Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: 1.5 a lapse öine rinna tahtmine

S.
Külaline
Postitatud 19.08.2015 kell 13:44
Mul 1.5 a.laps päeval ei saa enam rinda juba ammu.aga lõunaunne minnes tahab ainult rinda ja öösel samuti..tihti rinda tahab.aga tahaks juba võõrutada,et laps magaks paremini ja mina.sest miski muu ei aita,kussutamine,silitamine..aina rohkem hakkab siis häält tõstma.
Meelike Saarna
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 20.08.2015 kell 10:02
Jah, see on üsna tavaline, et laps päeval enam rinda ei vaja, aga enne magamajäämist ja öösi ärgates suudab rahuneda vaid tissi abiga. Tegu on mitte füsioloogilise vajadusega (laps sööb ilmselt juba ammugi peretoitu) vaid emotsionaalse vajadusega: ema lähedus, ema piimalõhn, ema süli, soe tiss... need moodustavad lapse praeguste harjumuste seas hea rutiini, mille toel on lihtsam rahuneda-uinuda.
Oleks vaja luua uus rutiin, et lapsel tekiks mingi teine viis rahunemiseks. Võiksite päeva jooksul jälgida, mis last rahustada aitab: mõni lemmikkaisuloom, pehme lapp või tekk, väike pehme padi... selleks võivad olla väga erinevad esemed ja tegevused. Kussutamine, silitamine, kiigutamine, rahustav rääkimine, laulmine... Laps nutab muidugi, kui et saa rahustuseks seda, mida on harjunud, sest lapse turvasüsteem toetub sellele, et tegevused ja nende järjekord, teda ümbritsevad inimesed ja nende reageerimisviis on pidevalt samad, see loob kindlustunde.
Rutiini muutmine on alati pinge, ja lapse nutt on pinge väljendus ja ühtlasi ka pinge lahendus. Nutt on lapse ressurss, see aitab tal toime tulla. Kui laps saab nutta ema juures/süles/läheduses ja ema suhtub lapse nuttu mõistvalt, rahulikult ja toetavalt, julgeb laps välja nutta kogu pinge ja pärast seda on kerge olla ning ka uinuda.
Nii et eelkõige - kui olete oma otsuses kindel - peaksite aitama lapsel leida uued rahunemisrutiinid, mis annavad lapsele turvalisuse tunde ja olema kannatlik ja toetav sel ajal, kui toimub üleminek, mis paratamatult toob kaasa suure nutu. Lapse pikka nuttu ei ole kerge taluda, kuid see on vajalik, ning kui teie olete rahulik, õrn, mõistev ja kindel, siis on lapsel võimalus sellele toetuda ning rahunemine tekib rutem.
Kui võimalik, siis kaasake muutuste tegemisse ka isa või vanaema. Neil kummalgi ei ole piimalõhna, ja lapsel on kergem rahuneda. Nt öösel, kui lapse voodi on abieluvoodi teie poolel, siis saate mehega pooled ära vahetada, ja mees võiks olla vähemalt nädala jagu see, kes öösel ärganud last rahustab. See aitab kaasa, et vana rutiin ununeks ja saaks tekkida uued. Oluline on ka jälgida, et korraga ei oleks käsil mitut muutust - ikka üks korraga.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!