nups
Külaline
|
Postitatud 08.02.2006 kell 20:37
|
sooviks sellel teemal abi saada näiteks perekeskuse koolitajalt?ette tänades
|
|
Targem
Külaline
|
Postitatud 09.02.2006 kell 11:09
|
Mis sind täpsemalt huvitab?
Kaaries on maailmas levinumaid haigusi. Vähe on maid, kus üle poole inimestest on kaariesevaba hammaskonnaga. Eestis on hambakaariese kahjustusi keskmisest rohkem. Kaariesest on kahjustunud juba 2 - 3-aastaste laste hambad.
Karioossete defektidega (decayed), puuduvaid (missing), täidistega (filled) hambaid nimetatakse statistikas DMFT -näitajaks, mida kasutatakse hammaskonna karioossuse hindamiseks. Selle näitaja võttis kasutusele Ülemaailmne Tervishoiuorganisatsioon (1971). Arvestust peetakse nii piima- kui ka jäävhammaste järgi. Eestis on hambakaariest 60 - 65%-l lastest ja 83 -100%-l täiskasvanuist. Keskmine kaariesest haaratuse näitaja (DMFT) erineb Eestis piirkonniti nii laste kui ka täiskasvanute osas. Oluliselt rohkem on laste hambad haaratud kaariesest Lõuna-Eestis (Võru, Räpina, Valga jm.), vähem Lääne-Eestis aga (Pärnu, Virtsu, Haapsalu jm.). Selle põhjuseks peetakse põhja- ja kaevuvee erinevat fluorisisaldust.
Miks tekib hambakaaries?
Hambakaaries on hamba kõvakudede, emaili, hambaluu ja juuretsemendi kroonilise kuluga haigus: demineralisatsiooni tagajärjel tekib hambasse defekt. Protsess on pöördumatu,. hambakude iseenesest ei tervistu. Karioosse protsessi alg- ehk laigustaadiumis on võimalik küll veel kaariese kulgu pidurdada ja emaili remineraliseerida ehk tugevdada, vältimaks defekti väljakujunemist.
Kaariese põhjused põhjustavad süsivesikutest ja magusainetest üleküllastatud toit ja selle pikaajaline kontakt hambapinnaga.
Suuõõne mikroobid, peamiselt streptokokid ja piimhappekepikesed ehk laktobatsillid.
Pikk aeg, mille jooksul kleepuvad magusained katavad hambaemail. Ohtlikud on nn. lutsukommid, mida lapsed imevad tundide kaupa.
Hambapinna katt ehk plaque. Katt kinnitub hambale igemepoolses osas. Hambapind muutub tuhmiks, kollakaks ja karedaks.
Kaariese teket ja katu ladestumist hambaemaili pinnale mõjutavad sülje ja katu koostis. Süljes on mineraalid (kaltsium-, fosfaat- ja fluoriidioonid) ning hulk mikroelemente, orgaanilisi happeid, mono- ja disahhariide. Süljel on tugev neutraliseerimisvõime, mistõttu 1 - 1,5 tundi pärast happelise toidu söömist taastub sülje pH neutraalpiiri (6,8 - 7,2) läheduses. Kui hambakatus suureneb happelisus ning pH happelisus langeb alla 5,5, võib katuga kontaktis olevas hambaemailis alata demineralisatsiooniprotsess. Emailipinnalt hakkavad eralduma kaltsiumi-, fosfaat- ja hüdroksiidioonid. Hambale tekib kriitjasvalge laik, kuid alguses on emailipind veel terve. Neutraalse keskkonna taastumisel (pH 6,0 ja rohkem) algab remineralisatsiooniprotsess, mille käigus 2-3 tunni jooksul kaltsiumi-, fosfaadi ja hüdroksiidioonid pöörduvad taas hambaemaili ja tugevdavad seda.
Olulised on hambaemaili struktuuri individuaalsed iseärasused, mis kujunevad hammaste arengu perioodil. Kui ebatäiuslikule struktuurile lisanduvad sülje happelisus, mikroorganismid ja vale toitumine, kujuneb karioosne protsess kiiremini. On vaja jälgida hambaemaili pinda kohe pärast hamba suhulõikumist, et näha võimalikku kalduvust kaariese tekkeks.
Hambakaariese tekkel on oluline joogivee ja toidu fluorisisaldus ja sellest tulenevalt ka hambaemaili koostise siduvus fluoriga. Lapse hambaemail koosneb põhiliselt hüdroksüülapatiidist, vanemas eas fluorapatiidist. Joogivee optimaalse fluorisisalduse puhul (1,0 - 1,2mgF/l) areneb tugev ning mikroobide ja süsivesikute paiksele toimele vastupidav hambaemail.
Mõned hambad on kaariesele resistentsed e. vastupidavad. On eristatud põhjuste rühmi (Königi järgi).
Geneetilised põhjused. On rõhutatud hammaste struktuuri väljaarenemist juba lõualuus. Hilisel läbilõikumisel on email maksimaalselt mineraliseerunud.
Humoraaltroofilised e. organismi vedelike ja toitumisega seonduvad faktorid: emaili valgulise osa moodustumine sellele järgneva täisväärtusliku ja lõpliku mineralisatsiooniga
Süljel, kui hambaemaili ümbritseval toitumis- ja kaitsekeskkonnal on eriline tähtsus. Vaid siis, kui süljeeritus on rikkalik ja sülg neutraalse reaktsiooniga (pH 6,8 - 7,2), on ta võimeline elimineerima süsivesikuid. Oluline on ka süljes leiduva fluori hulk ;
Toitumistavad: piiratud hulk süsivesikuid, mineraalide rikas toit ja optimaalse fluorisisaldusega joogivesi pidurdavad oluliselt kaariese teket.
Lokaalsed bakteriaalsed faktorid ei soodusta kaariese kulgu, kui suuõõnes olevad mikroobid on väheaktiivsed, tekitavad vähest hapet ja väikese ensüümilise aktiivsusega. Ka suuõõnes leiduv fluoriid pidurdab kaariest tekitavate mikroobide kasvu.
Milline on karioosne hammas
Hambakaaries on hamba kõvakoe kahjustus. Ulatuslikku karioosset defekti näeb lapsevanem ja kasvataja palja silmaga. Algavat ja pindmist ehk emailikaariest ning hammaste kontaktpindadel olevaid defekte saab kindlaks teha ainult hambaarst.
Mälumispinna pruunid pigmenteerunud defektid on varakult märgatavad, kontaktpinna karioosne defekt aga areneb tähelepandamatult.
Karioossete defektide jaotus.
Algav kaaries - hambaemaili piimjas karioosne laik (macula) ilma hambakoe defektita.
Emailikaaries - pindmine kaaries, mille puhul karioosne defekt asub peamiselt emailis. Märgatav on piimjasvalge värvus, harvem pigmenteerunud hambapind ja seda peamiselt hambavagudes ehk fissuurides.
Dentiinikaaries - keskmise ulatusega hambaluukaaries, mille puhul säsiruumi ehk hambapulpi kaitseb veel küllalt paks dentiini kiht. Sellele staadiumile on iseloomulik juba märgatav defekt, mida ääristab kriitjasvalge või pruunikalt pigmenteerunud email.
Sügav hambaluukaaries ulatub juba hambasäsi lähedusse, mistõttu külma või sooja toitu süües võib hammas olla tundlik. Sellised hambadefektid on kergesti märgatavad, sest kahjustatud on suur osa hambakoest.
Kuidas ravitakse kaariest?
Kaariese ravi seisneb karioosse hambakoe eemaldamises, prepareerides seda käsiinstrumendi ja roteeriva puuriga.
Defektne koht täidetakse ehk plombeeritakse tehismaterjalidega ja hambakroon ning selle pinnad taastatakse. Pärast ravi on hammas mälumisel taas täiesti kõlblik.
Kaariese algstaadiumis ehk emaili karioosse laigu perioodis võib emaili remineraliseerida kaltsiumi, fluori sisaldavate lahustega ja katta lakiga hambapinnad. Selliselt töödeldud hambad jäävad hambaarsti kontrolli alla.
Selle menetluse puhul puhastab arst hambapinna, kasutab spetsiaalseid harjakesi ja poleerivaid pastasid, vajadusel laiendab ka mälumispinna vagusid.
|
|
Targem
Külaline
|
|
kah vist veidi targem
Külaline
|
Postitatud 09.02.2006 kell 11:52
|
Perekeskuse koolitajad ei ole hambaarstid - st et perekool on suhtlemiskoolitus, mitte meditsiini-tehnika-kosmonautika-kokanduse teabekeskus. Nii olen mina aru saanud
|
|
Perefoorum
Külaline
|
Postitatud 09.02.2006 kell 12:00
|
Tere Nups! Pöördusid foorumisse kaariese teemalise küsimusega ning soovisid vastust ka Perekeskuse koolitajalt. Kahjuks ei ole perekeskuse koolitajate hulgas antud valdkonna spetsialisti. Loodan, et teised teadjamad foorumi külastajad oskavad sinu küsimust kommenteerida. Võib-olla on sul võimalik veel ka küsimust täpsustada, mis sind konkreetsemalt kaariese kohta huvitab. Tervitades, adminn.
|
|
nups
Külaline
|
Postitatud 10.02.2006 kell 12:10
|
tänud kõigile,kes minust targemad ja sellel teemal sõna võtsid,jah ma ei täpsustanud eeldades,et saadakse aru huvist lutipudelikaariese vastu.vabandused :rolleyes:
|
|
pujään
Külaline
|
Postitatud 10.02.2006 kell 12:49
|
Mõned soovitused lutipudelikaariesest hoidumiseks:
Ära pane last voodisse pudeliga, milles on suhkrut sisaldavaid jooke (ka veega lahjendatud mahla) või piima.
Kui laps on magusa joogiga harjunud, pole teda võimalik kohe sellest harjumusest vabastada - seega tuleks hakata jooki iga päev üha rohkem veega lahjendama, kuni lõpuks laps harjub puhta veega oma janu kustutama. Võõrutusperiood peaks olema läbi viidav paari nädalaga (hiljemalt 12 elukuu lõpuks).
Ära kasuta lapse rahustamiseks muud vedelikku peale puhta vee. Kõige parem on lapsele rahustav sõna ja vanemlik armastus.
Ära kasta lutti oma suhu, suhkru ega mee sisse. Hilisem lutist võõrutamine võib selletagi raskeks osutuda.
Kui laps just süües magama ei jää, anna toidukorra lõpetuseks talle veidi vett peale juua (või üldse mitte midagi, sest ka lapse enda sülg loputab suu puhtaks)
Puhasta oma lapse igemeid ja hambaid pärast iga söögikorda õrnalt puhta marlilapiga (NB! ärge unustage ka oma käsi eelnevalt pesta)
Lapse hambaid võiks minna hambaarstile või suuhügienistile näitama juba pärast esimest hamba lõikumist - nii harjub ta hambaravikabinetiga ja sellega, et võõras inimene tema suus "toimetab"
Õpeta oma laps jooma kruusist tema 1. sünnipäevaks
Uuri oma hambaarstilt või perearstilt oma kodukoha joogivee fuloriidisisalduse taset ja kui see on liiga madal, tuleb ühiselt läbi arutada, milliseid fluoriidikomponente võiks lapsele anda, et hambad juba varakult tugevad kasvaksid
|
|
pujään vol 2
Külaline
|
Postitatud 10.02.2006 kell 12:51
|
See eelmine oli väljavõte ühest artiklist mis ma leidsin ja see ka:
Ema rinnapiim ei tekita üldiselt kaariest, kui laps saab ainult rinda mõõdukalt (st ei saa sinna kõrvale süsivesikuid sisaldavaid jooke ning laps ei saa rinda liiga tihti) - seega segutoitusid tarbivad lapsed on suurema riski all. Tegelikult polegi põhiprobleem selles, mida laps joob, vaid kui tihti ta seda joob. Mida kauem on tema suus vedelikud (peale puhta vee), seda suurem on risk tõsise kaariesekahjustuse tekkeks. Seetõttu ongi ebasoovitav panna laps magama lutipudeliga, milles on magus jook. Kõige sagedamini kahjustuvad lutipudelikaariesega ülemised esihambad.
http://www.hambaarst.ee/artikkel.php?id=366&k=1
|
|
keeks
Külaline
|
Postitatud 10.02.2006 kell 12:52
|
ohoo, seal saab hambaarstilt küsida ka otse. Tnx
|
|
nups
Külaline
|
Postitatud 10.02.2006 kell 18:14
|
meil on juba mure käes.kaaries on juba tekkinud ja just rinna imemisest.nimelt imeb laps tihti ja just öösiti.kõige suurem mure ongi see,et ei saa ju arst talle midagi teha,sest ta kardab meeletult.tagumistes hammastes ka mõned augud mis vajavad parandamis.tproovin last ka võõrutada rinnast,aga seni pole tulemusi.ta on juba suur tüdruk ja saab ilusti aru kõigest kui ma talle seletan,aga sellest mitte,et on vaja see tiss unustada.olen väga raskes olukorras ja päris nukker ja sellest väsinud!laps mul juba 2,5aastane
|
|