Minu laps on enamus ajast mähkudeta, vanus kohe 2. Kodus ainult ööuneks olen mähku pannud, muidu on mähkudeta, AGA potti ikka tuleb harva pissi. Loomulikult kiidan teda kui tuleb sinna, aga enamus ikka tuleb püksi, siis ise kohe ütleb, et oioii pissi tuli ja kisub märjad jalast. kakat pole me kunagi potti saanud. Jookseb hoopis kuhugi pimedamasse nurka ja kakab seal püksi, potile poole häda pealt ma teda panna ei tohi, muidu hakkab kohe kisama ja ega ma teda sundida ei taha ega ole seda ka teinud.
tahan lihtsalt teada, et kas olen õigel teel? kas teen valesti, et ta on mul mähkudeta toas?
Ja kuidas need kakad potti saada?
Muidu kui nt õues/külas oleme, siis panen mähku jalga, aga koju tulles pole ta sinna midagi teinud ja teeb häda hoopis kodus...
Teie varsti kaheaastaseks saava lapse potitreening on veel käimas, mis tähendabki, et loomulikud on nii edu, kui ebaedukogemused. Emana tunnustate last, kui õnnestub piss potti saada, selline reageering on väga kohane, öelgegi, et olete emmena uhke lapse üle, et ta pissi potti sai jne, jne.
Iga laps areneb omas tempos, kes kiiremini, kes aeglasemalt. Pole selget ja ainuvõimalikku ajagraafikut, millal kõik juhtuma peaks - muutused võivad ilmneda ajanihkega normist või hüppeliselt.
Julgustate last potil käima ning päevaajal ja kodus on laps mähkmevaba, pissilkäimise osas on näha edusamme, kakamine aga endiselt probleemne. See, et laps kakab vaid kodus (külast tulles), näitab, et siin tunneb ta end turvaliselt ja suudab lõdvestuda. Väljaspool kodu kakamine on nö viimane samm potitreeningust ning selle edukus sõltub ka lapse arengust, enesehinnangust ja iseseisvusest.
Spetsialistid leiavad, et keskmiselt teise ja viienda eluaasta vahel kujuneb lapsel välja võimekus oma sulgurlihaseid kontrollida (keskmiselt kaheaastastel lastel) ja potitreeningul pole enne mõtet, kui laps mõistab, mida temalt oodatakse (selleks annab eelduse arenguline küpsus). Kui teie lapsel pole olnud sellist perioodi, kus ta püksi ei kaka, siis tõenäoliselt laps ei ole veel arenguliselt küps potil käima.
Häid tulemusi on andnud järjepidev (iga päev!) lapse potitamine enne uinumist/kohe peale ärkamist/peale sööki/õue minnes ja tulles jne. Pott võiks olla wc-s ning potil ei istuta kauem kui paar minutit.
Kokkuvõttes olete vanemana õigel teel, lihtsalt varuge kannatlikku meelt, potitreening on teie lapsega veel poolel teel ning küll kõik aja möödudes laabub!