Minu 3-ne laps nõuab, et telekas kogu aeg mängiks. Peamiselt vaatab ta videolt multifilme, aga kui me videot käima ei pane, siis vaatab ta tavaprogrammi. Minu poolne keelamine toob kaasa jonni. Selgitusele, et teleka vaatamine ei ole hea nendel ja nendel põhjustel, vastab ta, et ta tahab. Edasise aktiivse kuulamisega ei jõua ma kuhugi. (tehnika vale?). Siin ei saa ma mina-sõnumit ka kasutada, kuna tema tegevus mulle kahju ju ei valmista. Pigem vastupidi, ma saan üksi toimetada. Tegemist väärtuskonfliktiga. Asi on nii hulluks läinud, et ta vahest eelistab teleka vaatamist minuga olemisele.
Meie peres muidu vaadatakse telekat vähe, kuid päris ära viia telekat ka ei taha.
Olen nõutu. Kardan lapse psüühika, arengu ja silmade pärast.
Telekas üks rist ja viletsus. Meie omad on ka kui naelutatud sinna ette. Lõpuks tegin reegli, et iga päev võib vaadata ühe filmi ja õhtul multikaid telekast. Alguses virisesid küll aga lõpuks leppisid.
Lapsele ju meeldib telekas. Seal toimub kogu aeg mingi liikumine ja tegevus. Samal ajal on uurijad täheldanud, et teleri vaatamine pärsib kujutlusvõime arengut ja see omakorda takistab lugema õppimist ja lugemise nautimist. Nimelt on loetu nautimiseks vaja kujutlusvõimet ja selle areng toimub varases lapseeas mängude käigus. Kui nüüd laps saab kõik tegelased ja info valmiskujul, siis pole tal vaja oma kujutlusvõimet rakendada ja nii see jääbki kängu. Arvan, et laps võiks telekat vaadata tõesti minimaalselt. Kui nüüd öelda lapsele, et mina pean õigeks, et vaatad telekat ainult ..... tundi või ......minutit ja kõik, siis kindlasti on alguses protest. Siin tuleb teil teha valik, kas kasutada võimu, et väärtuskonflikt lahendada või siis leppida telekavaatamisega ja sellega kaasnevate tagajärgedega. Suhte hoidmiseks kasutage mina teate vahele ka aktiivset kuulamist, nn temperatuuri alandamist :" Ma saan aru, et sa oled tõesti .... õnnetu ? Vihane? Kurb?, et sa telerit vaadata ei saa." Siis saab laps vähemalt aru, et te mõistate teda, kuid olete siiski enda otsuses kindel. Igasuguse konflikti lahendamiseks on ainult kolm võimalust: 1) muuta teist osapoolt ( siin last), 2) muuta olukorda (panna telekas kinni või üldse ära viia) ja 3) muuta oma suhtumist asjasse ( ah las vaatab). Nende kolme hulgast valigegi , mis teile kõige parem tundub(1) variant ei anna tavaliselt tulemust, kuigi just seda püüame kasutada). Kui nüüd otsustate teleka vaatamist piirata, siis oleks hea aidata lapsel aega veeta. Lugege talle midagi ette või tehke koos mingeid huvitavaid asju. Nüüd tulevad Jõulud ja piparkookide tegemine koos lapsega võiks olla põnev. Oluline, et lapsel poleks igav ja tegevusetu olek. Siis igatseb ta seda telerit eriti taga. Soovin teile põnevaid koostegemisi ja mänge. Lähenege probleemile loovalt ja mõelge mõni põnev lugu, miks seda telekat enam nii palju vaadata ei saa. Nüüd ju igasugused päkapiku ja muud ajad tulemas. Äkki päkapikud kardavad, kui telekas kogu aeg mängib ..??? jne. Loovat lähenemist probleemile!