Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Ülemeelik poiss :)

Birgit
Külaline
Postitatud 14.06.2016 kell 22:33
Tere.
Minu 1,4 aastane poiss on olnud koguaeg minuga. Ja ma olen tal alati olemas kuna meie issi käib soome tööle ja on harva kodus. Siiani poeg olnud super laps. Viimasel ajal kui ma keelan et seda ei tohi võtta või ei tohi hammustada ( samas ta ei hammusta vaid surub enda esimesi hambaid vastu mind) siis alati millegi keelamise või EI ütlemise peale läheb endast nii välja. Teeb kõva kisa samas lööb end pulk sirgeks ja närviliselt väristab end..Sad ma alati seletan miks nii ja miks naa aga tundub et ta ei saa aru. Vahest läheb ja lööb ja viskab asjadega. Ei saa öelda et ta teeks seda sellest et tähelepanu puudus kuna ta mul ikka kaua oodatud emme poja Smile
Kuidas ma peaks ise käituma kui ta selliseid asju korraldab...hammaste surumine...juustest kiskumine...EI ütlemisel kisahoog.
Kas see võib olla mingi kasvu aja periood ?
Tänud !
Marge Vainre
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 16.06.2016 kell 23:15
Olete märganud, et lapse kirjeldatud käitumised esinevad siis, kui teda keelate, kui ta protestib, väljendab oma pahameelt. Kuid ometi peab ju olema võimalik seada piire ja seetõttu olete segaduses. Muidugi võib öelda, et hammustamine ja teised agressiivsed väljendused on vägagi eakohased. Pole ju selles vanuses lapsel teisi oskusi väljendada oma vastumeelsust, tal pole küpsemaid toimetulekuviise – nii lähevad käiku kõik need reaktsioonid, mida ta oskab.
Kuidas siis käituda? Eelkõige suhtuge mõistvalt sellesse, et olete öelnud või keelanud midagi, mida ta tahab. Lapse vastureaktsioon on loomulik. Ta peabki saama väljendada seda, et pole rahul ja on pettunud. Olge rahulik ja kannatlik ning võimaldage tal protestida. Seletamised võivad talle olla tõesti liiast, eriti kui need on liialt pikad või noomivad. Vajaduse piirduge konkreetse keeluga, kui olete veendunud, et see keeld on vajalik. Lapse reaktsiooni korral piisab, kui kasutate tema aktiivset kuulamist, st temas toimuva peegeldamist. Kui laps kogeb, et tema emotsioonid on lubatud ja seetõttu pole ohtu, et ta saab halvustatud, kui teie olete kannatlik ja rahumeelne, siis rahuneb temagi. Tal on kergem leppida sellega, mida ei tohi, kuid raskem sellega, et ta on teie silmis „paha laps“, kui näitab oma tundeid.
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!