Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: 1-aastase magamisest

Kristi
Külaline
Postitatud 16.01.2013 kell 23:08
Tere

minu kohe aastaseks saav laps ei suuda öösel rahulikult magada. Panen ta u 20.30 magama, uinub 30 min jooksul ning pärast seda hakkab u iga 20 min tagant ärkama. Enamasti ta nutab ja tõuseb istukile, vahest tõuseb püsti või hakkab teadmata suunas ringi rändama. See on kestnud juba pool aastat ning sõltumata sellest kas tulevad hambad, kas toas on pime või öölamp põleb, kas on soe või külm, kas magama jäi nutuga või mitte. Püsti oskab ta tõusta juba 4 kuud, roomata veelgi kauem, seega ei tohiks nagu uute oskuste omandamisega seost olla.
Igal õhtu on täpselt sama muster - sügavamalt jääb magama alles siis kui mina tema kõrvale lähen ehk siis u 23.30. Pärast seda ärkab mõned korrad öö jooksul, mitte rohkem. Ka siis panen ta uuesti pikali, vahest peab võtma sülle. Voodist välja ei võta kunagi.

Päevarutiin on 15 min täpsusega paigas, une-eelne rutiin on iga päev sama. Enne magamaminekut saab putru, viimasel ajal vahetult enne und ka RPA-d kuna võõrutasin ta 10 päeva tagasi rinnast (pärast mida on ööuned paranenud).

Millest võib selline käitumine olla tingitud? Lisan veel juurde, et päevaunede ajal magab vankris ning siis sellist probleemi ei ole juba mitmeid kuid esinenud (varasemalt ärkas ka vankris olles 25 min pärast ning enam ei uinunud, nüüd on võimeline ka üle tunni magama).

Tänades
K
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 18.01.2013 kell 18:28
Viimased pool aastat on teile muret teinud lapse õhtune magamajäämine - kuni teie magamaminekuni keskmiselt kolme tunni pärast, ärkab laps iga kahekümne minuti tagant üles, nutab, tõuseb püsti ja isegi liigub ringi (uneskõndimine?).
Lastearstide sõnul esineb uneprobleeme väikelastel üsna sageli, 20-30% lastest esineb unehäireid. Rahutu uni võib tekkida pärast mingisugust sündmust - haigus, hammaste lõikumine, rinnast võõrutamine, reis, kolimine jne. Enamasti mööduvad unehäired kuue kuu jooksul, kuid vahel võivad need kesta ka aasta ja kauemgi. Üldreeglina lõppevad unehäire iseenesest ja ravimeid lastel unehäirete korral ei kasutata.
Lastel kujuneb stabiilne unetsükkel välja alles umbes 3. eluaastaks (seetõttu muutubki lapse uinumise aeg, une pikkus, sügavus jne.).
Võimatu on anda konkreetset vastust teie küsimusele, et millest võib lapse taoline käitumine olla tingitud? Kuigi leiate ise, et erinevatest lapse vaimse ja füüsilise arengu muutustest see tekkida ei saa, võib see olla ikkagi üheks võimalikuks rahutu une põhjuseks (esimesel eluaastal on areng niivõrd intensiivne, pidevalt toimub midagi - näiteks olite just lapse rinnast võõrutanud?). Samuti saate üle vaadata lapse uinumise rituaalid (paar tundi enne uinumist on ainult rahulikud tegevused), kasulikud on igaõhtused unejutud/laulud jne. Kas laps magab oma toas, on seal vaikne või kostavad sinna elutoa hääled? Kuidas on lood koduse õhkkonnaga, kas teie paarisuhe või isiklik elu on korras? - lapsed tunnetavad vanemate ja vanematevahelisi pingeid ning reageerivad ka neile.
Võimalik, et teil tuleb aga lihtsalt aktsepteerida asjaolu, et teil on laps, kelle uni enne südaööd on rahutu...
Kui tunnete end ikkagi väga häirituna ja olete mures, konsulteeriga kindlasti oma lastearstiga.
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!