Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: lapse öised ärkamised

Piret
Külaline
Postitatud 19.12.2016 kell 11:46
Tere,

Minul mure 1a2k vanuse tütre öiste nutuga ärkamistega, millele ei oska ise mingit seletust ega lahendust leida.
Asi on kestnud juba augusti kuust saati.

On õhtuid kui laps jääb voodis ööunne ilma nututa(lutipudeliga). Tihemini on seda kui panen ta voodisse pikali, annan lutipudeli kätte, joob ära ning tõuseb voodi najale püsti ja nutab. Kui enam muu ei aita siis tulen istun tema voodi juurde ja ootan kuni laps uinub.
Ööunne läheb kell 20.30. Kella 00-1 ajal ärkab suure nutuga üles, nagu oleks paanikas. Võtan ta sülle ja proovin rahustada, kui see ei aita, annan 60 ml piima siis rahuneb ja jääb uuesti magama. Aga seda mitte iga kord. On öid kus ta ärkab paari tunni pärast uuesti üles ja joriseb. Päeval on kõik igati korras.

Mainin ka selle ära et kui laps vanema juures hoiul, siis sellist nuttu pole. Pidi ainult korra öösel nuuks tegema ja magab edasi.

Mida teha?

Ette tänades
Piret
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 19.12.2016 kell 12:01
Pea pool aastat on teie aastasel väikelapsel raskusi küll uinumisega, küll öösel nutuga ärkamisega. Olete emana nõutu.
Lastearstide sõnul esineb uneprobleeme väikelastel üsna sageli, 20-30% lastest esineb unehäireid. Rahutum, ka lühem uni võib tekkida pärast mingisugust sündmust - haigus, hammaste lõikumine, rinnast võõrutamine, reis, kolimine, aga ka vanemate enesetunne/mured, jne. Mõni laps aga lihtsalt ongi rahutuma unega, ka see on võimalus - ja seda tuleks siis aktsepteerida.
Lastel kujuneb stabiilne unetsükkel välja alles umbes 3.ks eluaastaks (seetõttu muutubki lapse uinumise aeg, une pikkus, sügavus jne.). Nii et emana võite tekkinud olukorda võtta kui mõneti paratamatut lapse reaktsiooni muutustele- ning muutusi tuleb lapse elus kasvõi seoses füüsilise ja intellektuaalse arenguga ette palju.
Mida üks aasta ja kahe kuune väikelaps (ja veel paar aastat) vajab ja sellel arenguetapil luuakse- on kiindumussuhe. Kiindumussuhe on lapse ja vanema vaheline eriline emotsionaalne side, mis hakkab arenema imikul mõne kuu vanuses ja vanema jaoks juba raseduse ajal (vanema enda kiindumussuhte stiil pärineb omakorda tema lapsepõlvest ja on leitud sarnast mustrit põlvkondade kaupa).
Lapse ja hooldaja vahelisest suhtest saadud kogemuse alusel kujuneb lapse baasturvatunne, võime usaldada ja suhteid luua, enesehinnang, võime õppida ja uusi kogemusi integreerida. Teie lapse jaoks loob turvalise kiindumussuhte kogemus, et tema baasvajadusi (süüa, magada, saada tähelepanu-kontakti) märgatakse ja rahuldatakse. Sellest ka tema rahunemine, kui võtate nutvana ärganud lapse enda kaissu! Teie väikene laps vajab turvatunnet, hoidmist, hellust ja tähelepanu- pakkuge talle seda võimalikult palju.
Lisan veel, et meie kodulehelt leiate uneteemal veel lugemist:
http://www.sinamina.ee/ee/noustamine/nouanded/uneprobleemid/
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!