Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Beebi magab 30 minuti kaupa päeval

Mari
Külaline
Postitatud 26.03.2016 kell 20:38
Minu 3,5 kuune beebi magab päeval üldjuhul 30 minuti kaupa. Nii on olnud juba teisest elukuust saadik. Pean seda probleemiks, sest laps on tihti viril ja nutab arusaamatul põhjusel. Ta ei ole nõus vankrisse panemisega ning samuti röögib turvahällis ja autos. Lapsel olid ka õhtuti koolikud ja gaasivalud ning veelgi suurem rahutus ca 3.elukuu lõpuni. Magama saan ta üksnes imetades või kussutades. Tean, et see ei ole soovitatav, kuid ei oska muudmoodi. Oma voodis hakkab laps lõpuks nutma ja ei uinu. Nii väiksele unekooli ka ei soovitata. Olen alati lapse kõrval kui ta magab, et ärgates talle kohe rinda pakkuda. Vahel aitab see und tunni võrra pikendada. Viimasel ajal juhtub seda aga üha harvem. Üleval lasen lapsel olla maksimaalselt 1,5 tundi. Öösel on beebi minu hinnangul hea magaja - magab mul kaisus. Öösel imetan 3-5 korda ja pärast magab kohe edasi. Koos imetamistega on ööune pikkus 10-12 tundi. Kas on võimalik, et beebil on tekkinud krooniline üleväsimus (nt gaasivalude tõttu)? Kuidas last aidata? Ka endal on väga raske, sest ka oma esmatarbevajaduste rahuldamiseks on rahutu ja vähe magava lapse kõrvalt keeruline aega leida.
Annika Promet
Psühholoog
Postitatud 27.03.2016 kell 13:02
Olete mures beebi une pärast. Beebi magab öösel rahulikult, kuid päevasel ajal kipub kiiresti ärkama. Beebi rahustamine nõuab teilt palju energiat ja aega, mille tõttu olete väsinud. Olete püüdnud beebi jaoks alati olemas olla, et kõik tema vajadused rahuldada, kuid beebi on sellele vaatamata päeval viril ja rahutu.

Kui beebi magab öösel 10-12 tundi ning sellele lisaks päevased lühemad või pikemad uned, ei tundu olevat põhjust lapse kroonilise väsimuse pärast muretsemiseks. Beebide unevajadus 3-4 kuu vanuselt ongi kuskil 14 tundi, olenevalt beebide individuaalsetest erinevustest võib see olla pisut rohkem või vähem. Esimestel elukuudel on beebi unetsükkel selline, et ta kipubki lühikese aja tagant ärkama. Osad beebid magavad unetsüklite vahetuse edasi, teised beebid mitte. Beebid on erinevad oma iseloomult, on rahulikumaid ja rahutumaid beebisid. Võimalik, et teie beebi päevauned muutuvad kasvamisega iseenesest rahulikumaks, seda juba puhtalt unetsüklite bioloogilisest pikenemisest.

Kuidas saaksite last aidata? Esmalt tasuks beebi nutu puhul alati mõelda, kas kõik beebi vajadused on rahuldatud. Kas tal on kõht täis? Mähe kuiv? Valutab kuskilt? Või vajab hoopiski lähedust? Tasub ka arvestada seda, et beebi oleks unele sättimise ajal väsinud. Aktiivne ja mänguhoos beebi ei taha kuidagi unne jääda.
Veel on beebidele abiks rutiin. Õhtused magama minemised ja hommikused ärkamised võiksid olla enam-vähem ühel ajal. Samuti päevased jalutamised, vannitamised jms. See aitab beebil tajuda, et keskkond on turvaline ja ettearvatav.
Kuna beebi magab öösel rahulikult, kuid päeval rahutult, võiksite mõelda, mis on öö ja päeva juures erinevat. Kas öösel on ehk keskkond rahulikum, kuid päeval palju valgust ja müra? Võimalik, et öösel olete ise rahulikum, päeval aga mures beebi lühikeste unede pärast. Beebid tajuvad vanemate meeleolu ja võivad ise selle võrra ärevamad olla.
On täiesti mõistetav, et eriti gaasivalude puhul oli rinnaga rahustamine võib-olla, et ainuke asi, mis beebi nuttu pisut vaigistas. Nüüd aga on gaasivalud möödas ja beebil võiks lasta ise uinumist proovida. Beebide eneseregulatsiooni võime hakkab arenema kuskil 3 kuu vanuselt. Seega sellest ajast alates võiks laps hakata ise uinumist katsetama. Beebil ei peaks laskma voodis pikalt üksi nutta, vaid las ta proovib nt vahetult peale ärkamist mõned minutid ilma rinna abita uuest uinuda. Magama minemisel võiksiste lapse esialgu ära toita ja siis vahetult enne uinumise hetke voodisse panna.

Teie väsimus on täiesti mõistetav. Ema väsimus mõjutab omakorda jällegi beebi meeleolu. Seega on enda eest hoolitsemine äärmiselt vajalik nii emale endale kui ka tema beebile. Hea oleks, kui saaksite koduseid toimetusi beebi isaga jagada. Või saaks mõni teine lähedane vahel appi tulla. Ehk saaks beebi isa (või mõni teine sugulane või sõber) vahel beebiga tegeleda ja teie saaksite kasvõi õue jalutama minna. Ikka selleks, et natukene kodusest keskkonnast eemale saada ja iseendaga üksi olla. Veel võiksite mõelda, kas ehk õhtul peale beebi uinumist või hommikul enne beebi ärkamist saaks enda jaoks aega leida ja millegi meelepärasega tegeleda. Emad kipuvad sageli ennast ära unustama, selle tõttu tasukski proovida seda oma aega teadlikult võtta. Ema rahulikum ja puhanum olek mõjutab ka beebi päevast meeleolu positiivses suunas, tuues rohkem rahu ja turvatunnet.

Soovin teile jõudu ja jaksu!

5 lugejat arvavad, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!