Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Beebi päevakava

Bel
Külaline
Postitatud 18.12.2015 kell 11:17
Tere. Olen 2nädalase vastsündinu ema. Tegemist esime see lapsega ja kogemusi napib. Laps sündis 36. rasedusnädalal ja on seega veidi enneaegne. Lapse päevakava koosneb hetkel rinnaga toitmidest päeval ca 2 tunni tagant (söötmine ca 15-30 min sõltuvalt lapse erksusest), mähkmete vahetusest kas toidukorra alguses (kui laps muidu ei taha söömiseks ärgata), keskel või lõpus (kui kuulda, et on just kakanud), õine söötmine kui laps muutub rahutumaks ca 3 tunni tagant. Lapse panen magama võrevoodisse, mis asub magamistoas enda voodi kõrval. Last teistes tubades ringi ei tassi. Lisaks rinnaga toitmisele ja silitamisele muud süleshoidmist ja nunnutamist pole pakkunud. siiani olnud laps pigem rahulik, iga päev ei pruugigi nutta. Üldjuhul pean last ka söömiseks veidi ergutama, muidu kestaks toidukord veelgi vähem. Laps uinub üldjuhul süües. Nüüd ilmneb, et õhtul ca kuue paiku muutub laps rahutumaks. Sööb pikema toidukorra, kuid pärast ei uinu ja jääb vähkrema. Vehib käte ja jalgadega, teeb grimasse, surub pead kuklasse ja niuksub rahulolematult. Justkui ka küsiks rinda, kuid tundub, et on selle imemiseks lialt erutunud. Võib küll rinnast haarata, kuid laseb selle jälle lahti. Piim on kenasti rinnas olemasm. Oleme üritanud krooksutada, mis võib hetkeks rahustada, kuid siis hskkab trall otsast peale. Lõpuks hakkab ka nutma. Pärast nutuhoogu ja sellele järgnevat imetamist on õnnestunud laps uinuma saada. Täna kordus see trall ka öösel kuue paiku. Millele võib selline käitumine viidata? Kas nii väikese lapse päevakava kirjeldatud viisil on sobiv?
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 18.12.2015 kell 12:41
Värske emana olete murelik, kas vastsündinu päevakava on sobiv. On loomulik, et uue olukorra/rolliga kohanemine võtab aega, niisamuti lapse ja teie omavaheline kohanemine.
Piisav kogus toitu ja und laseb beebil pühenduda kõige tähtsamale tööle – kasvamisele, arenemisele ja maailma avastamisele. On leitud, et esimese kahe elukuu jooksul aeneb lapse aju eriti intensiivselt. Esimestel elukuudel jaksab beebi järjest ärkvel olla 1,5-2h ning vajab seejärel tingimusi une võimaldamiseks.
Esimestel elunädalatel õpib imik väljendama nälga ning soovi hoolitsuse ja inimliku kontakti järele. Toit – rinnapiim – tuleb koos läheduse, soojuse ja turvatundega, mida ema süli annab.
Beebi esimeste elukuude vältel tuletage endale pidevalt meelde, millises keskkonnas veetis laps eelmised üheksa kuud- seega hoidke last süles niipalju kui võimalik; kallistage, kiigutage ja kussutage teda ning liikuge temaga palju ringi – ka emaüsas ei olnud veel sündimata laps täiesti liikumatu.
Heaks lahenduseks võib olla kandelina kasutamine: need jätavad ema käed vabaks, kuid tagavad lapsele samal ajal turva- ja lähedustunde.
Ema poolt lapsele pakutud läheduse ja kättesaadav olemise kaudu luuakse lapse kiindumussuhte stiil. Kiindumussuhe on lapse ja vanema vaheline eriline emotsionaalne side, mis hakkab arenema imikul ja vanema jaoks juba raseduse ajal (vanema enda kiindumussuhte stiil pärineb omakorda tema lapsepõlvest ja on leitud sarnast mustrit põlvkondade kaupa).
Lapse ja hooldaja vahelisest suhtest saadud kogemuse alusel kujuneb lapse baasturvatunne, võime usaldada ja suhteid luua, enesehinnang, võime õppida ja uusi kogemusi integreerida. Kiindumussuhte stiil määratleb tulevikus inimese võimet omi lähedussuhteid luua.
Toitke last rinnaga nii sageli, kui ta seda soovib, ja laske tal süüa nii palju, kui ta tahab. Pange imik kõhulihaste tugevdamiseks iga päev mõneks ajaks kõhuli, tehke vastavaid harjutusi, masseerige lapse kõhtu ja ujutage teda vannis.
Gaasivalude all kannatavad lapsed kasvavad ja arenevad normaalselt ning on reeglina täiesti terved. Sellest hoolimata on see vanemate jaoks raske aeg, mistõttu tuleb kogu aeg meeles pidada, et see on ajutine seisund, mis varsti ise mööda läheb.
Kui vanasti soovitati laps iga teatud aja järel toitmiseks kasvõi üles äratada, siis nüüd on need ajad möödas. See ei tähenda siiski lapse nälga jätmist, vaid veelgi rohkem tema vajadustega arvestamist. Kui imik ärkab ise piisavalt tihti, sööb piisavas koguses toitu ja võtab kaalus juurde, siis ei ole vaja teda ekstra äratada. Imetamisnõustajad soovitavad päris alguses lapse rütmide kujunemist tähelepanelikumalt jälgida, sest siis ei pruugi ta osata veel enda vajadusi väljendada. Kella tuleks vaadata esimestel nädalatel, kui imik armastab pikemalt, üle 3 tunni magada, - et ta ei jätaks end nälga.
Kokkuvõttes julgustan teid enam oma vastsündinuga füüsilises ja emotsionaalses kontaktis olema, - lisaks toidule, unele ja kuivale pepule on just see beebi baasvajadus.
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!