Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Lapsel sõltuvus sõbrannast?!

Marii
Külaline
Postitatud 25.05.2010 kell 17:41
Minu peagi neljaseks saaval tüdrukul on sõbranna kellega hakati koos mängima juba enne lasteaeda. Nüüd on nad koos ka aasta lasteaias käinud - ühes rühmas. kõik oli tore - koguaeg mängiti koos, saadi hästi läbi.
Nüüd vaatan et minu tütar teeb kõike täpselt samamoodi nagu sõbranna. Ta käib teise kannul nagu vari. Kõik käe liigutused, hüüded, kõik kõik tehakse nagu teine teeb. Ise üldse ei mõtle kuna koguaeg peab vaatama et kõik tuleks välja nagu teisel ja kui juhtubki et tema tahab kuhugi mujale minna siis sõbranna saab tigedaks ja jälle kordub kõik edasi.
Eelmisel suvel kui nad tuttavaks said, seda polnud.
Raske on neid eraldada ka kuna väljaspool lasteaeda saadakse kokku mänguväljakul.
muidu on ta väga iseteadev ja iseloomuga tüdruk ja teiste lste seltskonnas, kui sõbrannat pole, seda muret ei ole.
kas peaks midagi ette võtma või läheb see mööda - kas läheb?
Maarika Lember
Psühholoog, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 26.05.2010 kell 22:23
Teid paneb muretsema tütre ja tema sõbranna suhe, eriti see, et teie laps matkib sõbrannat. Teie kirjast võib järeldada, et see toimub peamiselt siis, kui nad koos on. Aeg-ajalt üritab teie laps ka midagi omalt poolt välja pakkuda, kuid sõbranna reageerib tugevalt ja negatiivselt. Samas tahtmine koos mängida on olemas.
Ilmselt on sellest sõbrannast mingil põhjusel saanud teie tütre jaoks väga oluline isik. Laste arengus on tavaline see, et nad matkivad neile olulisi ja imetlust põhjustavaid teisi. Kindlasti olete märganud, et tütreke kohendab nt. juukseid nagu teiegi või räägib telefoniga nagu issi. Laste kasvades imetlusobjektid muutuvad/vahetuvad ning tihti on nendeks erinevad sõbrad (tavaliselt neist küll pisut vanemad). Läbi sellise tegevuse tunnevad lapsed end sama tähtsalt ja tugevalt nagu nad neid imetlusobjekte näevad. Laste eripära on see, et nad ei mängi erinevaid rolle, nad ongi sel hetkel erinevad inimesed. Seega on teie tütre jaoks mingil põhjusel ahvatlev ja oluline olla nagu sõbranna. Ajaga peaks see kindlasti mööda minema.
Mida hetkel teha saate kui käitumine siiski liiga veider tundub ja muret teeb? Kindlasti ei ole hea anda lapse käitumisele hinnanguid nt. see on halb, paha, totter, mõttetu, et sa nii teed/ või et, nii käitub ainult see ja see. See hävitab lapse niigi veel habrast enesekindlust ja sõltumatus. Teie lapsele on selline käitumisviis antud ajahetkel mingil põhjusel vajalik. Et rohkem infot koguda ja lapse maailma paremini mõista soovitan temaga koos mängida. Võite mängus luua sarnased tegevuskujud nt. kaks kutsikat. Üks kutsikas matkib teist. Lapse käest võib mängus küsida, kuidas üks või teine kutsikas ennast tunneb, mida mõtleb, mida teha tahab, mida igatseb. Mängus saab lasta fantaasial lennata ning peegeldada ka seda, kuidas matkiv kutsikas teistele paistab. Kindlasti ei tohiks mäng kujuneda moraalilugemiseks, vaid peab olema tõeline, spontanne ja lõbus.
Parim, mis te teha saate, on olla oma lapse kõrval, toetada ja märgata teda tema arengus ning pakkuda seeläbi turvatunnet.
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!