Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: igav?

Emand
Külaline
Postitatud 23.06.2011 kell 13:02
Mida lapsed mõtestavad mõiste all igav? Kas tõesti saab 4 a tydrukul olla lasteaias, kodus tema jutu järgi igav? Mänge, raamatuid, nukke ine . on tal terve posu, ainult lase fantaasial rännata, kuid temal on igav!
Teisi lapsi peres ei ole ja peame ise hakkama saama...
ema
Külaline
Postitatud 24.06.2011 kell 09:21
Mängige siis temaga,laske fantaasial lennata nii õpetate seda ka lapsele.Leidke igapäev vähemalt tunnike tema jaoks,uskuge hiljem olete õnnelik ,et seda tegite.Mängulusti teile.
Marge Vainre
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 24.06.2011 kell 14:02
Mäng on lapsele ühest küljest igapäevaelus toimuva matkimine ja seega ka ettevalmistus eluks. Mäng eeldab kindalasti kujutlusvõiimet ja on ühtlasi ka selle võime arendaja. Vahel võib täieskasvanu ergutamisest ja osalemisest tõesti kasu olla, kuid samas peab jääma ka piisavalt ruumi lapsel omaette toimetada, samuti eakaaslastega mängida, suhelda ning seeläbi rikastad fantaasiat. Mäng arendab ja võimaldab olla omavahel emotsionaalses kontaktis, ikka juhtub ju mängus midagi ning see loob põnevust, uudishimu, arendab empaatiat, õpetab kaotama, reeglitest kinni pidama jne.
Kui laps kurdab igavuse üle, siis võib see tähenda ka erinevaid asju. Vahel ongi ideed otsas ja mõnel lapsel on vaja, et keegi teda kaasaks, võtaks initsiatiivi, looks ideid ja võtaks korraldamise enda peale, kuid ikkagi peab jätma ka võimalusi lapsel ise olla algataja ja spontaane. Nagu ka täiskasvanud, on ka lapsed väge erinevad. Jälgige, milline on teie lapse käitumine, kui ta on teistega, mis teda huvitab, uudishimu äratav, kaasab, milliseid rolle ta ise võtab, millal mängust tüdineb või loobub jne. Uurige ka lasteaias toimuvat, millised on õpetajate tähelepanekud.
Jälgige, milliste mänguasjade vastu laps rohke ja kauem huvi tunneb. On ju neid asju, mis jätavad lapsele rohkem võimalusi fantaasiaks , aktiivsuseks, loovuseks ning neid, mis ammendavad end kiiresti.
Mõelda tasub ka selle üle, milline on lapse üldine meeleolu, kas ta on rõõmus ja rahuolev või teeb talle miskit muret. Kui lapse elus on toimunud muutusi, mis valmistavad kohanemisraskusi (nt uued inimesed lasteaias, muutused koduses elus vms), siis võib laps olla tundlikum, ärevam ning seegi mõjutab mängulusti.
Ja lõpuks võib laps ka kuulda sõna igav, teadmata täpsemalt selle sisu ning seda korrata. Nelja aastasega võib ka arutleda selle üle, mis see igavus on, mis see temaga teeb, mis talle meeldib või meeldi, mille või kelle järgi igatsust tunneb jne. Võib olla tahab lihtsalt olla teiega rohkem koos ning saades seda piisavalt tunda on rõõmsalt valmis ka omaette mängima.
Kas see vastus oli abistav?
Emand
Külaline
Postitatud 29.06.2011 kell 15:11
Ma olen kodune ja seega on mu aega temaga mängida igapäev rohkem kui tund...Probleem on muus!

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!