Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: Kas mu lapsel on Asperger ?

Anneliina
Külaline
Postitatud 24.10.2008 kell 14:09
Tere,
Kirjeldan oma 3-aastase poja käitumist lühidalt alates esimesest eluaastast. Ta hakkas käima 9-kuuselt, oli väga kohmakas ja kukkus palju. Ütles üksikuid sõnu, aga konkreetsetele küsimustele, nt. "Mis su nimi on?" ei vastanud. Kui mingit asja tahtis, siis kordas seda sõna monotoonse häälega, kasvõi tund aega järjest, nagu robot. Hakkas kartma varju seina peal ja sellepärast ei julgend enda voodis magada. Kui varjuhirmust sai üle, siis hakkas kartma suitsuanduri punast tuld, ja jälle ei saand oma voodis magada. Kartis ka vannitoas boilerituld. Mingi järsu heli peale hakkas täiesti hüsteeriliselt röökima. Lemmiketegevus oli mingite asjade, nt. autode, klotside , pliiatsite, rittaladumine. Sööma pidi oma kindlatest nõudest (peab ka praegu). Kui keegi unustab lehvitada, siis on väga raske maha rahustada. Lasteiaiast peab alati tulema tema valitud teed pidi, ja tavaliselt ütleb ta seda alles poole tee peal, et tahtis teist kaudu tulla. Nõuab poest justnimelt sellist asja, mida hetkel seal ei ole. Uusi inimesi põrnitseb altkulmu, ei vasta ühelegi küsimusele.
Neid asju on kindlasti veel, aga ei tule hetkel kõik meelde. Olen siiani pidanud teda ikkagi tavaliseks lapseks, kuigi aeg-ajalt on mõningaid kahtlusi. Lugedes netist Aspergeritele omasest käitumisest, siis väga palju on sarnaseid jooni. Muretsema pani see, kui kasvataja ütles, et nad ei saa enam lapse jutust hästi aru, et eelmine aasta probleemi polnud, aga nüüd on hakand nagu puterdama.
Kas oleks vaja lapsega käia uuringutel, ja kas Järvamaal on üldse selleks võimalusi.

-
Angela Jakobson
Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 27.10.2008 kell 19:40
Aspergeri sündroom on tänapäevase käsitluse järgi kergemaastelise autismi vorm. Nimetatud sündroomi ei saa täie kindlusega diagnoosida enne lapse nelja-aastaseks saamist. Sümptomid on nooremate laste puhul sageli ebatüüpilised. Seetõttu tuleb sageli oodata koolieani (6-7 eluaasta), enne kui Aspergeri sündroom selgepiiriliselt esile tuleb. Üks arengut läbivamaid ja selgemalt märgatavamaid tunnusjooni on sotsiaalse suhtlemise kahjustus – ükskõiksus eakaaslastega suhtlemise osas. Võimalik põhjus: ei saa aru mängureeglitest, samuti nagu sotsiaalse suhtlemise reeglitest nt teiste inimeste emotsioonidest (tõrjuvast hoiakust, ruttamisest, väsimusest, kurbusest) Reeglina ei algata need lapsed sotsiaalset suhtlust, või teevad seda ühetaolisel ebaharilikul viisil (nt. küsivad ühtesid ja samu küsimusi ilma selgitusi ära kuulamata). Teised häirele omased tunnused on : piiratud, korduv, skemaatiline käitumisviis, motoorne kohmakus, mitteverbaalse kommunikatsiooni probleemid (nt silmside jms), loova ja fantaasiamängu puudulikkus. Hea ülevaade sümptomaatikast erinevas vanuses lastel on toodud Eesti Autismiühingu kodulehel http://www.autismeesti.ee/
Mõned käitumised, mis Te oma kirjas olete loetlenud on tõesti sarnased kirjeldustele, mida on leitud Aspergeri diagnoosiga inimeste väikelapseea anamneesist. Kuid – sellest hoolimata – ei tasu kiirustada järeldustega. 3 aastane laps on intensiivse arengu keerises ning mitmed selles eas ilmnevad vanematele muret tekitavad eripärad on mööduvad. Samas – ei saa välistada, et mõned väljendunud käitumised võivad olla isiksuse joonte rõhutatud väljendused, mis võivad jääda püsima ka täiskasvanueas (nt püüdlus korra, rutiinide järele vms). Lapsed selles eas on väga reageerivad psühholoogilistele-sotsiaalsetele pingetele. Lapse arenev närvisüsteem on veel nõrk, pikad päevad lastekollektiivis on tõsiseks väljakutseks. Hirmud ja nende muutlikus, mida kirjeldate, on väikelastele tihti omased. Samuti tuleb arvestada, et laps ei oska ennast veel sõnadega piisavalt väljendada ning seetõttu võib reageering olla pigem füüsiline.
Probleemid, mis on tekkinud kõnega vajaks kindlasti eraldi tähelepanu (soovitav logopeedi konsultatsioon). Mõnikord on kõne arengu pidurdumine või tagasilangused seotud ka kuulmiskahjustusega. Tegu võib olla külmetusjärgsete ägedate või alaaktiivsete kõrvapõletikega, mille tagajärjel võib olla tekkinud teatav kuulmislangus, mis omakorda võib kahjustada hääldustäpsust.
Kindlasti ei tee paha oma mõtteid ja tähelepanekuid lastepsühhiaatriga arutada. Lastepsühhiaatri vastuvõttude võimalustest Järvamaal minul kahjuks informatsiooni pole.

1 lugeja arvab, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!