Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Unehirm

nupsu.ee
nupsu.ee
Postitatud 17.02.2009 kell 15:15
Tere! Mu peagi 2 aastaseks saav laps keeldub magama minemast nii päeval kui õhtul. Ta keeldub uneriideid selga panemast, magamistuppa minemisest jne. Kõik mis on unega seotud on tema jaoks suur probleem. Probleem süvenes ca 2 nädalat tagasi kui harjutasime teda lutist ära. Nüüd ta ainult karjub kui ta ainuüksi magamistuppa viia. Olen proovinud talle anda asenduseks mõnda nukku kaissu, proovinud teda paitada, kussutada jne. Ta keeldub kõigest, nõuab ainult et ta teise tuppa viiakse. Magama on ta jäänud siiani kas lihtsalt karjudes kuni ära väsib või siis teises toas vajub tukkudes teleri ette. Päeval jääb magama vaid autoga sõites. Olen üritanud magamist tema jaoks meeldivaks teha, lasknud tal nukusid tuttu panna jne.
Lutist ära harjutamise protseduur ei olnud iseenesest dramaatiline. Ta viis luti ise metsa kännu sisse jänkudele ja rebastele.

Mis edasi? Kuidas saaks lapse normaalselt magama?
Kas see vastus oli abistav?
Mari-Liis Tikerperi
Perekeskus Sina ja Mina
Postitatud 17.02.2009 kell 15:23
Vastus saabub hilja, sest vahepealsel perioodil Gordoni perekooli spetsialistid siin keskkonnas ei vastanud. Loodan ka, et teemaalgataja on juba abi saanud. Kirjutan pisut mõttega, et ehk abistab see teisi sarnase murega vanemaid.

Isiklikule kogemusele tuginedes võin öelda, et laste magamisharjumused muutuvad üllatavalt kergelt. Eriti meile mittesoovitavas suunas. Vanemad tegelevad magamamineku rutiinide ja harjumuste muutmisega päevi ja lausa nädalaid. Ikka eesmärgiga muuta magamaminek stressivabamaks nii lapsele kui vanemale endale. Nii harjutatakse last aja jooksul tissita magama, pudelita magama, oma voodis magama, uinuma voodis, mitte süles jne. Kuidas kellelgi. Enamasti läheb harjumuse kujundamiseks aega.
Samas võib kogu harjutamise nullida üks harjumatu tegur. Olgu see siis lutist ilmajäämine, kaisukaru suvilasse unustamine või võõras kohas magamajäämine. Teeb nõutuks ja kergelt tekib tüdimuse tunne, kuid tasub olla järjekindel. Püüdke jääda rahulikuks ja jätkata turvalisi unerituaale või viige sisse mõned muudatused, mis sobivad nii teile kui lapsele. Püüdke oma jutuga viia tähelepanu magamaminekult, kuid samas vältige erutavaid teemasid. Samuti võib aidata siin juba pakutud nipp - ärge nimetage tegevusi tavapäraste nimedega. Ka meie peres oli vahepeal probleem, et magama ei tohtinud minna, kuid puhkamine ei tekitanud suurt vastuseisu. Puhkamine tähendas lihtsalt pikaliolemist, kuid vaikselt lebamine tõi askeldustest väsinud väikemehele kiirelt une silma.

Arvan, et mul ei ole vaja palju juurde öelda, sest siinsamas nupsu.ee keskkonnas on väga ülevaatlik uneprobleemidega seonduv artikkel http://www.nupsu.ee/?menu=parenting&cat=5,65&item=2510
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!