Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: 1kuuse tegevused

Kadi
Külaline
Postitatud 09.01.2016 kell 16:09
Kas ühekuusele lapsele peaks juba püüdma mänguasju näidata või kui vanalt see peaks algama? Olen üritanud, kuid mulle tundub, et ta ei oska neid veel vaadata (k.a mustvalgetes toonides asju ei jälgi). Laps on pigem viril ja (ilmselt gaasivalud) eelistab pigem ärkveloleku ajal voodis rinna otsas olla või vahel ka süles/ema rinnal kõhuli olla. Mulle tundub, et kui laps on erksam üle 45 minuti, siis muutub raskeks tema uuesti magama saamine. Siis saab ilmselt ka nutu lahti ja peab teda rahustama hakkama. Kui tõenäoline on, et 1kuune laps ei jaksagi üle tunni üleval olla?
Marge Vainre
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 13.01.2016 kell 14:20
Esimestel elukuudel magavad lapsed tõesti enamus ajast, vastsündinud 16-17 tundi ööpäeva jooksul, kusjuures enneaegsed magavad rohkem. Ärkvel ollaksegi umbes tunni jagu korraga ja see suureneb tasapisi iga kuu. Une ja ärkveloleku rütmi mõjutavad nälja ja heaolu tunne.
Seega on täiesti tavapärane, et teie 1-kuune beebi jaksab ärkvel olla umbes tund aega ning ei tunne huvi mänguasjade vastu ning eelistab olla voodis või teie kaisus. On loomulik, et laps ei tunne veel huvi mänguasjade vaatamise vastu, kuid jälgib hoolega ema nägu imetamise ajal. Muide sel ajal laps näeb esmalt just neid objekti hästi (nägemisfookus), mis on 21 cm kaugusel, so ema näo kaugus imetamise ajal. Lapsele mõjub hästi ja talle on väga vajalik kehaline kontakt emaga, tunda tema lõhna, kuulda ema häält. Kõik see mõjutab aistinguid, arendab erinevaid meeli ning suurendab järk-järgult huvi välismaailma vastu.
Vastsündinu peamised oskused on: imemine, vaatamine, pea päramine heli suunas (aga näiteks põsepuudutusele) ja ärapööramine ebameeldivast ärritajast, haaramine. Peagi oskab ta pöialt suhu pista, eelistada ema nägu teistele objektidele, naeratada. Juba siis on imikule oluline ka emotsionaalne kooskõla ümbritsevaga.
Seega võimaldage lapsele seda, mida ta just praegu vajab – piisavalt uneaega, reageerimist tema vajadustele, meeldivat ja rahulikku keskkonda, turvatunnet, seejärel ilmutab ta järjest suuremat huvi ümbritseva vastu ja muutub aktiivsemaks, uudishimulikumaks.
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!