Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Kuidas last toetada

Riin
Külaline
Postitatud 25.12.2010 kell 23:32
Minu kaheaastasel tütrel esineb öösiti pooletunniseid hüsteeriahooge, mille käigus võib ta kümneid kordi juua!, pissile!, sülle! karjuda ning soovi täitmisel ei taha! karjuda. Lõpuks on ta endast nii väljas, et suudab vaid põrandal väänelda. Kuidas teda aidata? Hoida jõuga kaisus, kuni rahuneb? Silitada? Püüda tema tundeid peegeldada?
Marge Vainre
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 26.12.2010 kell 18:32
Olete püüdnud last rahustada, kui tal vallandub hüsteeriahoog, kuid pole siiski leidnud sobivat viisi. Üsna keeruline olukord ilmselt teile endale. Samas on väga oluline, et te suudaksite ise rahulikuks jääda. Teha võib seda, mida olete kogenud, et veidigi aitab. On neid lapsi, keda rahustab kaissu või sülle võtmine, aga vahel võib see mõjuda ka tema suhtes jõu kasutamisena, mille vastu on vaja võidelda. Ilmselt oleneb see tähendusest, kuidas laps seda tajub ja milline on olnud selle mõju talle.
Veel oleks oluline jõuda hüsteeriahoo käivitajateni. Kui see on öösiti, siis võib tal olla hirmutavaid unenägusid, pimeduse kartust, hüljatuse tunnet vms. Öösel võib päevasündmuste mõju võimenduda. Kuid ka siis on oluline, et lapse päevad mööduksid talle stabiilsust ja kindlustunnet pakkuvalt. Mõelge sellele, mis on olnud viimaselt ajal, kui hüsteeriahood alguse said, muutused igapäeva elus, on tal raskusi nendegi toime tulla. Mõelge ka muutustele teiste pereliikmetega, ka need võivad olla lapsele ärevust ja hirmu põhjustavad, mis hüsteeriahoos väljenduvad. Vahel on vajalik ka kaheaastasel selgitada, kes millal mida teeb, kuhu läheb, millal tuleb jne. Kui laps on tundlik (millele viitavad hüsteeriahood) , siis eelkõige vajab ta turvatunnet kõiges tema ümber toimuvas, päevad peaksid mööduma võimalikult kindlast rütmis , tuttavas keskkonnas ja kõige lähedasema, ema pidevas kättesaadavuses.
Kui olete proovinud juba erinevaid asju ja ka nüüd uusi mõtteid juurde ei tulnud, millest abi oleks, siis tasub ka pöörduda spetsialisti poole (pereterapeut, lastepsühhiaater).
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!