Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: 9 a. lapse uni

Kadi
Külaline
Postitatud 01.02.2015 kell 23:42
Tere

Minu mure selline, et minu 9a. tütar ei jää enam õhtuti hästi maga. Ta on olnud alati hea unega. Mingi aeg tagasi hakkas hommikuti rääkima, et nägi öösel halba und ( keegi ajas taga/ või pidi olema kohas kus talle ei meeldi). Hetkel on seis selline, et vähkreb voodis ega jää magama või tukastab hetkeks ja siis tõuseb üles. Käib joomas ja siis vähkreb jälle edasi. Ise on ta nii õnnetu, et lausa nutab. Seletada ei oska ta seda millegagi. Ütleb, et ei tea miks ei suuda uinuda. Õpetajagi koolis on märganud, et laps on kuidagi omas mõtetes ja väsinud. Oleme väga mures ega tea mida teha või kuhu pöörduda.

Abi oodates
Tänan!
Meelike Saarna
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 02.02.2015 kell 19:08
Olete mures tütre uinumisprobleemide pärast.
Tundub, et last vaevab miski, ja seda miskit võiks püüda uurida. Kui laps on näinud halba und, siis piisava ajavaru korral võiks sellest rääkida pikemalt: mida ta nägi unes, kes seal olid, mida tegid, kuidas ta end unenäos tundis, mida kartis, mis oli kõige hirmsam jne. Laupäeva ja pühapäeva hommikul, kui ei ole kiire, saab selle aja kindlasti võtta, aga miks mitte ka argipäevaõhtul (hommikuti kipub põhjalikuks rääkimiseks liialt kiire olema). Kui laps tajub teie mõistvust ja huvi ning soovi aidata, siis juba see on lapsele rahustav. Hirmude korral, ükskõik kui jabur see ka ei tunduks, tuleb alati kõigepealt tegelda hirmu uurimisega, seda tuleb püüda mõista ning seejärel lahendusi leida. Kunagi ei tohi lapse hirmu alavääristada (oh, seda pole ju olemas, ah, see on ainult uni jms), see ei aita last hirmust vabaneda.
Seesugusel rääkimisel võib olla mitu kasu: saate lapsega nende teemade kaudu luua sügavama kontakti, laps saab hirmutava ära rääkida ja see ei paina nii palju, ning teiseks: lapse unehirme ja unetundeid saab seostada päris-eluga, rääkida saab lapsega ka sellest, mis on ainult unes võimalik, mis on aga ka elus tegelikult võimalik, mida ta päris-elus kardab, mis talle muret teeb jne. Unenägu on ju mingis mõttes ikka n-ö elu esindaja, midagi räägib unenägu ikka ka selle nägija kohta.
Lisaks võiks üle vaadata lapse elu tasakaalustatuse. On seal kõiki asju piisavalt, mida 9-aastasele vaja? Kool, õppimine, mängimine, trenn, sõbrad, tegemised koos perega. Last võib ka hirmutada, kui pere-elus on üleval mingid pinged - laps on väga tundlik. Ka maailm on praegu väga ärev ja lapsed võivad ka seetõttu olla pinges.
Kasu võib olla rahustavatest rutiinidest: õhtused rahulikud koosolemised, teejoomine, lauamängud, jutuajamised, magamamineku-rituaalide korduvus ja sama järgnevus päevast päeva. Saate ka lapse käest uurida, milline võiks olla mõnus õhtu, mille järel on rahulik magama jääda.
Igaks juhuks võite konsulteerida ka perearstiga, et olla kindel, et lapsel pole mõnda tervisehäda, mis und mõjutab.
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!