Tere.
Olen mures oma poole aastase lapsega. Sünnist alates oli ta väga hea magaja. Ärkas alles hommikul 6-7 ajal esimest korda. Aga nüüd on juba kolm nädalat täiesti kohutav elu öösiti. Ärkab iga tunni-paari järel, meeletult röökides, endal silmad kinni. Puudutades kisab veel valjemini ja silmi lahti ei tee. Mõne minuti möödudes magab edasi. Ja nii igal ööl! Laps ise on hommikul meeletult väsinud muidugi.
Päeval ei ole absoluutselt kordagi sellist "paanikahoogu" olnud, ainult öösiti. Magab ka päeval oma voodis pikad uned.
Mis neid paanikahooge põhjustab või kuidas ma teda aidata, rahustada, saaksin?
Teie pooleaastasel lapsel on viimastel nädalatel ööune ajal esinenud „paanikat“ meenutavaid karjumishooge. Tahaksite teada selle põhjust ning kuidas saaksite oma last aidata.
Kõigepealt, ehk lohutab teid, et väikestel lastel esineb eri vormides uneprobleeme üsna sageli, isegi kuni 30%-l lastest. Teie laps on praegu väga kiire arengu faasis, ta kogeb maailma enda ümber üha detailsemalt ja põhjalikumalt, ning selle tagajärjel koguneb temasse hulgaliselt uusi emotsioone. Samas ei ole 6-kuune veel võimeline nähtut ja kogetut läbi analüüsima, seega „ladestuvad“ need muljed temas justkui suurtesse kuhjadesse, mis võivad põhjustada ärevust, pinget, mis võibki sellise öise karjumise põhjuseks olla.
On leitud, et unehäireid on sagedamini, kui laps on üleväsinud või ülestimuleeritud. Rahutu uni võib tekkida ka pärast mingisugust sündmust - haigus, hammaste lõikumine, reis, kolimine jne. Aitavad kindel päevarezhiim, lapsele piisava une tagamine, jälgimine et lapse magamistoas oleks õige temperatuur, piisavalt värsket õhku, vaikus, kodus rahulik ja stabiilne keskkond. Lapse öiste „paanikahoogude“ ajal ärge pange toas tuld põlema, ärge äratage last üles ega võtke voodist välja. Võite teda tasakesi silitada, kuid pigem on tal vaja lihtsalt oma pinged „välja karjuda“, seega ei saa te teda sellel ajal otseselt kuidagi aidata.
Kirjeldatud paanikaepisoodid on ilmselt seotud ka unetsüklitega – magamise ajal vahelduvad sügava une ja nn kiire une faasid.
Enamasti mööduvad uneprobleemid iseenesest, maksimaalselt poole kuni ühe aasta jooksul, neid otseselt ravida ei saa. Kui probleem püsib pikemat aega või kaasneb ka muid muresid, konsulteerige kindlasti oma perearstiga või selle valdkonna spetsialistiga, kes nõustavad lapsevanemaid lapse unehäirete korral.