva oma pead sellega, et lasid lapsel liiga palju nutta. Kui ta ärkvel on, kallista teda, tehke koos midagi toredat ja tunnete mõlemad end paremini. Te ju armastate teineteist Laughing
Külaline
Külaline
Postitatud 12.04.2006 kell 10:55
Muretsete selle üle, kas tegite oma lapsele liiga lastes tal pikalt nutta ning milline mõju on sellel tulevikus. Väljendate oma kirjas süütunnet juhtunu pärast ja olete segaduses, mis siis valesti oli ja kuidas võiks teisiti käituda, kui laps keeldub uneajal magama minekust. Selle mure juures väljendub ka Teie suur hoolivus oma lapse heaolu eest, mis ongi ju eeldus olla oma lapsele parim ema.
Ilmselt on ka laps segaduses, mida teha, kui magamise asemel tahaks hoopis mängida ja miks emme mõnikord sellest aru ei saa, vahel on ta aga hea ja tema süles on nii tore ja kindel tunne.
Kui laps jonnib, siis on see ju tema viis reageerida, kui teda ei mõisteta, tema vajadusi ei arvestata, kui teised vahendid märku anda oma soovidest ei anna tulemusi. Niisiis, oleks hea kui last võetaks kuulda ilma, et ta peaks meie jaoks sobimatult käituma hakkama. Kuulda võtmine ei pruugi tähendada kõike tema tahtmise järgi tegemist. Pigem on oluline arusaamine, mis on talle oluline, tema mõistmine, hoolivuse väljendamine tema vajaduste suhtes. Mis võiks olla lapse vajadus, kui uneaeg käes? Oli midagi põnevat pooleli või juba väsimus liiga suur? Ehk oli enesetunne kehv või hirmutav üksi jääda? Kuidas võiks teda aidata? Lapsed vajavad samuti veidi eelhäälestust, veidi aega ühelt tegevuselt teisele üleminekuks. Vahel piisab ette teada andmine, et mängi veidi veel ja varsti tuleb uneaeg ja siis hakkame asju kokku panema või otsime raamatu üles, kus unejutte loeme, paneme nuku või karu magama vms. Sageli kujunevad välja oma rituaalid, mis aitavad lapsel häälestuda ja eelmisest tegevusest välja lülituda..
Magamamineku ja teiste vajalike toimingute suhtes tuleb kasuks järjekindlus ja mõistev suhtumine samaaegselt. Ka alla 2.a lapsega suheldes on sobiv väljendada mõistmist näiteks nii: „sa tahaksid veel veidi üleval olla ja mängida”; või siis „sulle ei meeldi üksi oma tuppa jääda” või „tahad veel veidi emme süles olla” jne. Kindlasti saate tema soove ka arvestada ja seejuures siiski järjekindalt teada anda, et magama tuleb minna ilma, et peaksite liialt karm olema või riidlema kui tema arvab hetkel teisiti.
Magama minna on siis tore, kui seda saab teha rahulikus meeleolus ja meeldivalt emmega koos toimetades ning peaasi, et see ei seostu pahandusega. Kui siiski on lapsel omad hirmud ja ärevus, mis võib väljenduda nn jonnina, siis usun, et peamine mida ta vajab ja mis mõjub rahustavalt, on ema lähedus (nii nagu tegite, võtsite sülle ja olite koos), mitte üksi jätmine ja nutmine. Lapse närvisüsteem on väga tundlik ja peamine mida ta vajab oma turvatunne, et emme on lähedal ja hoolib. Toredaid koosolemisi teile mõlemaile.
Anu
Külaline
Postitatud 20.04.2006 kell 15:36
Meie lahendasime lõunauinaku-mure sellega, et hakkasin hommikuti lapsega koos varem ärkama. Ka võtsime päevakavva igapäevase pallimängu õues. Kui väike laps on tunnikese emme ja palli vahel mässanud, siis väsib ta kiiremini. Ka läksin ma magama koos lapsega. Lõpuks harjusin lõunauinakuga nii ära, et vahest tunnen sellest lausa puudust.

Kõige rohkem oligi kasu hommikul kell 7 ärkamisest ja ka kindlast päevakavast. Nüüd on laps viiene ja käib lasteaias. Nädalavahetustel ta enamasti kodus ei maga, aga kui on väga väsinud, siis ütleb ise, et ta peaks vist natuke magama. Igatahes soovin teile kõike paremat ja vähem pisaraid. Olge tublid!
Külaline
Külaline
Postitatud 12.05.2006 kell 09:34
minul on aastane laps ja sarnabe mure. enne magamajäämist on hirmus kisa. ma olen harjutanud ta vankris magama panema aga see ei aita enam niisiis panen muusika mängima ja see aitas.

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!