Tere
Minu tütar tänase seisuga 5 kuune. Probleemi hakkasin märkama tegelikult juba pea kuu aega tagasi aga ei osanud sellele väga suurt tähelepanu pöörata kuid järjest hullemaks läheb.. kõik järgepidi sees - tütart selili pannes hakkab ta haarab kõigi 10 sõrmekesega rinnust kinni ja hakkab kiskuma end nagu valud oleksid. Lisaks sellele hoiab hinge kinni, ähib, pea ühele poole keeratud, vaatab ühte punkti ja samal ajal ka üks jalb tõmbleb. See kõik oli ainbult selili olles, mingi nädal aega tagasi hakkasin märkama seda ka kõhuli olles.
Olime sellepärast ka juba Lastehaiglas sees, kõik proovid ja uuringud korras, nii ultraheli kõhust, uuringud peast jm.. Ise kahtlustasin refluksi, kuid ultraheli oli korras ja nii oligi Haiglast diagnoos et kõik kliinised näitajad sobivad refluksile.
Ah jaa.. türel hakkas seeditud toidutegasiheide ka u. 4 kuusena, enne seda ei olnud kordagi oksendamist. Arvatakse, et söögitorusse tulnud maomahl teeb lapsele valu ja sellepärast ka selline käitumine.
Kuid täna jälgides last ei ole ma väga kindel enam et kas see on ikka valust. Päeval magama pannes on kõige suurem probleem, ei saa selili panna sest siis hakkab kohe see käitumine jälle pihta, viimasel ajal ka kõhuli olles.. õhtul magama pannes ei ole kordagi sellist asja ainult päeval. Vähemalt siiani..
Minu perearst ütles kõige alguses üldse et see väga normaalne käitumine lastel, no ma ei taha kuidagi seda uskuda, et beebid selliselt ongi selili ja kõhuli olles. Olen märganud ka seda et eriti läheb lapse käitumine hoogu kui panna teda välisriietesse..
Kas on Teil sellist asja ette tulnud, on see käitumine Teile tuttav, kas tegemist võib olla üldse psüühhllist laadi häirega?
Olete hakanud mõtlema, kuivõrd võivad kirjeldatud ilmingud olla seotud psüühikaga. Seda on tõesti keeruline öelda. Seda nüüd küll, et lapse enesetunne ja ka käitumised on psüühikaga seotud, kuid kas Teie tähelepanekud lapsega toimuvast on tingitud mõnest terviserikkest ja seetõttu ka psüühika häiritud või on lapse füüsiline tervis korras ja ta on häiritud, ärev muul viisil, seda on väga raske kirja teel oletada. Igal juhul on oluline oma last jälgida ja teha tähelepanekuid ka edaspidi. Praegu oletegi leidnud seoseid, nt kasvõi erinevus öise ja päevase magamaminekuga seoses, samuti õue minekul riietumisel. Sellest tulenevalt võib ju edasi mõelda, mis on veel erinevat päeval ja õhtul, kas on midagi, mis last on ehmatanud, hirmutanud, mingil moel häirinud ja nüüd on tekkinud seos ja sellele ta reageerib. Näiteks valgus-pimedus on erinev, aga mis sellest tulenevalt veel, kas varjud seinal, vaikus vms? Samuti tasub mõelda, mis võiks olla lapsele häirib välisriietega seoses või õueminekuga. Selge see, et lastele sageli ei meeldi riietamine, aga siiski mis on seotud just õue minekuga? Nt kas ta võib olla tundlik mõnede helide suhtes (müra õues)? Miks just teatud asendis tunneb ebamugavust, kas on midagi eelnevalt juhtunud?
Niisiis võib väike laps olla ülitundlik millegi suhtes, mida oleks hea üles leida. See võib olla sellise käitumise seletaja, kuid kindlalt ju ikka ei tea. Samuti ei pruugi nn segaja likvideerimisel kohe toimuda ka muutust lapse reageerinutes, kuid tasub ikka proovida. Muuta erinevaid tegureid ja mõnda aega jälgida, kuidas see lapsele mõjub. Samas tasub ikka ja jälle arstidega konsulteerida.
olin ka neuroloogiliste nähtude pärast haiglas, aga lahenduse sain hoopis väga tüpsest päevakavast. Minu ringi sebimine ei sobinud temale...
Tahan õelda seda, et kui arstid on oma töö teinud, siis tõesti mõelda ka lihtsatele asjadele. Äki selili pannes lamp paistab silma? või on see koht kuhu ta selili paned kuidagi teisiti ebamugav talle? Nina kinni? "krooks" sees kinni?
või äki hoopis jalg valus kui teat. asendisse satub?
Last saad aidata, kui väldid neid asendeid kus tal on ebamugav.