Kuidas peaks käituma, kui laps küsib kommi? Kui hoiaksin kommid kättesaadavas kohas, näiteks laual kausis, sööks ta vist end kommiks... Aga seletustest, et kommid rikuvad hambad pole kasu. Hommikul ta putru ei söö ja siis tahab kõike magusat... Otseselt see ju mind ei kahjusta, kui ta kommi sööb, aga tahaks ju, et laps tervislikult toituks.
Muidugi. Mina ka piiran kommide söömist. Kui pole silma all, siis ei teki nii palju tahtmist ka. Ei tasu lapsele järgi anda ka ja lihtsalt tema soovi peale anda!
Mhmm... nõustun täiesti. Meil on kommid ära pandud. Muidu on nii, et nad istuvad ametlikult kausi juurde ja ei lõpeta enne kui kõik on söödud. Annan komme nii natukese haaval. Tundub, et muu ei aita.
Proovi pudru asemel midagi muud süüa anda. Minu omad ka ei salli silma otsaski putrusid. Olen juba täiesti loobunud. Teen hommikuks võileibu või siis söövad kellokseid (seda saab varieerida ju jogurti, piima jne). Teeb ka suu natuke magusamaks. Müsli ei lähe ka peale. Katseta erinevate asjadega.
See, et meie lapsevanematena väärtustame tervislikku toitumist, et pruugi tõesti lastele üldse arusaadav olla. Loomulikult tahaks, et laps sööks kommide asemel midagi toitvat, kuid rääkimine ja selgitustöö siinjuures alati ei aita.
Lapsel võib olla tugev vajadus süüa magusat ja ta on enda jaoks avastanud kommid ning nendest loobumine tähendaks sellisel juhul loobumist oma vajaduste rahuldamisest. Me täiskasvanutena ju samuti teeme suuri jõupingutusi selle nimel, et meie vajadused oleksid rahuldatud
Peaksime lapsega rääkima ja kasutama aktiivset kuulamist. Püüdma välja selgitada, et mis on täpselt lapse vajadus, miks ta neid komme just süüa tahab.
Kui tõesti tegu magusavajadusega, siis võiks pakkuda lapsele midagi magusat kommi asemel nt. kuivatatud puuvilja, kompotimarju, puuvilju jne.
Kui aga siiski ükski pakutud asendajatest lapsele ei sobi ja ta endiselt ainult kommi soovib, siis tasuks proovida end mina-sõnumi abil kehtestada. Ja seejärel püüdke kindlasti ka kuulata, mida laps teile vastu ütleb ja milliseid põhjendusi oma kommisöömisele toob.
Vanem peaks väljendama lapsele siiralt ja ausalt oma muret liigse kommisöömisega seoses ja rääkima, millist kahjulikku mõju see võib avaldada. Näiteks on üheks tõenäoliseks mõjuks sellise käitumise puhul lapsele, et tema hammastesse tekivad augud ja selle tulemusena peavad ema/isa leidma aega, et minna lapsega hambaarsti juurde.
Taoliste mõjude rääkimine lapsele ja ka oma muretsemise ja halva tunde väljendamine sinna juurde viivad sihile ning võib juhtuda, et laps ise palub teid appi, et piirata tema kommisöömist ("Palun peitke need kommid mu eest ära, et ma ei näeks neid, siis nad ehk ei tule mulle ka kogu aeg meelde."
Palju kannatust teile selle probleemi lahendamisel.