Mul 1,3 aastane teeb vaid ühe pâevaune ja seda maksimaalselt 2 tundi.Ta ise ei nâita välja et tahab magama minna vaid ma ise olen tajunud âra kella millal viin magama.Joob piima ára aga ta kohe ei uinu vaid siputab voodis ja laliseb.Mina seal juures pean teda silitama.Kui magama jääb oma voodi ma lihtsalt lâhen toast âra ja lâheb pooltundi móóda kui ârkab hirmsa nutuga ülesse ja vōtan ta enda kaissu magab edasi.
Millest on tingitud see suure nutuga ülesse tōusime?Sooviks ta see sügis lasteaeda panna ja sellest vabaneda.
Olete mures, et laps magab päeval vaid korra ning seegi uni on katkendlik. Laps ärkab suure nutuga ning rahuneb vaid teie kaisus.
Lastearstide sõnul esineb uneprobleeme väikelastel üsna sageli, 20-30% lastest esineb unehäireid. Te küll ei täpsusta oma kirjas, kas lapsel on alati olnud lühike ja rahutu uni, või on muutus tekkinud hiljaaegu. Rahutum, ka lühem uni võib tekkida pärast mingisugust sündmust - haigus, hammaste lõikumine, rinnast võõrutamine, reis, kolimine, aga ka vanemate enesetunne/mured, jne. Mõni laps aga lihtsalt ongi rahutuma unega, ka see on võimalus - ja seda tuleks siis aktsepteerida.
Lastel kujuneb stabiilne unetsükkel välja alles umbes 3. eluaastaks (seetõttu muutubki lapse uinumise aeg, une pikkus, sügavus jne.). Nii et emana võite tekkinud olukorda võtta kui mõneti paratamatut lapse reaktsiooni muutustele- ning muutusi tuleb lapse elus kasvõi seoses füüsilise ja intellektuaalse arenguga ette palju.
Mida üks aasta ja kolme kuune väikelaps (ja veel paar aastat) vajab ja sellel arenguetapil luuakse- on kiindumussuhe. Kiindumussuhe on lapse ja vanema vaheline eriline emotsionaalne side, mis hakkab arenema imikul mõne kuu vanuses ja vanema jaoks juba raseduse ajal (vanema enda kiindumussuhte stiil pärineb omakorda tema lapsepõlvest ja on leitud sarnast mustrit põlvkondade kaupa).
Lapse ja hooldaja vahelisest suhtest saadud kogemuse alusel kujuneb lapse baasturvatunne, võime usaldada ja suhteid luua, enesehinnang, võime õppida ja uusi kogemusi integreerida. Teie lapse jaoks loob turvalise kiindumussuhte kogemus, et tema baasvajadusi (süüa, magada, saada tähelepanu-kontakti) märgatakse ja rahuldatakse. Sellest ka tema rahunemine, kui võtate nutvana ärganud lapse enda kaissu! Teie väikene laps vajab turvatunnet, hoidmist, hellust ja tähelepanu- pakkuge talle seda võimalikult palju.
Väikelapse vajaduste hulka ei kuulu kiire sotsialiseerimine lastekollektiiviga, temale piisab oma emast (ja nii veel paar aastat!). Võiksite mõelda, kas on võimalik oma tööleasumise aega veidikenegi edasi lükata?
Lisan veel, et meie kodulehelt leiate uneteemal veel lugemist: http://www.sinamina.ee/ee/noustamine/nouanded/uneprobleemid/