Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: öö ja päev vahetuses

väsinud ema
Külaline
Postitatud 02.03.2014 kell 21:15
Tere.
Mul mure selles, et 1 kuune poja magab praktiliselt terve päeva ja öösel tahab üleval olla. Päeval sööb ca 3 tunni järgi ja siis vahest õnnestub teda ca tunnike õleval hoida. Vahest aga sööb ära ja magab kohe edasi. Õritan teda siis igat pidi üles ajada aga miski ei aita. Pea iga öö on aga peale söömist ca 2 h üleval. Mõnikord aitab kui annan ca 1-2 h möödused uuesti rinda, siis uinub rinna otsas. Öise söötmise ajal põleb toas väga hämar tuli, mähet vahetan ainult siis kui kakanud on, öösel ei räägi ega ei võimle temaga. Peale söötmist ja krooksu välja laskmist panen ta oma voodisse ja luti suhu. See aga tuleb pidevalt suust ära ja lapsel silmad suured ja ei ole seda nägugi, et võiks magama jääda. Vahest olemegi siis nii 2-3 h üleval. Mina tema voodi kõrval ja panen talle lutti suhu (kui ei pane, siis teeb kõva häält), vahest hoian teda ka oma süles, et ta jääks magama. Olen ka proovinud teda süles kiigutada ja lauda vaikselt, kuid ka see ei aita. Päeval magab meie suures toa, see on hästi valge ja siin jookseb ringi ka 2.a vanem õde, kes on väga lärmaks, ka see teda ei sega ja magab kui kott. Ühel päeval õnnestus teda mingi ime läbi hoida ärkvel 2 tundi, siis magas ja siis veel 2 tundi ja enne õhtust magamaminekt veel tunnike. Ka peale seda ei maganud ta tervet ööd. Kuu aja jooksul o poiss maganud öösel 2 ööd nii, et söönud ja siis edasi maganud. Õhtul üritame iga kord samal ajal vanni teha (ülepäeva) ja siis ööriided selga, söömine ja magama. Öösel saab rinda 2-3 h järgi. Kui laps on pärval ärkvel, siis ei nuta. Tahaks aga päeva ja öö paika saada, nii, et oleks päeval rohekm õleval ja öösel magaks. Esimese lapsega seda probeemi ei olnud. Sünnist saati magas öösel ilusti oma voodis, öösel sõi 3-4 h järgi ja päeval oli päris palju üleval. Nüüd aga on teine laps ka ja mina päeval enam magada ei saa ja öine üleval olek hakkab mind juba närviliseks muutma ja tahaks kuidagi beebi öösel magama saad. Mida küll tega peaksin?
Kadri Järv-Mändoja
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 11.03.2014 kell 00:53
Esmalt vabandan viibinud vastuse pärast!
Paraku ei ole sageli ühe pere lapsed oma uneharjumuste kujunemisel sarnased. Siiski on üsna sage, et laps ajab esimestel elukuudel öö ja päeva segamini. Beebit on raske ka päeval erksana hoida, sest esimestel elukuudel on uni sügavam ning päevane melu ei häiri. Küll aga on lootust, et see umbes 3. elukuul (vahel varem) muutub ning siis on last võimalik ka päeval rohkem tegevuses ja ärkvel hoida. Saate teda rohkem kõhuli panna ja temaga mängida. Kõik, mida te aga öösel teete, on väga hästi tehtud. Jätkake sama moodi. Kui vähegi võimalik, siis paigutage lapse voodi enda voodi kõrvale, et te ei peaks talle luti suhu panemiseks voodist tõusma, vaid saate seda pikutades teha ning isegi kui temal on silmad lahti, saate teie ehk vahepeal silma kinni lasta. Kui tema voodi kohal on juhtumisi voodikarusell, siis pange see ööseks ära. Nii pole tal ka midagi erilist vaadata, kui ta ärkab. Muidugi juhul, kui teile sobib, siis võiksite beebi enda kõrvale magama võtta. Päeval magab ta nagunii oma voodis ja seega pole hirmu, et teda hiljem ei saaks omaette magama. Ehk aitab ka teie lähedus lapsel kiiremini uinuda.

Ütlete, et olete juba öisest askeldamisest väsinud. Unevõlg on tõesti väga kiire tulema. Kas teil on võimalik paluda näiteks oma meest, et ta tegeleks vajadusel lapsega öösel ise? Teie söödaksite beebi kõhu täis ja läheksite näiteks teise tuppa magama. Mees siis teeks kõik muu nagu te kenasti kirjeldasite. Selline vahetustega tegutsemine võib mõnda aega aidata. Samuti kasutage nädalavahetusi, et magada koos beebiga ja paluge meest, et ta tegutseks teise lapsega. Näiteks käiks väikse beebi une ajal suuremaga õues. Kuna teie puhanud olek on samuti üks oluline faktor, et kõik rahulikult kulgeks, siis unustage praeguseks perioodiks ka suuremad kodutööd ja proovige tõesti igal võimalusel pikali heita.

1 lugeja arvab, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!