Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Kas ja kui palju lutti ja pudelit rinnalapsele.

Anita
Külaline
Postitatud 12.10.2015 kell 10:00
Tere, küsimus järgmine. Mul on kahenädalane laps. Teine laps. Esimene sai rinda ligi aasta. Pudelit kõrvale üldse ei pakkunud ja ühel hetkel kui oli vaja, siis ta ka ei võtnud. Lutitas kõvasti ja öösiti olin lutioperaator pikalt. Lutist saime lahti kaheaastaselt ja loobus ise. Viskas lihtsalt prügikasti.
Nüüd olen teisega dilemma ees. Olen korra päevas, vahest üle päeva pumpand piima pudelisse ja pakkunud seda ( enamasti öösel, saab ühtlasi ühe toidukorra kiiremini ühele poole). Olen teinud seda selle mõttega, et laps harjuks ka pudelist jooma vajadusel seekord, kui tahaks juuksuri lipata vms ja lapse isaga koju jätta. Või tekib õues olukord,kus rinda pole anda võimalik ja selle tarbeks on mul valmissegud igaks juhuks kotis. Üldiselt olen suur tissitamisepooldaja ja kergekäeliselt neid variante ei kasuta. Imemisvõte on õige ja piima tundub jätkuvat. KAs ma võin pudeliga nii toimida? ON see mõistlik ning ei sega üldist imetamist ka pikemas perspektiivis, kui üks kord päevas pakkuda ( a la harjub pudelist kiiremini saama ja paari kuu pärast ei viitsigi enam tissitad jne) ??
Ja teine küsimus luti kasutuse kohta. Ega ta suurima rõõmuga seda lutti ei võta, aga väga toppinud, pakkunud ka pole. Esimesele sai juba sünnitusmajas antud, kuna tahtsi ainult tissiotsas olla ja mul oli nii valus. Teisega kannatasin ära, et piima tootmine hoogsalt käima läheks. Aga mõnuleja paistab olevat teine lapski. Et suurema osa sööb korraga ära, aga siis tahab mõnuleda. Teeb nii, et imeb veidi, siis justkui lõpetab ja kui panen ta käest ära magama, siis kägiseb uuesti end sülle ja tahab jälle tissitada. Natuke lutsutab ja nii kordub mitu korda enne kui magama saame. Olen mõelnud, et proovin teda lutile harjutada. Kui kõht täis, las siis lutitab end tuttu. Mitte, et mul oleks kahju, aga kahe aastase ja kodu, pere kõrvalt ma ei saa lihtsalt tundide viisi temaga tissitada ja lösutada. Kas see on mõistlik või võiks lutti igal võimalusel ikkagi vältida ja mingi muu lahenduse leida ? Näiteks magama kiigutamine tundub mulle veel halvem variant harjumuse tekitamiseks....

Ettetänades!
Meelike Saarna
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 12.10.2015 kell 14:42
Palju õnne teile beebi sünni puhul!
2nädalane laps alles harjub selle maailma eluga ja eluga väljaspool emme kõhtu. Kuna ta on teie teine laps, siis kindlasti on teil rohkem kindlust ja rahu, see aitab ka lapsel rahulikum olla. Kuid rutiinid alles kujunevad. Osati on teil vaja kuulatada beebi vajadusi, teisalt püüda luua rutiini, mis on turvaline lapsele, ja hea ka teile endale. Nii väikesed tahavad reeglina palju süles olla ja kiigutamist samuti, sest teie süli ja ka kiigutamine on sarnased olukorrale, milles laps 9 kuud oli, siin ei tohiks olla järske muutusi.
Beebid on luti ja ka tissitamise osas erinevad, teie saate jälgida, mis sobib just sellele titele, suurema lapse harjumused ei pruukinud olla ja kindlasti ka ei olnud samad. Oluline, et titt saab kätte oma praeguseks eluks vajaliku: ema peaaegu katkematu läheduse, hääle ja keha soojuse; ema kätes, hääles, hoidmises, söötmises, puhastamises, vannitamises jne jne peaks olema armastus, hoidmine ja rahulikkus-kannatlikkus.
Kuid muidugi, isegi kui lapse kõht on täis ja pepu kuiv jms, ikka võib laps olla nutlik, rahutu, pinges. See tuleneb beebi närvisüsteemi ja seedesüsteemi nõrkusest ning paljudest keskkondlikest mõjutajatest (valgus, temperatuur, helid jm). Oluline on mitte kogu aeg last rahustada, vaid lasta tal ka turvaliselt oma süles nutta, sest nutu kaudu saab laps oma pingest vabaks. Lutt võib küll rahustada, aidata uinuda, aidata tal tiss suust ära võtta jne, lihtsalt tuleks jälgida lapse vajadust: kui jääb ilma magama, siis mitte pakkuda, kui jääb lutiga, võtta see magamise ajal tasakesi ära. Kuna beebide imemisvajadus on suur, siis ilma lutita lapsed imevad tihti midagi muud: pöialt, tekinurka, ema tissi. Vahel ongi raske aru saada, kas laps tahab süüa või rahustust, ja paljud emad panevad lapsele tissi kohe suhu, nagu titt nutusust näitab. Oluline on vahet teha, sest ema tiss tahab vahepeal puhata ning titt peaks tasapisi õppima ka teisi rahustuse viise kui emme tiss, olgu selleks siis lutt, kiigutamine, laulmine, asendi vahetamine, rahustav rääkimine või nutu ära nutta laskmine.
Pudeli osas saate jälgida. Kui tundub, et hakkab rinda laisemalt imema, saate muuta. Väljalüpstud piima võib titele anda ka tillukese lusikaga. Öine lutipudel hoiab tõesti emme energiat kokku, ja ei ole reegel, et selle tõttu laps rinnast keelduma hakkab.
On tõesti tavaline, et laps sööb esimese nälja ruttu ära, siis jääb tissi otsa magama ja kui tiss ära võtta, või voodisse panna, ärkab ja tahab veel. Kuna laps on nii tilluke, siis ta sööbki ju vähe korraga, ja tahabki süles olla, see on tema orgaaniline koht, praegu peaks pigem jälgima, mida teie beebi tahab, kuidas talle meeldiks. Siiski saate katsetada, et kui sööb esimese korra ära ja siis justkui tahab veel, siis kontrollida, mis on see, mida ta tegelikult tahab: püüda leida muid rahustuse viise, mitte pakkuda kohe uuesti tissi. 2kuusele on söömine raske töö, võib ka olla, et ta jääb tukkuma väsimusest "pärast rasket tööd", ja tegelikult tahabki veel süüa, ja pärast tukkumist jaksab jälle imeda. Beebi kasvab iga päevaga ja saab tugevamaks, esialgu aga vajab, et teie arvestate igati temaga.
Soovin teile jaksu ja rõõmsat meelt lastega tegelemisel.

1 lugeja arvab, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!