Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Lastekollektiivi vahetus

Kätlin
Külaline
Postitatud 25.03.2013 kell 15:18
Tere!

Kui laps oli 1,5-aastane pidin panema lapse erahoidu, et ise tööle minna. Kõik läks üle ootuste hästi ning laps leppis lasthoiuga ilusasti.
Küll aga on erahoid kurnav rahakotile, seetõttu oli plaanis laps ikkagi niipea kui võimalik riiklikkusse lastesõime saada.
Nüüd on selge, et tuleval sügisel saaks laps ühte meie soovitud lastesõime ilmselt koha. Miinuseks aga see, et tegu vaid sõimega ning see tähendab, et peale aastat lastesõimes peaks laps jälle kollektiivi vahetama (sõimest lasteaeda).
Nüüd olengi probleemi ees- rahaliselt oleks kindlasti tervele perele kasulik laps sõime panna. Aga mure seisneb selles, kas ehk lastekollektiivi tihe vahetus (peale aastat uues kollektiivis), võib lapse psüühikale halvasti mõjuda ning targem oleks ikkagi iga hinna eest laps erahoiu jätta, et siis järgmisel aastal ehk on lootust saada koht lasteaeda ning toimuks vaid üks kollektiivi vahetus?
Kadri Järv-Mändoja
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 27.03.2013 kell 23:14
Mure, et tihe kollektiivivahetus mõjub lapsele halvasti, on täiesti mõistetav. Iga suur muutus on lapse jaoks väsitav ja avaldab mingit mõju. Teisest küljest määrab meie elu paljuski see, et vanematel tuleb tööle minna ja lastehoiuvõimalused on nagu nad on. Kohti pole saada ja erahoid on kallis. Nii tuleb leida tasakaal vanema ja lapse vajaduste vahel.

Lasteaiavahetuse mõju saab tublisti vähendada, kui lapsevanemad lapse selleks muutuseks ette valmistavad. Oletan, et Teie laps on sõime minnes juba 2 aastane. Seega saate talle olukorda selgitada ning muuta harjumine uue kohaga kergemaks. Enne erahoiust lahkumist võiks lapsele rääkida, et varsti läheb ta teise lasteaeda. Koos käige uut lasteaia maja vaatamas ning ehk saate tutvuda ka uute rühmaõpetajatega. Tehke sellest põnev ja oodatud sündmus. Esimest päeva uues sõimes võite kodus tähistada, teha sellest eriline päev. Uue sõime või lasteaiaga harjutamisel tasuks alguses teha poolikuid päevi ja lasta lapsel olla kuni lõunauneni. Kui näete, et kõik laabub kenasti, siis juba terveid päevi. Sama tuleks teha siis, kui laps läheb aasta hiljem sõimest lasteaeda.

Kuna laps leppis juba 1,5-aastasena hoius käimisega, siis võiks arvata, et saate ka edasiste muutustega kenasti hakkama. Oluline nende sündmuste juures on vanema häälestatus. Kui ise suhtute muutustesse rahulikult, siis teeb seda ka laps.

Jõudu Teile!
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!