Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: lutivõõrutus

Mari
Külaline
Postitatud 05.07.2016 kell 22:33
Tere
püüan oma 2 aasta ja kolme kuu vanust last lutist võõrutada. Ta on harjunud magama jääma tühja lutipudeliga, selle lutti lutsutades. See on talle saanud oluliseks turvaesemeks,Lutipudelist ei joo, joob ilusti tassist. Püüdsin teda võõrutada, sest sügisel on lastesõime minek ja seal soovitati suve jooksul laps ära võõrutada. Kaks päeva püüdsime ilma, laps lõunaunne ei suutnud jääda, õhtuti karjus end kurnatuna magama. Hakkas voodit ja magamaminekut vältima. On väga väsinud, aga uinuda ei suuda.
Kuidas peaks sellises olukorras toimima? Ilma lõunauneta vist nii väike laps ei tohiks olla. Kas see võõrutus peabki olema nii keeruline või on vale aeg? Olukord on selline, et muud muutust parasjagu ei ole, keskkond on turvaline ja muud pinget lapsel ei ole. Siiski ei suuda ta ilma magama jääda.
Palun väga nõu, sest olukord on ka minu jaoks emotsionaalselt väga raske.

Tänades
Mari
Tiina Teska
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 16.07.2016 kell 08:44
Seoses eesseisva lastesõime minekuga olete püüdnud oma 2 aasta ja 3 kuu vanust last lutist võõrutada. Laps ei suuda siiski ilma lutipudelita uinuda ja olukord on teie jaoks emotsionaalselt raske.

Tõepoolest, ebameeldiv olukorra muutus lapse jaoks on isegi veel raskem ema jaoks ja mingi olukorra muutus ema jaoks on alati muutus ka lapse jaoks. Ema, kui ta on n.ö. esmane hooldaja, on lapsega väga seotud kuni lapse aastaseks saamiseni. Siis hakkab laps pisitasa iseseisvuma ja 3nda eluaasta lõpuks suudab ta ilma ema nägemata juba üsna mitu tundi kenasti hakkama saada. Kui on vajadus laps siiski varem teiste hoole alla jätta, siis isegi, kui kõik tundub olema läbimõeldud, tekitab eelseisev lastesõime minek pinget nii emas kui lapses.

Mainite, et tühjast lutipudelist on saanud lapse jaoks turvaese. Kindlasti see nii ka on. Magamaminek on väikelapse jaoks teatud eraldumine ja lapsed tekitavad endale pea alati mingisuguseid siirdeobjekte, kuhu siis justkui kogu hea ja turvaline maailm mingiks vajalikuks momendiks koondunud on. Samas, meie ümber toimuvad pidevalt muutused. Mis juhtuks selle lutipudeliga ja olukorraga, kui näiteks lutt läheks katki? Ilmselt leiaksite, et katkise luti imemine ei oleks lapsele hea. Ta võib tükikesi alla neelata või lapse suu võib viga saada. Võib olla, kui luti sisse tuleb mõra, loobub ka laps ise luti imemisest? Vähemalt ei taju laps, et keegi teine on temalt midagi ära võtnud. Kui niiviisi natuke kavaldate, siis saate olukorda lapse jaoks veidi kergendada. Olge valmis lapsele midagi asemele pakkuma. Tehke ilma lutita lutipudelile lõngast pikk torumüts ja joonistage nägu pähe või meisterdage ise riidest nukk või on ehk lapse mängude hulgas midagi sobilikku. Saate koos valida või valite esialgu sealt midagi endale. Laps tajub teie kontakti selle mänguasjaga ja võtab selle ise magamamineku ajal kaissu. Kindlasti tuleb ette protesti ja kurbust. Olge oma lapsele toeks ja lohutage teda. Kasuks tuleb ka see, kui lapse isa keskmisest rohkem lapsega privaataega veedab. Niiviisi aitate lapsel iseseisvuda. Kuna väikelapse arengulised muutused toimuvad väga kiiresti, siis tegeledes lapse iseseisvumisega natuke laiemalt, saate kaudselt mõjutada mitte ainult lapse lutist võõrutamist vaid saate valmistada ette ka tema kohanemist lastesõime uues olukorras.

Soovin teile head katsetamist!
Kas see vastus oli abistav?
Mari
Külaline
Postitatud 16.07.2016 kell 13:57
Aitäh tagasiside eest. Seda me proovisime võõrutuse ajal, ei võtnud pudelit lihtsalt ära, vaid raakisime, et lutt "sulas ära päikese käes" ja pyydsime leida muid viise, tegime temast pilli sisse puhudes ja võtsime kaissu. Kahjuks see ei aidanud, nagu ka eelnevalt kirjeldasin. Isa on lapse synnist saati samuti palju lapsega tegelenud ja võib öelda, et laps on võrdselt meisse kiindunud.Samuti jääb hea meelega ka vanavemate hoida mõneks ajaks. Minu kysimus pigem on selles, et kas selles vanuses lõunaunest loobumine kaalub lutivõõrutusest saadava kasu üle või tasuks seda edasi lykata kuni ta on ise veidi rohkem valmis loobuma. Tal seostub see pudel nii tugevalt magamaminekuga et teatud tagasilook on ilmselt paratamatu. Olen lugenud, et umbes kolmanda eluaasta paiku lapsed õpivad muid eneseregulatsiooni viise ka magamaminekul, seega ses vanuses võib see olla kergem. Seega, kas on mõistlikum oodata või teha seda siiski enne lasteaeda ja leppida tagasilöökidega lõunaune vallas.
Ette tänades
Mari
Tiina Teska
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 17.07.2016 kell 20:18
2-3 aastase lapse unevajadus on keskmiselt kokku 12-14 tundi ööpäevas. Lõunauni on pigem ikka vajalik. Eks ka lastehoius eeldatakse, et lõuna ajal on kõigil puhkepaus.
Kindlasti on mõne kuu möödudes lapsel oma emotsioonidega, s.h. pettumusega, kergem toime tulla. Soovitan teil pidada veelkord nõu lastehoiu töötajatega, kuid usaldada eelkõige oma sisetunnet. Teie ise tunnete oma last kõige paremini.
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!