Minu 4aastasel lapsel on viimastel nädalatel kujunenud välja komme närida riideid. Ta teeb seda nii telekat vaadates, mängides kui ka enne lõunauinakuid. Lasteaias käib ka vahel, kuna olen kodune ja peamiselt seetõttu, et koht säiliks. Vahel lutsutab kõik riided eest märjaks. Lasteaias ei tee seda, ainult kodus. Muidu seltskondlik ja asjalik laps, igati arukas ja tegus. Peres on veel noorem vend, kellega vahel kaklevad, vahel mängivad kenasti.
Oleme keelanud, tähelepanu juhtinud, ka särgi ära võtnud seljast, kui väga süljest läbimärg ja pole kohe uut särki ka andnud toas. Mida teha võiks miks ta nii teeb? Beebina oli lutilaps ja pani selle ise 1a5k prügikasti, rinda ei saanud kaua anda enda sjd tõttu... kas tõesti imemisvajadus? Olen kasse näinud karvaseid vaipu imemas ja sõtkumas, justkui oleks kassimamma küljes söömas.
Olete tähele pannud, et riiete imemine algas mõned nädalad tagasi. Lutist loobus ta aga aga üle kahe aasta tagasi. Lapsel võib ju olla imemine meeldiv, kuid tähelepanuväärsem on see, miks ta seda nüüd on hakanud tegema. Mingil põhjusel on laps läinud justkui ajas tagasi ja hakanud käituma veidi rohkem tite moodi, kui tema vanusele kohane. Riiete imemine pole ka sama tavaline nagu luti imemine. Vahel hakkavad lapsed käituma tavatult, ka abitumalt ja tegema asju, mis väiksemadki, kui neil on nooremaid õdesid-vendi või kui neil on millegagi (muutusega, pingega) raske toime tulla. Seda mitte just alati meelega matkides väiksemaid, pigem endale heaolu, õrnust, hellust pakkudes, vahel ka üksi olemisega, hirmu või ärevusega hakkamasaamiseks.
Seega, on väga hea, et olete lapse muutunud käitumisele tähelepanu pööranud ja püüate teda mõista ja võimalikku häiritust leevendada. Võite mõelda, mis on teie peres viimaste nädalate jooksul muutunud. On see lasteaeda minek või mõne teise pereliikmega toimunud muutused, samuti on olnuline jälgida, milline on olnud kodune õhkkond, kas pinged või rahulik meeleolu jne. Kindlat põhjust ei pruugi selguda, kuid jälgige, milline on lapse enesetunne, pakkuge talle füüsilist kontakti, olge tema suhtes õrn, pakkuge koosolemist veidi rohkem. Kuigi lasteaias võib ta end hästi tunda, ei tähenda see, et ta ei igatseks kodu ja emme järele. Ja seetõttu koju jõudes vajaks sedavõrd rohkem emme lähedust. Terve päev on ta pidanud ilma hakkama saama ja see on talle suur pingutus. Jälgige teda, millal ta rohkem riideid imeb, mis enne seda on toimunud, millal kauem ilma hakkama saab, olge temaga koos, kuid vältige erilise tähelepanu pööramist riiete imemisele, pigem ikka talle endale ja tema heale enesetundele.