Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Mure lapse õhtuse uinumise pärast

Murelik ema
Külaline
Postitatud 16.01.2013 kell 13:01
Meie 9 kuune ei suuda uinuda. Varem jäi tiss suus rahulikuks ja vajus unne.
Nüüd paar nädalat juba keerutab tissi söömise järel minu kõrval voodis, laliseb ja naerab. Kuna ta unine ei ole, siis voodisse viimisele järgneb kohe protest. Olen püüdnud teda ka võrevoodisse jätta ja ise kõval olla, olen proovinud ka ära minna ja mõlemat. Olen raamatut lugenud jne. Kõik viib ikka sama tulemuseni. Laps magab vaikse raadiomuusika saatel. Kui on uiununud, siis väga kergelt ei ärka. Aga uinuda ei oskaSad.
Kuni 5 kuuni magas laps terveid öid enda voodis. Seejärel hakkas periood,
kus laps ärkab iga 2 tunni tagant (esimesed paar korda viin ta võrevoodisse
magama ja öö teisel poolel jääb laps minuga). Päeval magame kokku
maksimaalselt 2,5 tundi (hommikul alates 9:00 umbes 45 minutit, lõunal
alates umbes 12:30 1 tunni ja õhtul kuskil 17:00 paiku 45 minutit. Ööunne
hakkame sättima hiljemalt 20:00. Uinub siis umbes 21:00/21:30. Ärkab ca 22:30/23:00 ja siis ärkab jälle 01:30. Ja kui ta juba 01:30 ärkab, siis ma teda võrevoodisse rohkem ei vii. Aga ega ta siis minu kõrval ikkagi rahulikult ei maga- paar kolm korda on ikka tissimure.
Päeval mängime, jalutame, 3-4 korda nädalas käime ujumas. Erilist erinevust uinumises võrreldes päevadega, kus oleme käinud ujumas ja mitte pole näha.
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 18.01.2013 kell 02:04
Kirjast selgub, et teie üheksakuune laps ei uinu enam nii kergelt, nagu varem. Samuti ärkab ta mitmeid kordi öösel söömiseks ning kui paar korda tõstate ta oma võrevoodisse tagasi peale seda, siis öö teise poole magab laps koos teiega. Nimetate, et pole erilist vahet, kui tegus/väsitav lapse päev on olnud, paar nädalat on laps uinumiseks tavapärasel (varasemalt) ajal ebatavaliselt elav, ergas, naerab ja laliseb, st.käitub erinevalt ja teile vastuvõetamatult.
Lapse käitumine võib olla vanema jaoks sõnumiks, et tal on mingi vajadus. Kas võiks see olla näiteks: "Soovin kauem ärkvel olla, ma ei ole kell kaheksa veel unine".... Laps areneb ja muutub ju pidevalt ning see nõuab lapsevanemalt suurt paindlikkust ja kohanemisvõimet. Arusaadav, kui kaheksa kuud toimis uinumine probleemitult ja ühel päeval see muutus- on see teie jaoks arusaamatu ja häiriv.
Lisan siia internetist leitud lastearsti nõuanded/arusaamad väikelapse uneprobleemide puhul:
1) Laste uneprobleemid on sagedased (tavapärased). 2) Lastel kujuneb unetsükkel välja umbes 3. eluaastaks (seetõttu muutubki lapse uinumise aeg, une pikkus, sügavus jne.). Öö jooksul korduvad une ja ärkamise tsüklid ca 5-8 korda. Nii kestab üks unetsükkel 8-kuusel lapsel ca 45 minutit, 1-aastasel 60 minutit ja täiskasvanul 90 minutit. 4) Tihti on mure põhjus selles, et laps ei oska ärgates uuesti uinuda. On loomulik, et laps ärkab öö jooksul korduvalt üles, aga need ärkamised on enamasti lühiaegsed ja laps uinub iseenesest. Mõnikord on aga uuesti magamajäämine raskem ja siis laps nutabki. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Näiteks kui laps uinub süles, aga ärkab voodis, siis uuesti magama jäämine on raskem (kui teie laps uinub võrevoodis, tõstke ta järjepidevalt sinna ka ärgates tagasi). Uneprobleemide korral soovitatakse esialgu õpetada last vähemalt üks kord öö jooksul ise uinuma. Siis edasi vähemalt neljal ööl nädalas rahustada laps maha ja lubada lapsel ise uinumist õppida, seejuures mitte kasutada rahustavaid abivahendeid, nagu lutt, lutipudel, toit, kiigutamine jms. Alates 6. elukuust suudab laps öösiti magada ca 6 tundi ilma toiduta.
Rahulikku meelt ja kannatlikkust teile oma lapse muutunud uinumise aja/rütmi ja sellega toimetulekul!
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!