Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: arvatav füsioloogiline kogelemine

Mari
Külaline
Postitatud 03.03.2015 kell 17:29
Tere!

Laps saab mõne kuu pärast 7 ja on viimase paari kuu jooksul hakanud kogelema. Õigemini jääb mulje, et ta mõtted jooksevad kiiremini kui suu jõuab rääkida ja siis läheb segamini, mis ta öelda tahab. Siis tekib olukord, kus hakkab rääkima - mina, mina, mina, mina.....tahan saia. Ühesõnaga kordab ühte sõna (või vahel, pikema sõna puhul ka sõna algust) mitu korda ja siis saab takistusest üle ja läheb kenasti jutuga edasi. Seda ei ole kogu aeg, pigem siis kui on palju emotsioone, millest tahab rääkida või kui on pisut "ähmi täis".
Olen lugenud, et tegemist on ilmselt füsioloogilise kogelemisega, millega ei ole vaja minna logopeedi juurde, kui asi kestab kuni 6 kuud ja laps on alla 7 aasta vana.
Minu lapsel on kogelemine kestnud 2-3 kuud maksimum, aga ta saab kohe-kohe 7, ja kuna praegu ei ole paista, et see ära hakkaks kaduma, siis küsingi, kas praegu oleks vajadus juba pöörduda logopeedile või oodata siiski sünnipäev ära (sest selle ajaga ju võib see ikkagi kaduda) ning mida saaksin ise kodus teha selleks, et see kiiremini kaoks.

Ette tänades.
Tiina Teska
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 04.03.2015 kell 18:01
Olen teiega nõus, et pigem on tõenäoline, et lapse viimaste kuude pidurdunud eneseväljendus möödub peagi.

Võiksite mõelda, mis toimus lapse ja teiste pereliikmete elukeskkonnas sel hetkel, kui muutus aset leidis. Kas oli mingeid muudatusi lasteaias või koduses elus. Tihtipeale küll olukorrad vallanduvad ühel põhjusel ja jätkuvad juba teisel põhjusel, kuid mõistes põhjusi, on sümptomiga tegelemine tõhusam. Kogelemine võib olla märgiks, et laps on jõudnud arenguetappi, kus on valmis end rohkem väljendama, kuid keeleline pool veel veidi pidurdub.

Rääkige ise ja hoolitsege selle eest, et ka teised pereliikmed räägiksid selgelt ja mitte kiirustades. Veelgi olulisem on, et last kuulataks piisavalt ja tema jaoks kohal olles, ilma kärsituseta. Peegeldage talle tagasi tema mõtteid. Pühendage lapsele piisavalt privaataega, mängige koos mänge ja jutustage lugusid. Televiisor, arvuti ja telefon peaksid siis mõjuulatusest väljas olema. Või kui vaatate koos televiisorit, siis rääkige sellest omavahel, mida nägite ja kuidas seda mõistsite.

See, et lapse sünnipäev langeb 6-kuulise perioodi sisse, ei oma erilist tähtsust. Sellised mõõdikud nagu 6 kuud või vanus 7 eluaastat on pigem ligikaudsed. Kõige tähtsam on, et te ise oleksite rahulik ja suudaksite seeläbi ka last mõjutada. Kui teid rahustaks logopeedi külastus ja soovitused, siis käige seal kindlasti ära. Külaskäiku logopeedi juurde ei tasuks võtta ja ka lapsele sisendada, kui suurt probleemi, vaid pigem kui toredat käiku inimese juurde, kellega on hea ja kasulik nõu pidada selle üle, kuidas end aeglasemalt ja seeläbi selgemalt teistele arusaadavamaks teha, kuidas rääkida nii, et teised mõistaksid.

Soovin teile kõike head!
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!